Składniki dla 5 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, przyprawa do ziemniaków
To będzie niezbędne
piekarnik, naczynie żaroodporne, tarka

Przepis na ziemniaki zapiekane z serem krok po kroku

Ziemniaki obierz, umyj, pokrój na 4 części.

W misce wymieszaj olej, 1 płaską łyżeczkę przyprawy do ziemniaków oraz odrobinę soli.

W marynacie wymieszaj ziemniaki i przełóż je do naczynia żaroodpornego.

Ziemniaki piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 25 minut (do miękkości ziemniaków).

Ser zetrzyj na tarce o grubych oczkach.

Następnie ziemniaki posyp startym serem żółtym i piecz jeszcze przez 10 minut (do roztopienia się sera).

Upieczone ziemniaki podaj na ciepło jako dodatek do obiadu.

Ziemniaki zapiekane z serem podane na talerzu.
Ziemniaki zapiekane z serem - cechy przepisu
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - ziemniaki zapiekane z serem

W skrócie
Kalorii w porcji
271 kcal
Wielkość
jednej porcji
220 g
Indeks glikemiczny
73

Wartości odżywcze ziemniaków zapiekanych z serem

na 100g gotowej potrawy

Ziemniaki zapiekane z serem to doskonała propozycja na smaczny dodatek do obiadu. Ziemniaki stanowią doskonale źródło składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do jadłospisu.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(220g)
Energia (kcal)
123.54
271.79
Białko (g)
4.02
8.84
Fenyloalanina (mg)
0.20
0.43

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(220g)
Węglowodany (g)
15.68
34.50
Węglowodany przyswajalne (g)
13.82
30.41
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.86
4.09

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(220g)
Tłuszcz (g)
5.16
11.35
Tłuszcze nasycone (g)
1.91
4.20
Tłuszcze nienasycone (g)
3.25
7.15
Tłuszcze jednonasycone (g)
2.44
5.36
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.81
1.78
Cholesterol (mg)
10.09
22.19

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(220g)
Witamina D (µg (mcg))
0.04
0.10

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(220g)
Sód (mg)
77.79
171.13
Potas (mg)
386.81
850.99
Wapń (mg)
72.57
159.65
Żelazo (mg)
0.74
1.62
Szacunkowy indeks glikemiczny ziemniaków zapiekanych z serem 73
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w ziemniakach zapiekanych z serem

Lista alergenów dla ziemniaków zapiekanych z serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Ser żółty

Więcej informacji na temat ziemniaków zapiekanych z serem

Ziemniaki zapiekane z serem to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Pyszne ziemniaki zapiekane z żółtym serem warto podać z dodatkiem mięsa w sosie oraz Surowe k przygotowanych na bazie sezonowych warzyw i owoców. Ziemniaki zapiekane z serem żółtym możesz podać również jako samodzielne danie. Przepis na ziemniaki zapiekane z serem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, olej rzepakowy, ser żółty, sól oraz przyprawa do ziemniaków.

A jak zrobić ziemniaki zapiekane z serem? Ziemniaki obierz, umyj, pokrój na 4 części. W misce wymieszaj olej, 1 płaską łyżeczkę przyprawy do ziemniaków oraz odrobinę soli. W marynacie wymieszaj ziemniaki i przełóż je do naczynia żaroodpornego. Ziemniaki piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 25 minut (do miękkości ziemniaków). Ser zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Następnie ziemniaki posyp startym serem żółtym i piecz jeszcze przez 10 minut (do roztopienia się sera).

Ziemniaki są lekkostrawne, przez co zawarte w niej związki lepiej przyswajają się. Zawierają one stosunkowo mało tłuszczu i dostarczają małej ilości kalorii. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziemy w nich również magnez, który stanowi materiał budulcowy zębów i kości oraz wpływa na poprawę przemianę materii, a także łagodzi stany zmęczenia oraz stresu. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B.

Podsumowując szybkie i łatwe w przygotowaniu ziemniaki zapiekane z serem świetnie sprawdzą się jako samodzielne danie obiadowe lub jako dodatek do obiadu. Pyszne ziemniaki pieczone można podać również podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Ziemniaki zapiekane są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Produkty niezbędne do przygotowania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.

Szacunkowy koszt przygotowania ziemniaków zapiekanych z serem

Koszt składników
15.20
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ziemniaki średnie
1000 g
7 średnich sztuk
1.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 4
4.00
Za 1000 g
Olej rzepakowy
30 ml
3 łyżki stołowe
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.21
Za 30 ml
Ser żółty
100 g
4.20
Za 150,0 g
Liczba opakowań 1
2.80
Za 100 g
Koszt składników
15.20
Jak oceniasz przepis na ziemniaki zapiekane z serem
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 90,0% osób