Kuchnia szwedzka

Ilustracja: Kuchnia szwedzka – opis, typowe dania, przepisy, porady

Kuchnia szwedzka uznawana jest za jedną z najbardziej zdrowych na całym świecie. Przez wiele lat kuchnia ta łączyła wpływy różnych kultur, czerpiąc m.in. z francuskiej, ale i polskiej. Szwedzi przyrządzają swoje potrawy z naturalnych produktów, a każde danie zawiera cenne substancje odżywcze. W kuchni szwedzkiej rządzi przede wszystkim prostota, a także pogłębianie relacji między osobami gotującymi dania. Potrawy przygotowywane są bowiem wspólnie, zatem kuchnia jest nie tylko elementem kultury, ale i rytuałem szwedzkich rodzin.

Kuchnia szwedzka – opis, typowe dania, przepisy, porady

Kuchnia szwedzka to przepyszna i zdrowa kuchnia, która jest mocno otwarta na światowe wpływy. Tradycyjne potrawy przyrządzane są w Szwecji z lokalnych i naturalnych produktów, będących bogatymi w wartościowe składniki odżywcze. Jakie są najsmaczniejsze szwedzkie przepisy kulinarne? Czym charakteryzuje się lokalne jedzenie? Co jedzą Szwedzi na śniadanie i jakie dania oraz specjały narodowe warto spróbować? Dowiedz się więcej o kuchni szwedzkiej!

Kuchnia szwedzka – ciekawostki, przysmaki i charakterystyka potraw

Historia kuchni szwedzkiej. Tak powstały narodowe specjały!

Niektórym może się wydawać, że Szwecja od zawsze była bogatym krajem. Nie jest to jednak prawda. Państwo zaczęło się rozwijać dopiero w okolicy XVIII wieku. Do tego czasu ludzie nie mieli jednak zupełnie nic – Szwedzi byli biedni i żyli naprawdę nędznie, a ich kraju wiecznie dotykały różne choroby. Tak, Szwecja była jednym z najbiedniejszych krajów w całej Europie! Mieszkańcy Szwecji byli już nawet tak zmęczeni biedą, że ok. XIX wieku zaczęli emigrować do Ameryki, aby tam osiedlić się i zacząć lepsze życie. Sytuacja w państwie zaczęła poprawiać się dopiero ok. 1935 roku. Wraz ze zmianami w kraju zaczęła wyodrębniać się również szwedzka kuchnia.

Kuchnia szwedzka z początku była bardzo prosta. Do dziś zresztą tak samo, jak sto lat temu, opiera się ona na prostych produktach regionalnych. W Szwecji spożywa się przede wszystkim ryby, ponieważ linia brzegowa rozciąga się na ok. 3000 kilometrów, a kraj bogaty jest w jeziora, rzeki i liczne zbiorniki wodne. Szwedzkie wody zamieszkują przeróżne ryby (np. łososie, szczupaki i dorsze), a także raki czy homary. Oprócz ryb w Szwecji znajdziemy też sezonowe owoce i warzywa, które rosną na lokalnych farmach (np. ziemniaki, pomidory czy buraki). Właśnie nimi Szwedzi urozmaicają swoje przepyszne dania obiadowe.

Charakterystyka kuchni szwedzkiej – z czego robi się lokalne przysmaki?

Oprócz ryb, warzyw i owoców, w Szwecji najeść do syta można się darami lasów. Nic dziwnego, skoro kraj porośnięty jest wielkimi obszarami leśnymi, rozciągającymi się na wiele hektarów. Szwedzkie skarby leśne to przede wszystkim malina moroszka, tzw. Złoto Północy. Dawniej była ona najbardziej istotnym źródłem witaminy C dla tubylców, choć Szwedzi używali moroszki również przeciw biegunce i gorączce. Oprócz maliny, w szwedzkich lasach pełno jest także borówek, porzeczek, truskawek i dzikiej róży – owoców, które często „przewijają się” przez lokalną kuchnię.

Co jeszcze znaleźć można na szwedzkich talerzach? Oczywiście mięso! Najwięcej najeść się tam można dziczyzny (głównie północ Szwecji), ale w restauracjach można też zjeść wieprzowinę, wołowinę, jagnięcinę i drób. Kuchnia szwedzka charakteryzuje się również serami – pod względem ilości zjadanego sera na rok Szwecja zajmuje na świecie aż… 10 miejsce! Szacuje się, że na jednego Szweda przypada aż 19 kilogramów zjadanego rocznie sera. Nic dziwnego, skoro Szwecja słynie z produkowania serów – zwłaszcza Grevé, Herrgård i Präst. Oprócz wszystkich wyżej już wymienionych produktów, mieszkańcy Szwecji uwielbiają jedzenie tajskie i meksykańskie, którym mocno się inspirują. Na ukształtowanie się szwedzkiej kuchni w dużej mierze wpłynęła również kuchnia polska, francuska czy nawet turecka.

Rybne przysmaki w Szwecji

Szwedzi uwielbiają ryby w każdej możliwej postaci. Chętnie jadają rybę zarówno wędzoną, jak i suszoną czy kiszoną. Najbardziej popularnymi rybami są śledzie, które można zajadać w formie łagodnej, ale też słonej, słodkiej, pikantnej i kwaśnej. Ogromnym powodzeniem na szwedzkich stołach cieszy się surströmming, czyli kiszony śledź spożywany najczęściej na powitanie lata (24 czerwca). Aby móc zjeść taką potrawę, śledzie kisi się przez… kilka miesięcy. Danie charakteryzuje się nie tylko smakiem, ale też dość specyficznym zapachem, który ciężko porównać do jakiegokolwiek innego. Jest bardzo intensywny, to na pewno.

