Pomysły na zupę

pomysły na zupę

Zupa to jedno z podstawowych dań w kuchni polskiej. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie obiadu bez pierwszego dania, jakim jest zupa właśnie. Talerz gorącej zupy może stanowić zarówno element obiadu, jak i być pełnowartościowym posiłkiem dla całej rodziny. Polacy przyrządzają zupy bardzo często i bardzo chętnie. Wśród szczególnie popularnych zup jest m.in. jarzynowa, ogórkowa, rosół i pomidorowa. Zupy nie dość, że doskonale smakują, to w dodatku są bardzo pożywne i dostarczają do organizmu wiele cennych składników mineralnych oraz witamin.

Pomysł na zupę – sprawdzone przepisy na pyszne zupy

Zupa to jedna z najbardziej popularnych potraw w Polsce. Nie dość, że danie doskonale rozgrzewa, to w dodatku bogate jest w wiele cennych właściwości odżywczych i witamin. Pomysły na zupę są idealne na obiad jako pierwsza część posiłku lub jedno pełnowartościowe danie. Które smaczne rodzaje zup najchętniej jada się w naszym kraju? Jak ugotować naprawdę dobrą zupę dla całej rodziny, która będzie jednocześnie prosta, szybka i przepyszna? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Przepis na smaczną zupę – prosta zupa na szybko, krok po kroku

Najlepsze pomysły na zupę – dlaczego warto jeść je na obiad?

Zupa to jeden z najsmaczniejszych i najczęściej przyrządzanych posiłków na obiad. Nie dość, że zupa jest zwykle bardzo ciekawa w smaku, to w dodatku większość z nich jest prosta do zrobienia. Poradzi z nimi więc sobie nawet największy amator gotowania. Niezależnie od tego, którą zupę zdecydujesz się ugotować, będzie ona naprawdę pyszna. W Polsce zwykle jemy zupę jako pierwszą część dwudaniowego obiadu. Wiele osób spożywa też jednak zupy jako zupełnie osobny, pełnowymiarowy posiłek. Większość z nas ma swoją ulubioną zupę, którą najchętniej przygotowuje w domu. Niemal każda polska rodzina ma także na nie wyjątkowe przepisy, którymi dzieli się od pokoleń. Najczęściej przyrządzanymi zupami w naszym kraju są: ogórkowa, rosół, krupnik, pomidorówka, jarzynowa i barszcz czerwony. Nie są to oczywiście jedyne rodzaje zup, jakie spożywamy. Przepisów na smaczne zupy nie brakuje – liczone są już w dziesiątkach tysięcy sztuk, a każdego roku wciąż ich przybywa.

Prosta zupa to doskonały pomysł na zdrowy obiad albo treściwą kolację. Zamiast wybierać dania instant i jedzenie fast-foodów, lepiej postawić na prostą domową zupę. Przyrządzając dowolną z nich we własnym domu, można zapewnić sobie i całej swojej rodzinie bezpieczny, smaczny i przede wszystkim zdrowy posiłek. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zupy zdecydujesz się zrobić, wypełniona będzie ona cennymi składnikami mineralnymi oraz witaminami. Co ciekawe, zupy można robić zarówno ze świeżych warzyw, jak i tych mrożonych – nadal będą zawierać tak samo ważne dla zdrowia substancje odżywcze. Zupy zwykle robi się na szybko i w prosty sposób. Dzięki temu jednogarnkowe danie staje się błyskawicznym posiłkiem dla całej rodziny. Potrawa nie powinna sprawić problemu nikomu, nawet laikowi w kuchni. Jest to wygodne do zrobienia danie, gdyż nie trzeba pilnować zupy i stać przy niej godzinami – potrawa może gotować się samodzielnie na małym ogniu. Każda zupa ma swój specyficzny aromat i smak, który można jednak dowolnie modyfikować. Wystarczy zmienić zioła lub przyprawy, aby nadać zupełnie daniu nowego charakteru.

Jakie właściwości ma prosta zupa? Co trzeba o niej wiedzieć?

Zupy przyrządzane są w naszym kraju nie tylko dlatego, że są smaczne i łatwo je zrobić. Gotujemy je na różne okazje również dlatego, że to jednogarnkowe danie pełne jest cennych dla zdrowia witamin i właściwości odżywczych. Jedna tylko zupa dostarczyć może do organizmu tyle substancji mineralnych, co niektóre suplementy z apteki! W zupie warzywnej, która stanowi doskonale rozgrzewający posiłek jesienią i zimą, znajduje się mnóstwo warzyw. To uniwersalna zupa, do której można przemycić witaminy w warzywach – potrzebujemy ich do codziennego funkcjonowania. Jeśli masz dzieci niejedzące warzyw, warto przemycić je w dowolnej zupie właśnie. W ten sposób dostarczysz im do organizmów cennych witamin i minerałów. Jedzenie zup to również idealne rozwiązanie dla zapracowanych ludzi, którzy nie mają czasu na codzienne gotowanie. Wystarczy poświęcić godzinę na przyrządzenie dowolnej zupy, aby cieszyć się jej smakiem przez kolejne 3 lub nawet 4 dni. Nie dość, że żołądek będzie zadowolony, bo dostanie coś ciepłego, to w dodatku zachować będzie można dzięki zupie zbilansowaną i zdrową dietę. Dbając o skład zupy, organizm będzie mógł pracować na najwyższych obrotach i być wydajny przez resztę dnia.

