Ciasto biszkoptowe z jabłkiem
- Mąka pszenna typ 550 (275 g)
- Jajko (4 szt.)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Masło - 1 kostka (100 g)
- Jabłka prażone (500 g)
- Migdały - płatki (80 g)
Przepis na ciasto biszkoptowe z jabłkiem krok po kroku
Jajka wbij do miski i ubij razem z cukrem na pianę.
W rondelku roztop masło i nieco je ostudź.
Do piany z jajek dodaj przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Całość dokładnie zmieszaj mikserem.
Do ciasta dodawaj małymi porcjami masło i dokładnie ubijaj.
Ciasto połącz z 2/3 prażonych jabłek i dokładnie wymieszaj.
Ciasto wlej do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 45 minut.
Gotowe ciasto udekoruj pozostałymi jabłkami i płatkami migdałowymi.
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Biszkopt z jabłkami
-
Szybkie ciasto z jabłkami i olejem
-
Szybki jabłecznik
-
Jabłecznik na biszkopcie
-
Jabłecznik z kruszonką
-
Jabłecznik sypany
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Puszysty jabłecznik z kruszonką
-
Ciasto z budyniem i jabłkiem
-
Ciasto z połówkami jabłek
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i galaretką
-
Kruchy placek z jabłkami i budyniową pianką
-
Jabłecznik królewski
-
Jabłecznik bez pieczenia
-
Jabłeczniki
Więcej informacji na temat ciasta biszkoptowego z jabłkiem
Ciasto biszkoptowe z jabłkiem to wspaniała alternatywa dla szarlotki, która zwykle przygotowywana jest na bazie ciasta kruchego lub drożdżowego. W tej wersji jabłka skąpane są w przepysznym biszkopcie, dzięki czemu tworzą pyszny duet, obok którego ciężko jest przejść obojętnie. Spokojnie sprawdzi się jako ciasto do popołudniowej kawy, gdyż jest niezwykle proste w przygotowaniu.
Przepis na ciasto biszkoptowe z jabłkiem pozwala na stworzenie naprawdę łatwego, a przy tym smacznego deseru. To opcja idealna dla każdego miłośnika szarlotek. Jest prosta, smaczna i puszysta. W dodatku po brzegi wypełniona jabłkami.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto biszkoptowe z jabłkiem w sposób niezwykle prosty, to ten prosty przepis świetnie się sprawdzi. Całość zabiera mało czasu i nie potrzeba do niego żadnych specjalnych umiejętności, dlatego będzie idealny nawet dla początkujących osób. Jednak ten sposób na przygotowywanie ciasta jest niezwykle ciekawy i znacznie różni się od klasycznej wersji. To dlatego, że do biszkoptu dodaje się prażone jabłka, które sprawiają, że jest on nieco bardziej wilgotny, ale również znacznie smaczniejszy. Dzięki czemu jego jedzenie dostarcza dużo więcej przyjemności. Można prażone jabłka przygotować zupełnie samodzielnie od podstaw, dusząc z cynamonem tarte jabłka, albo posiłkować się gotowym sklepowym produktem. Zwykle mają one dobry skład, dlatego nie trzeba obawiać się tej opcji. To świetna opcja, która pozwala uprościć cały proces i skrócić czas przygotowywania deseru. Wystarczy tylko kilka chwil, by ciasto było całkiem gotowe.
Ten prosty przepis będzie wspaniałą opcją dla każdego ceniącego sobie prostotę w kuchni. Choć wypiek jest łatwy, to jednak wciąż zachwyca smakiem. To ze względu na naprawdę fantastyczny biszkopt, który co najlepsze zawsze się udaje, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że będzie zbyt skomplikowany. To idealny pomysł na ciasto pyszne, które również wspaniale się prezentuje. Na pewno zasmakuje całej rodzinie. Biszkopt jest niezwykle lekkostrawny, więc będzie dobry również dla dzieci.
Alergeny w cieście biszkoptowym z jabłkiem
Lista alergenów dla ciasta biszkoptowego z jabłkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały - płatki
Wartości odżywcze ciasta biszkoptowego z jabłkiem
To ciasto, jak inne słodkości nie powinno gościć w menu zbyt często, ze względu na duży udział cukru prostego.
Energia i białka
(136g)
Węglowodany
(136g)
Tłuszcze
(136g)
Witaminy
(136g)
Składniki mineralne
(136g)
-
mąka pszenna,
jajka,
cukier,
masło,
migdały,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.