Ciasto ze śliwkami i bezą
- Mąka krupczatka (180 g)
- Cukier puder (65 g)
- Mąka pszenna typ 500 (260 g)
- Jajko (5 szt.)
- Masło (250 g)
- Cukier (220 g)
- Śliwki (1100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (50 g)
- Migdały - płatki (50 g)
Przepis na ciasto ze śliwkami i bezą krok po kroku
Piekarnik rozgrzej do 180 st. C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
Białka oddziel od żółtek.
Do miski dodaj mąki, łyżkę proszku do pieczenia, cukier puder, pół opakowania cukru z prawdziwą wanilią, żółtka i masło.
Posiekaj nożem masło, następnie zagnieć dłoniami.
Ciasto ułóż na dnie blachy, nakłuj widelcem. Piecz 20 minut.
Umyj śliwki i usuń pestki. Pokrój w dużą kostkę.
Do owoców wsyp 35 g mąki ziemniaczanej i wymieszaj.
Śliwki ułóż na podpieczonym spodzie.
Białka ubij na sztywno, dodając do nich stopniowo cukier wymieszany z połową opakowania cukru z prawdziwą wanilią.
Jak będą już ubite, dodaj 15 g mąki ziemniaczanej. Krótko zmiksuj.
Bezę wyłóż na śliwki i posyp migdałami. Piecz przez 50 minut.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Tarta ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasto ucierane ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto śliwkowe
-
Placek ze śliwkami i kruszonką
-
Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
-
Tarta ze śliwkami i kruszonką
-
Kruchy placek ze śliwkami
-
Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
-
Szybki placek ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
-
Biszkopt ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat ciasta ze śliwkami i bezą
Ciasto ze śliwkami i bezą to sprawdzony przepis na słodki deser. Jest to pyszne i proste ciasto, które jest bardzo łatwe do zrobienia – polecam. Przepis na ciasto ze śliwkami i bezą jest dobry na każdą okazję. Najdzie Cię ochota na coś słodkiego do kawy? Nie ma problemu. Może szykuje Ci się impreza urodzinowa lub spotkanie ze znajomymi? Placek w takim wydaniu będzie świetną opcją. Dobre także dla dzieci – chętnie je zjedzą. Sprawdź, jak zrobić ciasto ze śliwkami i bezą. To prosty, sprawdzony przepis, który zawsze się udaje.
Ciasto ze śliwkami i bezą jest ciastem kruchym. Ma dobre, owocowe nadzienie złożone ze śliwek. Całość przykryta jest bezą, na której są płatki migdałów. Ciasto kruche oraz beza mają waniliowy aromat, poprzez dodanie do nich cukru z prawdziwą wanilią. Płatki migdałów podczas pieczenia nabierają znakomitego smaku. Jest bardzo pysznym i łatwym w przygotowaniu ciastem. Wygląda ładnie i można go podać w każdej sytuacji. Jak zrobisz ciasto ze śliwkami i bezą otrzymasz szybko łatwe i pyszne ciasto.
Przepis na ciasto ze śliwkami i bezą ma wysoki indeks glikemiczny. Jeżeli chcesz obniżyć indeks glikemiczny, dobrze jest zamienić cukier na erytrytol, a mąkę pszenną wysoko oczyszczoną na mąkę z pełnego ziarna. Poza obniżeniem indeksu glikemicznego ciasto będzie miało mniejszą kaloryczność. Wzbogaci się też w błonnik, składniki mineralne oraz witaminy. Zamiast erytrytolu można użyć też ksylitolu lub stewii. Mają one równie niski indeks glikemiczny oraz znikomą kaloryczność.
Upieczenie tego placka jest proste i mało wymagające. Ciasto ze śliwkami i bezą jest sprawdzonym przepisem, dlatego upiecz je już dzisiaj. Jak zrobić ciasto ze śliwkami i bezą? Zacznij od rozgrzania piekarnika. Do blachy włóż papier do pieczenia. Zrób ciasto kruche: połącz mąkę pszenną oraz krupczatkę z proszkiem do pieczenia, cukrem pudrem, cukrem z prawdziwą wanilią, masłem i żółtkami. Najpierw najlepiej jest posiekać nożem masło, a następnie zagniatać wszystko rękami. Trzeba robić to szybko, ponieważ ciasto kruche nie lubi ciepła. Ciasto ułóż w blaszce na dnie. Wyrównaj je i nakłuj widelcem. Podpiecz spód przez 20 minut. W tym czasie przygotuj śliwki: umyj, wypestkuj i pokrój w dużą kostkę. Wymieszaj śliwki z mąką ziemniaczaną. Jak spód będzie podpieczony, wyłóż śliwki. Na końcu zrób bezę. Miksuj białka z cukrem na sztywną pianę. Dodaj skrobię i cukier z prawdziwą wanilią. Jeszcze krótko zmiksuj i wylej na śliwki. Wsyp na wierzch migdały. Piecz ciasto przez 50 minut.
*W przepisie na ciasto ze śliwkami i bezą masło i jajka muszą być zimne.
Alergeny w cieście ze śliwkami i bezą
Lista alergenów dla ciasta ze śliwkami i bezą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały - płatki
Wartości odżywcze ciasta ze śliwkami i bezą
Śliwki są źródłem wielu witamin, w tym witaminy E oraz C. Dostarczają przeciwutleniacze. Przepis jest wysokokaloryczny.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.