To, że warzywa się w zupie gotuje, wcale nie wpływa negatywnie na obniżenie ich wartości odżywczych. Wręcz przeciwnie! Gotowanie warzyw niekiedy pozwala wyłuskać z nich najcenniejsze witaminy. Podczas gotowania warzyw do zupy sprawiamy również, że robią się one lekkostrawne dla organizmu. Jeśli masz więc problemy z trawieniem albo inne dolegliwości żołądkowe, powinieneś warzywa gotować, aby zminimalizować ten problem. W gotowanych warzywach jest dużo błonnika, który sprawia, że organizm lepiej przyswaja i trawi warzywa, a także przyspiesza jego metabolizm. Dzięki błonnikowi w zupie można też uczynić danie bardziej treściwym. Niepozorna zupa jest zatem w stanie nasycić żołądek i zapewnić mu spokój na co najmniej kilka godzin. Jedzenie ciepłej zupy minimalizuje również ochotę na sięganie po coś słodkiego.

Jesteś na diecie redukcyjnej? Powinieneś wobec tego włączyć do swojego menu różne pomysły na zupę. Tak, zupa podczas odchudzania wcale nie musi być nudna i niedobra. Nawet mało kaloryczna zupa może być pożywna i ciekawa w smaku. Dbając o dobre proporcje zupy i używane do niej produkty, możesz zaspokoić głód, ale też schudnąć. Zupa w połączeniu z warzywami to idealne danie na redukcji – w większości zupa jest przecież… wodą. W typowo warzywnej zupie kalorii jest niewiele. Jeśli nie będziesz dodawać do niej mięsa, makaronu, ryżu, kaszy lub ziemniaków, ograniczysz też jednocześnie ilość dodawanych do dania kalorii. Będąc na diecie odchudzającej, lepiej nie zabielać zup śmietaną i nie zagęszczać mąką. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się przyprawy, których możesz używać w zasadzie dowolnie. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie wrzucać do zupy kostki rosołowej – sztucznie wzmacniający zupę produkt może bowiem całkiem zepsuć jej smak.

Szybka i przepyszna zupa dla całej rodziny? Sprawdź najciekawsze przepisy!

Przepis na dobrą zupę, czyli które z nich gotujemy najczęściej?

Polacy uwielbiają zupy, ponieważ można jeść je przez cały rok – nie tylko jako rozgrzewające danie zimą. Zupy są zatem uniwersalnymi potrawami, których ugotowanie zajmuje już od 30 minut, oczywiście w zależności od danego przepisu. Z wielu zup przygotować można również pożywny krem warzywny, korzystając z dowolnych warzyw. Bardzo popularną zupą jest na przykład rosół, będący zdecydowanie najbardziej ulubionym posiłkiem Polaków w niedzielę. To zwykle pierwsza część dwudaniowego obiadu, na który składa się również kotlet schabowy z ziemniakami i surówką. Wracając do rosołu, jest to zupa pożywna, rozgrzewająca i niezwykle smaczna, która pokrzepia i dodaje sił – zwłaszcza podczas przeziębienia.

Niezwykle uwielbianą zupą przez naszych rodaków jest także barszcz czerwony. Najczęściej przyrządzamy go w Wigilię. W barszczu znajduje się wiele cennych składników mineralnych i witamin, głównie dzięki obecności buraków. Właśnie w nich znaleźć można witaminę B12, a także mangan. Polacy chętnie gotują również zupy krem, które dodają energii i stanowią bardzo pożywne dania dla całej rodziny. Nie lubisz zupy warzywnej w lejącej formie? Spróbuj zrobić z niej gęstą zupę krem, która ma zupełnie inną konsystencję. Dzięki takiemu przepisowi nie dość, że można pożywić się pysznym daniem, to w dodatku uda przemycić się w nim wiele cennych składników mineralnych i witamin. Jedna z najbardziej popularnych zup krem jest przyrządzona z dyni albo brokułów. Wystarczy taki krem odpowiednio przyprawić do smaku, aby gęsta zupa nabrała walorów. Dużo przypraw przyspieszy też trawienie. Wśród gęstych kremów, ale i tradycyjnych zup na szczególną uwagę zasługuje pomidorówka. Właśnie w niej znajduje się bowiem naturalny antyoksydant o nazwie likopen, dzięki któremu można m.in. zapobiec różnym nowotworom i zniwelować mnóstwo chorób.

