Jabłecznik na biszkopcie
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (250 g)
- Mąka ziemniaczana (50 g)
- Cukier (150 g)
- Jajko (4 szt.)
- Jabłko (1500 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (16 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
Przepis na jabłecznik na biszkopcie krok po kroku
Jabłka umyj i obierz oraz usuń z nich gniazda nasienne. Pokrój je w kostkę.
Pokrojone owoce przełóż do garnka i praż je około 10 minut pod przykrywką. Dodaj cynamon oraz łyżkę cukru. Pod koniec dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej i mieszaj - masa będzie przypominać kisiel.
Do miski wsyp cukier i jajka i miksuj na gładką i puszystą masę. Pod koniec ubijania wlej powoli do ciasta olej i dalej delikatnie miksuj do połączenia składników.
Połącz mąki z proszkiem do pieczenia i przesiej przez sito do masy z jajek. Połącz składniki delikatnie je mieszając.
3/4 ciasta przelej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz około 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Na upieczony spód wyłóż jabłka i wlej resztę ciasta na górę. Piecz około 35 minut w temperaturze 180 stopni.
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Biszkopt z jabłkami
-
Szybkie ciasto z jabłkami i olejem
-
Szybki jabłecznik
-
Jabłecznik z kruszonką
-
Jabłecznik sypany
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Puszysty jabłecznik z kruszonką
-
Ciasto z budyniem i jabłkiem
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkiem
-
Ciasto z połówkami jabłek
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i galaretką
-
Kruchy placek z jabłkami i budyniową pianką
-
Jabłecznik królewski
-
Jabłecznik bez pieczenia
-
Jabłeczniki
Więcej informacji na temat jabłecznika na biszkopcie
Pyszny jabłecznik na biszkopcie to dobry pomysł na domowy, a co ważne prosty przepis na deser, który idealnie sprawdzi się jako słodka przekąska w ciągu dnia. Ciasto biszkoptowe jest bardzo aromatyczne, a w połączeniu z jabłkami zapadnie Ci na długo w pamięci. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Zapach biszkoptu będzie roznosił się po całym domu. Smak możesz wzbogacić również o ulubione przyprawy, oczywiście wedle uznania. Koniecznie użyj cynamonu, ponieważ idealnie komponuje się z jabłkami.
Jak zrobić jabłecznik na biszkopcie? Przygotowanie jest bardzo proste. Na początku należy umyć i obrać jabłka oraz usunąć gniazda nasienne. Owoce kroimy na drobną kostkę. Wkładamy je do garnka i pod przykryciem prażymy około 10 minut. Nie dolewamy wody, ponieważ jabłka puszczą sok. Dodajemy cynamon i cukier i mieszamy. Pod koniec dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej i dokładnie mieszamy do połączenia składników. Masa będzie przypominać kisiel. Następnie w misce miksujemy jajka z cukrem na gładką i puszystą masę. Powoli dolewamy olej i dalej miksujemy do połączenia składników. W drugim naczyniu łączymy mąki z proszkiem do pieczenia i przez sito dodajemy do masy z jajek. Składniki delikatnie mieszamy do ich połączenia. Do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia wlewamy ¾ masy i wkładamy do piekarnika na 15 minut w temperaturze 180 stopni. Na upieczony spód układamy jabłka oraz wylewamy pozostałe ciasto. Pieczemy około 35 minut w temperaturze 180 stopni.
Przepis na jabłecznik na biszkopcie jest bardzo łatwy. Składa się z prostych składników, między innymi jabłek, które mają wiele właściwości prozdrowotnych dla naszego organizmu. Owoc jest przede wszystkim bogactwem błonnika odpowiadającego za regulację pracy jelit, dzięki czemu jest doskonałą osłoną przed zaparciami, a nawet chroni nas przed rakiem jelita grubego. Błonnik ma także wpływ na poziom cholesterolu we krwi, co ma wpływ na zmniejszenia ryzyka miażdżycy, a w przyszłości zawału serca. Jabłka mają również niski indeks glikemiczny dlatego są bezpieczne dla cukrzyków. Biszkopt z jabłkami można również przygotować tak, aby był bezpieczny dla diabetyka. Wystarczy zamieniać cukier na słodzić np. erytrytol oraz mąkę pszenną na taką o niskim indeksie glikemicznym.
Pomysł na szybkie ciasto z jabłkami jest łatwe w przygotowaniu, a na dodatek jabłecznik jest smaczny. Puszysty i dobry biszkopt również idealnie sprawdza się jaki słodki dodatek dla dzieci. Ten sprawdzony przepis na pewno ułatwi Ci jego przygotowanie.
Alergeny w jabłeczniku na biszkopcie
Lista alergenów dla jabłecznika na biszkopcie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze jabłecznika na biszkopcie
Jeśli chcemy, aby ciasto miało więcej wartości odżywczych warto zamienić mąkę na inną bogatszą o witaminy i składniki mineralne.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.