Zupa rybna
- Dorsz filet (400 g)
- Bulion warzywny (1250 ml)
- Ziemniaki średnie - 6 sztuk (450 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (48 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 średnie sztuki (140 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (50 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 3 łyżki (30 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na zupę rybną krok po kroku
Dorsza oczyści. Następnie skrop cytryną i natrzyj solą. Po ok. 10 minutach rybę pokrój w kostkę.
Ziemniaki obierz, opłucz i pokrój w kostkę.
Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
Marchewkę i pietruszkę obierz, opłucz i zetrzyj na tarce.
Do garnka wlej 2 łyżki oleju. Gdy się rozgrzeje, dodaj cebulę. Przesmażaj ją przez ok. 3-4 min. Następnie dodaj marchewkę i pietruszkę. Wymieszaj i smaż ok. 5 min. Dodaj czosnek i po 1 minucie wlej bulion.
Do gotującego się bulionu dodaj ziemniaki. Gotuj ok. 20 min.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Przysmaż rybę, a potem włóż ją do garnka z bulionem i warzywami. Po ok. 2 min dodaj koncentrat pomidorowy i całość gotuj ok. 3 min. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem.
Na koniec zupę zabiel śmietaną.
-
Kapuśniak
-
Kiszka ziemniaczana
-
Patatas bravas
-
Kartoflak
-
Zapiekanka z ziemniakami i mięsem mielonym
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Ziemniaczki faszerowane
-
Faszerowane ziemniaki
-
Tortilla de patatas
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Frytki z serem
-
Zupa z kapusty pekińskiej
-
Udka pieczone z ziemniakami
-
Ziemniaki zapiekane z serem
-
Talarki z piekarnika
-
Ziemniaki w mundurkach z piekarnika
-
Szare kluchy
-
Ziemniaczki z boczkiem
-
Obiady z ziemniakami
Więcej informacji na temat zupy rybnej
Zupa rybna to dobry pomył na obiad dla całej rodziny. To danie nie jest trudne do przygotowania, choć może zająć dłuższą chwilę. Należy zacząć od przeszklenia cebuli i podsmażenia marchewki oraz pietruszki. Następnie wystarczy wlać bulion i ugotować w nim ziemniaki. Rybę należy najpierw przysmażyć na patelni, a potem dodać do warzyw. Po dodaniu koncentratu zupa musi się gotować tylko kilka minut.
Ten przepis na zupę rybną możesz dowolnie zmodyfikować, aby przygotować takie danie, które wpasuje się w twoje gusta smakowe. Możesz ją zrobić z pomidorami lub passatą pomidorową. Pyszna będzie zarówno ze śmietaną, jak i bez niej. Zupę rybną możesz przygotować m.in. ze szczupaka, z łososia, z dorsza czy z karpia.
Zupę rybną można przygotować z różnymi dodatkami. Smaczna będzie zarówno w formie rosołu, jak i z dodatkiem owoców morza. Do zupy możesz dodać kawałek pora i selera. Możesz wybrać takie połączenie składników, które najbardziej Ci odpowiada. Zupa rybna będzie dobra nie tylko z ziemniakami. Można ją zrobić też z kluskami, makaronem lub ryżem.
Zupę możesz przygotować m.in. na bulionie z głów łososia. Warto jednak wiedzieć, że taki wywar jest czasochłonny. Trzeba go kilka razy przelewać przez sitko. Do takiego bulionu będzie potrzebna cała ryba. Trzeba ją bardzo dobrze oczyścić ze skrzeli i skóry oraz z ości. Do wywaru można dodać trawę cytrynową.
Jakie przyprawy do zupy rybnej są najlepsze? Tak naprawdę do takiej zupy wystarczy sól i pieprz. Jeśli chcesz, możesz pokusić się na dodanie specjalnej przyprawy do ryb, ale nie ma takiej konieczności. Ponieważ bulion jest już słony, a ryba wcześniej też jest pokrytą solą, zazwyczaj samej zupy nie trzeba dodatkowo solić, ale warto dodać do niej nieco świeżo mielonego pieprzu. Jeśli chcesz, możesz dodać m.in. czosnek granulowany, koperek, tymianek, paprykę słodką lub ostrą.
Zupa z kawałkami ryby będzie pyszna zarówno ze śmietaną i koperkiem, jak i z koncentratem pomidorowym. Każdy sprawdzony przepis warto sobie zapisać, aby później sprawdzić, jaka wersja tej zupy najbardziej nam odpowiada.
Alergeny w zupie rybnej
Lista alergenów dla zupy rybnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Dorsz filet
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zupy rybnej
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.