Rosół z kury – przepis na smaczną zupę dla całej rodziny, krok po kroku

Rosół z kury jest jedną z najsmaczniejszych zup w Polsce, którą przyrządza się u nas naprawdę często. Zupa bazuje głównie na bazie warzyw i mięsa, a także kilku prostych przyprawach. Do przygotowania rosołu potrzebujesz zaledwie kilku składników: udek i skrzydełek z kurczaka, pietruszki, marchewki, cebuli, pora, selera korzeniowego i przypraw do smaku – natki pietruszki, lubczyku, majeranku, pieprzu i soli.

Najpierw należy podzielić mięso na mniejsze kawałki. Następnie trzeba włożyć je od garnka i zalać zimną wodą. Zagotuj wodę, po czym zmniejsz ogień. Gotuj mięso, co jakiś czas pozbywając się z garnka szumowin. Gotuj je przez ok. godzinę. Następnie obierz korzeń selera, pietruszki i marchewki. Obierz również cebulę i pora, po czym pokrój na małe kawałeczki. Dodaj w ten sposób przygotowane warzywa do rosołu, po czym dorzuć przyprawy i gotuj przez kolejną godzinę. Po ugotowaniu podawaj rosół z makaronem, a także warzywami i kawałkami mięsa z kurczaka. Możesz również udekorować zupę posiekaną na drobno pietruszką.

Rosół z kury to jedna z najczęściej przygotowywanych zup w Polsce. Robi się go w zasadzie w każdym polskim domu, przekazując sobie przepis na rosół z pokolenia na pokolenie. Zupa jest bardzo smaczna, a jej przygotowanie proste – poradzi więc z nią sobie każdy laik gotowania. Możesz ugotować potrawę na piersiach i skrzydełkach, jednak wykorzystać możesz także inne rodzaje mięs, aby nadać rosołowi wyrazistości oraz naprawdę wspaniałego smaku. W przypadku rosołu niezwykle ważny jest czas gotowania zupy – im dłużej będziesz ją gotować, tym bardziej aromatyczna będzie potrawa. Najlepiej serwować rosół z cienkim makaronem typu nitki. Z rosołu zrobić możesz pomidorówkę na kolejne dni, natomiast warzywa z zupy wykorzystać do zrobienia pasztetu czy pożywnej pasty na kanapki. Można więc o rosole powiedzieć, że to typowa zupa „zero waste”.

Krupnik na żeberkach – pomysł na pożywną zupę, krok po kroku

Pomysły na zupę policzyć można w setkach, a nawet tysiącach przepisów. Jednym z najbardziej rozchwytywanych jest pomysł na zupę krupnik na żeberkach. To świetne danie, będące lubiane przez większość naszych rodaków. Nie dość, że krupnik jest naprawdę pożywny, to w dodatku dostarczyć może do organizmu wiele cennych składników mineralnych i witamin. Często robi się krupnik na żeberkach jesienią i zimą, gdyż jest to potrawa niezwykle rozgrzewająca. Do przygotowania zupy potrzebować będziesz następujących składników: żeberka wieprzowe, ziemniaki, kasza jęczmienna perłowa, pietruszka, marchewka, cebula i przyprawy do smaku – ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarnach, świeża nać pietruszki, pieprz i sól.

Umyj żeberka, po czym podziel je na mniejsze kawałki – przełóż do większego garnka i zalej wodą. Zagotuj. Następnie dodaj obraną i pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dorzuć przyprawy do smaku i gotuj na małym ogniu przez godzinę. Obierz ziemniaki i pokrój je w kostkę. Obierz również marchewkę i pietruszkę, następnie zetrzyj je na tarce. Wyjmij cebulę z garnka i wrzuć pokrojone oraz starte na grubych oczkach warzywa. Dorzuć kaszę jęczmienną (ugotowaną), koniecznie przepłukaną zimną wodą. Gotuj na małym ogniu przez 30 minut, po czym wyjmij żeberka i oddziel je od kości – wrzuć mięso do zupy. Danie podawaj z posiekaną na kawałki nacią pietruszki.

Warto od czasu do czasu przyrządzać zupę, ponieważ zawiera w sobie wiele cennych właściwości odżywczych i witamin. Jeśli szukasz pomysłu na smaczny obiad, krupnik na żeberkach będzie znakomitym rozwiązaniem. To proste do ugotowania danie, z którym bez problemu poradzi sobie każdy, nawet największy laik gotowania. Zupa jest nie tylko sycąca, ale też bardzo smaczna. Jeśli chcesz zrobić ją na obiad dla całej rodziny, zajmij się krupnikiem wcześniej – to pyszna zupa, jednak długo się ją gotuje.

Pomysły na zupę - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto