Kartoflak
- Ziemniaki późne (1500 g)
- Boczek wędzony bez kości (250 g)
- Cebula (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (30 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
Przepis na kartoflaka krok po kroku
Na patelni podsmaż boczek, gdy wytopi się tłuszcz, dodaj do niego posiekaną cebulę.
Ziemniaki obierz i umyj. Zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach do miski.
Boczek z cebulą wymieszaj z ziemniakami. Wbij jajko i wrzuć mąkę. Wymieszaj dokładnie łyżką.
Masę przypraw solą, pieprzem i ziołami. Przełóż ją do formy polanej odrobiną oliwy.
Piecz przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 185 st. C.
-
Kapuśniak
-
Kiszka ziemniaczana
-
Patatas bravas
-
Zapiekanka z ziemniakami i mięsem mielonym
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Ziemniaczki faszerowane
-
Faszerowane ziemniaki
-
Tortilla de patatas
-
Zupa rybna
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Frytki z serem
-
Zupa z kapusty pekińskiej
-
Udka pieczone z ziemniakami
-
Ziemniaki zapiekane z serem
-
Talarki z piekarnika
-
Ziemniaki w mundurkach z piekarnika
-
Szare kluchy
-
Ziemniaczki z boczkiem
-
Obiady z ziemniakami
Więcej informacji na temat kartoflaka
Kartoflak to ciekawa nazwa dla pysznego placka na bazie ziemniaków. Sprawdza się on doskonale na obiad, czy kolację. Można ją zjadać samą lub z dodatkiem sosu. Inna jego nazwa to babka ziemniaczana.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kartoflak, by był pyszny, a przy okazji prosty, to ten przepis będzie doskonałym wyborem. Pozwala stworzyć danie bardzo pyszne i pełne smaku, o wspaniałej fakturze i niezwykle uniwersalne. Powstaje z niego bardzo nieskomplikowana potrawa, która zaskakują wyrazistym smakiem. Babka ma wspaniałą konsystencję i jest bardzo dobrze przyprawiona, dzięki czemu nie potrzebuje żadnych dodatków. Ten prosty przepis na pewno spodoba się wszystkim amatorom roślinnych potraw. W dodatku nie zawieraj nasyconych kwasów tłuszczowych, niekorzystnych dla układu krwionośnego. Więc dodatkowo jest bardzo przyjazny dla wspierania zdrowia. To dobre wyjście dla wszystkich osób, które nie lubią smaku mięsa, lub chcą zredukować jego ilość w diecie.
Przepis na kartoflak to doskonały pomysł na smaczny posiłek na bazie ziemniaków. Można go podawać z boczkiem i cebulą. To dobry wybór nawet na posiłek wegetariański, gdyż świetnie sprawdza się również z dodatkiem skwarków z tofu wędzonego. To najlepszy wybór na obiad dla osób kochających ziemniaków. Wszystkie składniki na pewno masz już w swojej spiżarni. Tak przygotowane ziemniaki są miłą odmianą dla typowych dań z ich udziałem, a przy tym nie są zbyt ciężkostrawne czy kaloryczne. To danie, które wspaniale sprawdzi się na obiad, ale również na kolację dla całej rodziny. Można również eksperymentować z przyprawami, choć w tej klasycznej wersji są naprawdę wyśmienite. Ten prosty przepis pozwoli Ci wyczarować danie, które posmakuje każdemu. Zawiera sporo błonnika, dzięki czemu na pewno pozytywnie wesprą florę bakteryjną. To najlepsza opcja dla tych, którym znudziły się już klasyczne kotlety i szukają czegoś nowego i świeżego. Ten prosty przepis pozwoli Ci wyczarować danie, które posmakuje każdemu. Będzie idealna latem i jesienią. Świetnie komponuje się z pyszną surówką, czy podana z sosem czosnkowym na bazie gęstego jogurtu.
Alergeny w kartoflaku
Lista alergenów dla kartoflaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kartoflaka
To danie zawiera dość spory indeks glikemiczny, więc nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(264g)
Węglowodany
(264g)
Tłuszcze
(264g)
Witaminy
(264g)
Składniki mineralne
(264g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.