Oprócz kiszonych śledzi zjeść można w Szwecji również śledzie w koperku (sillströmming) lub w śmietanie (skärgårdssill). Doskonale smakują również pasty rybne czy sałatki śledziowe. Ogromną popularnością w Szwecji cieszą się także zupy rybne, które potrafią zimową porą rozgrzać cały organizm. Poza śledziami jada się tam również łososie w wersji marynowanej albo wędzonej. Szwedzi najchętniej jadają je z warzywami.

Ciekawostki o szwedzkiej kuchni. Tradycyjne potrawy i przepisy kulinarne

Czy w Szwecji spożywa się mięso?

Oczywiście, że tak! Mięsożercy odnajdą na szwedzkich stołach mnóstwo mięsa, zwłaszcza köttbullar – mięsne klopsiki wieprzowe, które wielkością podobne są do włoskiego orzecha. To bardzo delikatna potrawa, która na pewno zachwyci najbardziej wybrednego smakosza kulinarnego. Kolejnym mięsnym specjałem Szwedów jest renskav – potrawa z mięsa reniferów, którą jada się na północy kraju. Renskav tworzą podłużne mięsne kawałki, które pierwotnie są suszone bądź mrożone. W takiej postaci mięso kładzie się na rozgrzanej patelni, a następnie obsmaża z każdej strony. Mięso z reniferów jest podstawą wielu szwedzkich potraw.

Kolejnym równie popularnym i dość „ekstremalnym” daniem w Szwecji jest blodpudding. Jest to nic innego jak zapieczona z mlekiem i mąką… wieprzowa krew. Tę potrawę Szwedzi bardzo często spożywają razem z leśnymi borówkami. Mimo że danie prezentuje się naprawdę smacznie (formą przypomina nieco nasz słynny blok czekoladowy), składniki znajdujące się w nim mogą przerazić niejednego twardziela!

Jak smakują szwedzkie sery?

Sery w Szwecji są popularne i chętnie jedzone tak samo, jak w Polsce placki ziemniaczane. Najbardziej popularnym serem szwedzkim jest präst, który wynaleziono ok. 1700 roku. Bardzo ciekawe jest, że właśnie ten ser lokalni gospodarze oddawali władzy jako podatek od ziemi. Najlepsze sery präst dawano również księdzu – dlatego też nazwa sera nazywa się tak, a nie inaczej (präst z języka szwedzkiego to w tłumaczeniu na polski kapłan). Ser ten jest zdecydowanie najbardziej tłusty – zawiera bowiem dodatkową porcję śmietanki. Ponoć zaczęto dodawać ją do sera po to, aby ksiądz patrzał na ofiarowujących ser farmerów… bardziej przychylnym okiem.

Jeszcze innym serem szwedzkim jest herrgård, który został wyprodukowany przez Erica Ruutha. Mężczyzna chciał stworzyć ser zbliżony do szwajcarskiego ementalera, jednak sprowadzone ze Szwajcarii kultury bakterii serowarskich zachowały się nie tak, jak Ruuth tego oczekiwał. Tak czy inaczej, udało mu się stworzyć pyszny ser, który do dziś jest jednym z najlepiej sprzedawanych serów szwedzkich. Oprócz niego mamy też smaczny grevé, który powstał na bazie twardego, dojrzewającego sera norweskiego.

Co jedzą Szwedzi na śniadanie oraz deser?

W Szwecji na śniadanie jada się chrupki chleb z masłem, szynką oraz serem. Niektórzy jedzą także pożywną owsiankę z owocami lub jogurt. Szwedzi bardzo chętnie spożywają rano również płatki śniadaniowe, które zalewają zsiadłym lub ciepłym mlekiem. Do śniadania popijana jest kawa lub sok. Można więc powiedzieć, że szwedzkie śniadania są całkiem podobne do naszych, prawda? Jeżeli chodzi z kolei o słynne „szwedzkie stoły”, ich trzeba szukać w restauracjach bądź dużych hotelach. Na smörgåsbord (szwedzkim stole) na pewno znajdą się najpopularniejsze dania regionalne, ale też smaczne desery szwedzkie.

Najczęściej spożywanym deserem w Szwecji jest kanelbulle, czyli słodka bułeczka drożdżowa z cynamonem, którą dodatkowo posypuje się cukrem. Nietrudno jest w piekarni o naprawdę przesłodzone kanelbulle, dlatego trzeba uważać z tym deserem! Dlaczego bułeczki są tak słodkie? Otóż w Szwecji kiedyś ciężko było dostać cukier – a, jak już taki pojawił się w sklepie, był naprawdę drogi. Można zatem przypuszczać, że mieszkańcy Szwecji chcą nadrobić czasy biedy i posypują cukrem kanelbulle najobficiej, jak tylko się da. Szwedzi dodatkowo zapijają słodkie bułki mlekiem, które zresztą popija się nie tylko do deserów, ale niemal do każdego dania. Oprócz słodkich wypieków w Szwecji jada się również ciasta z marcepanowym kremem i różnego rodzaju tarty.

Pozostałe przepisy z kuchni szwedzkiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto