Zupa rybna z karpia
- Karp cały (1000 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Pietruszka - 1 szt (80 g)
- Seler korzeniowy - 1 gruby plaster (60 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
Przepis na zupę rybną z karpia krok po kroku
Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Przełóż do dużego garnka i zalej 2 l wody. Gotuj przez 20 minut.
Karpia opłucz i oskrob. Pokrój na mniejsze części i usuń wnętrzności. Włóż do garnka z jarzynami. Dodaj odrobinę soli i pieprzu. Wrzuć ziele, liść laurowy i całość gotuj 30 minut.
Warzywa odcedź i pokrój w kostkę. Dodaj do zupy.
Z ryby obierz białe mięso i wrzuć do wywaru.
-
Karp w galarecie
-
Karp smażony
-
Karp wigilijny
-
Karp po żydowsku
-
Karp pieczony
-
Ryba z grilla
-
Faworki z karpia
-
Zupa z karpia
-
Karp w zalewie octowej
-
Karp na wigilię
-
Karp w śmietanie
-
Tradycyjny karp smażony
-
Zupa z głów karpia
-
Węgierska zupa rybna
-
Marynata do karpia
-
Karp smażony w panierce
-
Karp w szarym sosie
-
Karp po grecku
-
Karp
Więcej informacji na temat zupy rybnej z karpia
Zupa rybna z karpia jeszcze do niedawna była potrawą dużo bardziej znaną. To ona bardzo często gościła w domach na wigilię, zamiast popularnego obecnie barszczu. Choć obecnie pojawia się w świątecznym menu nieco rzadziej warto przygotować ją samodzielnie z tego prostego przepisu i przekonać się jak wspaniale smakuje. To całkowicie postny posiłek, dlatego w pełni nadaje się na wigilijną kolację. Do tego jej wykorzystanie sprawia, że nie trzeba będzie lepić uszek, więc przygotowania pójdą dużo sprawniej.
Przepis na zupę rybną z karpia jest niezwykle łatwy. Choć popularny bardzo dawno temu, do dziś nie wiele się w nim zmieniło. Bazą całości jest ryba, w wersji wigilijnej karp, a także jarzyny. Jest tak gęsta, że nie potrzebuje dodatków, dlatego nie trzeba się martwić z czym można ją podać. Choć najlepiej smakuje z lanymi kluskami.
To najlepsza i bardzo treściwa zupa, która na pewno skradnie serca wszystkich domowników swoją delikatnością i głębokim, rybnym smakiem. Do te zupy najlepiej użyć całej ryby, jednak można też wykorzystać tylko głowy i ogony, co jest wspaniałym pomysłem na zużycie wszystkich resztek, które pozostają podczas przygotowania świątecznej wieczerzy. Zupa ze względu na dużą ilość mięsa jest bardzo wyrazista i pełna smaku.
Wigilijna zupa z karpia pozwala na zwiększenie spożycia ryb w diecie, co jest niezwykle korzystnym zjawiskiem. Ryby, choć niezwykle zdrowe, wciąż za rzadko pojawiają się w menu. Karp jest bardzo wartościowy, gdyż dostarcza niezbyt dużo kalorii, za to naprawdę sporo białka i witamin. To wspaniałe źródło zdrowych tłuszczów, które korzystnie wpływają na cały organizm, zwłaszcza na układ krwionośny i nerwowy. Ta świąteczna zupa jest idealnym sposobem na włączenie karpia do codziennego menu w sposób łatwy i bardzo smaczny, gdyż z przepisu można korzystać znacznie częściej niż raz do roku.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę rybną z karpia, która będzie pyszna, to ten sprawdzony przepis będzie idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Powstaje z niego naprawdę dobra potrawa, pełna smaku i wartości odżywczych.
Alergeny w zupie rybnej z karpia
Lista alergenów dla zupy rybnej z karpia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Karp cały
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze zupy rybnej z karpia
To zdrowa zupa dostarczająca dużo białka i cennych witamin.
Energia i białka
(333g)
Węglowodany
(333g)
Tłuszcze
(333g)
Witaminy
(333g)
Składniki mineralne
(333g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.