Lekkostrawny obiad

lekkostrawny obiad

Dieta lekkostrawna jest dietą leczniczą, która przeznaczona jest dla osób z chorobami układu pokarmowego. Lekkostrawny obiad przygotowujemy także w czasie infekcji, terapii antybiotykowej lub rekonwalescencji. Dieta lecznicza kieruje się zasadami odnośnie poszczególnych chorób. Natomiast w warunkach domowych przepisy na lekki obiad przydadzą się dla osób starszych, dzieci, w przypadku kłopotów żołądkowych oraz w czasie upałów. Lekkostrawny obiad powinien składać się z dań gotowanych. Na pierwsze danie podajemy zupę na bazie delikatnego, warzywnego bulionu. Podstawą drugiego dania powinno być gotowane mięso w postaci pulpetów lub potrawki lub gotowane ryby. Jako dodatki stosujemy puree ziemniaczane, makaron, ryż lub drobne kasze.

Lekkostrawny obiad - proste przepisy na lekkie dania obiadowe

Czym różni się dieta odchudzająca od diety lekkostrawnej? Dla kogo przygotowujemy lekki obiad? Warto to wiedzieć, gdyż lekkostrawny obiad, niekoniecznie sprzyja odchudzaniu. Pamiętamy z dzieciństwa, jak babcia przygotowywała gotowane dania na lekkostrawny obiad w czasie choroby i nie wspominamy go dobrze. Wielu osobom lekki obiad kojarzy się z jedzeniem niesmacznym, nie przyprawionym i mdłym. Czy lekkostrawny obiad musi być bez smaku? Poznaj najciekawsze przepisy na prosty i smaczny lekki obiad, gdy trzeba będzie zjeść coś lekkiego lub gdy lekarz zapisuje lekkostrawną dietę.

Dla kogo wskazana jest dieta lekkostrawna

Dla kogo zalecane są potrawy lekkostrawne

Lekki obiad przygotowujemy w czasie upalnego lata, wtedy gdy nie chce się jeść. Warto wtedy zjadać produkty zawierające dużo wody, którą wypacamy w czasie upałów. Wtedy najbardziej smakuje zupa warzywna, owoce, sałatki, zaś nie mamy chęci na ciężkie i tłuste dania. Również osoby odchudzające szukają przepisów na prosty i lekki obiad, który pozwoli im zrzucić zbędne kilogramy, a jednocześnie dostarczy organizmowi odpowiednie składniki pokarmowe. Jednak tego rodzaju jedzenie nie jest tym samym, co dieta lekkostrawna, która jest dietą leczniczą przeznaczoną dla osób cierpiących na określone choroby.

Dieta lekkostrawna stosowana jest przy niektórych chorobach i po zabiegach operacyjnych, w celu odciążenia układu pokarmowego i ułatwienia jego regeneracji. Jedzenie lekkostrawne polega na wybieraniu produktów, które szybko i łatwo się trawi i które nie obciążają układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna zalecana jest w chorobach układu pokarmowego, chorobach przyzębia i nowotworach układu pokarmowego. Jedzenie lekkostrawne przygotowuje się także dla osób po zabiegach operacyjnych i w czasie infekcji z gorączką oraz w czasie terapii antybiotykowej. Dania lekkostrawne zalecane są również dla osób w podeszłym wieku. W przypadku określonych chorób lub zabiegów operacyjnych dla pacjentów dobierane są lekkostrawne diety szczegółowe, które mają pomóc w ich dolegliwościach.

Jakie produkty wybrać i jak przygotowywać dania, aby jedzenie było lekkostrawne

Przygotowując lekkostrawny obiad musimy wykluczyć produkty, które obciążają układ pokarmowy. Są to takie składniki diety jak:

  • błonnik,
  • ostre przyprawy,
  • sól i pieprz,
  • ostra papryka,
  • ocet,
  • potrawy tłuste,
  • nasiona, pestki i orzechy,
  • produkty wzdymające.

Unikamy także kupnych wędlin i kiełbas, słodyczy, śmietany, pełnotłustego mleka i tłustych serów oraz czekolady. W diecie lekkostrawnej wykluczamy dania smażone, zaś preferujemy dania gotowane. Niedozwolone są również potrawy wędzone i peklowane. Jedzenie musi być gotowane w wodzie lub na parze, albo duszone bez tłuszczu. Unikamy odgrzewania potraw. Jedzenie podajemy w temperaturze pokojowej i unikamy zbyt zimnych i zbyt gorących potraw. Zalecane jest 5 mniejszych posiłków.

Przepisy na dania lekkostrawne powinny zawierać:

  • chudy nabiał, jogurty i kefiry,
  • dobrej jakości tłuszcze w niewielkiej ilości,
  • lekkie warzywa o małej zawartości błonnika,
  • chude mięsa i ryby,
  • jaja na miękko,
  • dojrzałe owoce,
  • lekkie, domowe słodycze,
  • przyprawy ziołowe.

