Indyk w sosie pieczarkowym
- Mięso z piersi indyka bez skóry (500 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Bulion drobiowy (200 g)
- Pieczarki (250 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Olej rzepakowy (15 ml)
Przepis na indyka w sosie pieczarkowym krok po kroku
Mięso z indyka umyj po bieżącą wodą, osusz i pokrój w cienkie plasterki. Każdy plasterek oprósz solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej połowę oleju. Podsmaż na nim mięso, aż straci różowy kolor i lekko się zarumieni. Przełóż mięso do innego naczynia.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Pieczarki obierz i pokrój w plasterki.
Na tej samej patelni co wcześniej rozgrzej pozostały olej. Podsmaż na nim chwilę cebulę, aż się zeszkli i dodaj pieczarki. Dopraw solą i pieprzem i smaż, aż woda odparuje.
Dodaj mięso i wlej bulion. Gotuj chwilę razem.
Wlej śmietanę i dodaj posiekaną pietruszką. Chwilę razem gotuj, aż sos nieco zmniejszy swoją objętość.
Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat indyka w sosie pieczarkowym
Indyk w sosie pieczarkowym to smaczny i szybki pomysł na obiad. Mięso przygotowane w aromatycznym sosie idealnie smakuje podane z kaszą lub makaronem.
Przepis na indyka w sosie pieczarkowym wykonasz w kilka chwil. Najpierw mięso z indyka umyj po bieżącą wodą, osusz i pokrój w cienkie plasterki. Każdy plasterek oprósz solą i pieprzem. Na patelni rozgrzej połowę oleju. Podsmaż na nim mięso, aż straci różowy kolor i lekko się zarumieni. Przełóż mięso do innego naczynia. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Pieczarki obierz i pokrój w plasterki. Na tej samej patelni co wcześniej rozgrzej pozostały olej. Podsmaż na nim chwilę cebulę, aż się zeszkli i dodaj pieczarki. Dopraw solą i pieprzem i smaż, aż woda odparuje. Dodaj mięso i wlej bulion. Gotuj chwilę razem. Wlej śmietanę i dodaj posiekaną pietruszką. Chwilę razem gotuj, aż sos nieco zmniejszy swoją objętość. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Jeśli wiesz już, jak zrobić indyka w sosie pieczarkowym to nie czekaj i przygotuj go już dziś. W przypadku, gdy chcesz zmniejszyć kaloryczność dania, możesz użyć śmietany 18% lub 12%. Wówczas dodaj ją dopiero przed samym podaniem, po delikatnym przestudzeniu sosu.
Pieczarki są najbardziej rozpowszechnionymi grzybami na świecie. Występują w prawie każdej regionalnej kuchni dookoła globu. Choć wydaje się, że te małe, białe grzybki nie dają nic poza smakiem, to w tym miejscu można być mocno zaskoczonym. Okazuje się, że to świetne źródło witaminy D! Witamina ta występuję w formie witaminy D2, która w naszym organizmie przekształcana jest do aktywnej formy witaminy D. Zawierają też witaminy z grupy B, w tym niacynę, ryboflawinę czy tiaminę. Ta grupa witamin wspiera funkcjonowanie mózgu czy tworzenie czerwonych krwinek. Dodatkowo można w nich znaleźć selen, kwas foliowy, wapń, magnez czy cynk. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych, bo mają tylko 22 kcal w 100 g produktu.
Pierś z indyka podana w sosie pieczarkowym to pyszny i zdrowy pomysł na obiad.
Alergeny w indyku w sosie pieczarkowym
Lista alergenów dla indyka w sosie pieczarkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze indyka w sosie pieczarkowym
W pieczarkach znaleźć można selen, kwas foliowy, wapń, magnez czy cynk. Zaliczane są do produktów niskokalorycznych, bo mają tylko 22 kcal w 100 g produktu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.