Błonnik jest bardzo korzystny w diecie, szczególnie odchudzającej, gdyż wiąże wodę, sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory bakteryjnej, dłużej daje uczucie sytości i ułatwia wydalanie. Dlatego też jest on idealny i zalecany w diecie odchudzającej. Jednak duża ilość błonnika obciąża układ pokarmowy i nie jest zalecana dla osób chorych. Dlatego też w diecie lekkostrawnej należy zrezygnować z warzyw o dużej zawartości błonnika. Stosuje się także różne metody ograniczania błonnika, jak rozdrabnianie, ucieranie na tarce, obieranie ze skórki, przecieranie i gotowanie. Należy wybierać owoce i warzywa dojrzałe i unikać niedojrzałych. Na lekkostrawny obiad lepiej przygotować przeciery i soki warzywne niż całe warzywa. Z produktów zbożowych wybieramy drobno i średnioziarniste.

Lekkostrawny obiad - przepisy i potrawy

Lekka zupa jarzynowa - pomysł na smaczny lekkostrawny obiad

Jakie zasady lekkostrawnej diety powinna spełniać zupa? Przede wszystkim powinna zawierać jarzyny z małą ilością błonnika. Warto gotować zupy na lekkich wywarach warzywnych. Do lekkostrawnych zup zalicza się rosół, dlatego też warto wybrać go jako bazę do lekkostrawnych zup. Warto ugotować rosół w domu, zamiast korzystać z kostek rosołowych. Wskazany jest delikatny bulion warzywny lub lekki bulion na kurczaku. Nie stosujemy bulionów na kościach lub na mięsie. Do zupy możemy dodać ryż, drobny makaron, drobne kasze lub lane kluski.

Idealny pomysł na lekkostrawne zupy stanowią zupy-krem, na przykład zupa dyniowa, pomidorowa i inne. Sprawdzi się również zupa ogórkowa, krupnik, ziemniaczana lub czysty barszcz. Nie stosujemy tłustych zasmażek do zagęszczania zup. Zamiast tego zupy zagęszczamy mąką, mlekiem lub niewielką ilością śmietany. Do lekkostrawnych zup nie dodajemy warzyw kapustnych, roślin strączkowych i grzybów. Aby zupa była bardziej sycąca i pożywna możemy dodać do niej gotowane mięso lub rybę, na przykład pokrojonego, gotowanego kurczaka.

Przykłady lekkostrawnych zup:

  • pomidorowa z ryżem lub z makaronem,
  • rosół warzywny,
  • żurek z jajkiem na twardo,
  • zupa krem z marchwi, cukinii lub dyni.

Lekkostrawny obiad - prosty pomysł na drugie danie

Najtrudniej jest przygotować lekki obiad, tak aby był smaczny i pożywny. Najwięcej trudności sprawia drugie danie, które trzeba przygotować na bazie produktów gotowanych. Podstawą powinno być gotowane mięso w postaci pulpetów lub potrawek. Sprawdzą się również ryby gotowane lub pieczone w rękawie piekarniczym. Do drugiego dania podajemy makaron, ryż, drobne kasze lub gotowane ziemniaki, które polewamy delikatnym sosem zrobionym na bazie warzyw. Należy unikać ciężkich, tłustych sosów na bazie mięsa. Jako jarzynę podajemy warzywa gotowane lub świeże w postaci drobno startych surówek. Jako przyprawy stosujemy mieszanki ziołowe.

W diecie lekkostrawnej możemy również jeść dania na słodko, lecz nie mogą one być smażone, ani zawierać zbyt dużo tłuszczu. Idealnym daniem są pierogi leniwe, które robimy na bazie chudego twarogu i gotujemy. Dobrym daniem, mimo że smażonym, są delikatne placuszki, które można zrobić z dodatkiem warzyw, jak cukinia lub marchew. Daniem na słodko będą pyszne placki z jabłkami, jak również ryż lub kasza kukurydziana z jabłkami.

Przykłady pysznych dań na lekkostrawny obiad:

  • gulasz wołowy z kaszą jaglaną, perłową lub ryżem,
  • gotowany pstrąg z warzywami,
  • upieczony w folii kurczak lub indyk z warzywami,
  • pulpety z sosem z puree ziemniaczanym i gotowanymi warzywami,
  • jajka sadzone z ziemniakami i gotowanymi warzywami,
  • makaron z gulaszem drobiowym,
  • kasza z warzywami,
  • warzywa i ryba gotowane na parze,
  • drób lub mięso gotowane na parze.

Dieta lekkostrawna zaleca picie dużo napojów. Nie może to być jednak kawa lub mocna herbata. Zaleca się delikatne herbaty zielone lub ziołowe. Do każdego posiłku warto podać jogurt naturalny lub kefir.

Lekkostrawny obiad - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto