Wegańskie kotlety z fasoli
- Fasola czerwona (100 g)
- Marchewka (90 g)
- Cebula (100 g)
- Czosnek (10 g)
- Olej rzepakowy (15 ml)
- Mielone siemię lniane - 2 łyżki (30 g)
Przepis na wegańskie kotlety z fasoli krok po kroku
Fasolę wsyp do miski. Zalej wodą i zostaw na noc, by dobrze się namoczyła.
Następnego dnia przepłucz fasolę pod zimną wodą. Wsyp do garnka, wlej wodę i gotuj fasolę do miękkości.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Marchewkę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Rozgrzej olej na patelni i usmaż na nim cebulę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
Dodaj marchewkę, wlej pół szklanki wody i duś przez 20 minut.
Ostudzoną fasolę włóż do malaksera, cebulą z czosnkiem i całość zblenduj.
Dodaj siemię lniane i przyprawy: pieprz ziołowy, cząber, sól, pieprz, curry i kminek. Dokładnie wymieszaj.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Z masy formuj kotleciki i układaj na papierze.
Piecz przez 45 minut w 180 st. C.
Więcej informacji na temat wegańskich kotletów z fasoli
Te pyszne wegańskie kotlety z fasoli to świetny pomysł na smaczny obiad bez mięsa. Koniecznie przekonaj się sam, że przepisy wege również mogą być naprawdę smaczne.
Aby wykonać przepis na wegańskie kotlety z fasoli potrzebujesz kilku składników. Na początku fasolę wsyp do miski. Zalej wodą i zostaw na noc, by dobrze się namoczyła. Następnego dnia przepłucz fasolę pod zimną wodą. Wsyp do garnka, wlej wodę i gotuj fasolę do miękkości. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Marchewkę obierz i pokrój w drobną kostkę. Rozgrzej olej na patelni i usmaż na nim cebulę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodaj marchewkę, wlej pół szklanki wody i duś przez 20 minut. Ostudzoną fasolę włóż do malaksera, cebulą z czosnkiem i całość zblenduj. Dodaj siemię lniane i przyprawy: pieprz ziołowy, cząber, sól, pieprz, curry i kminek. Dokładnie wymieszaj. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Z masy formuj kotleciki i układaj na papierze. Piecz przez 45 minut w 180 st. C. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić wegańskie kotlety z fasoli.
Jeśli chcesz wprowadzić w swojej kuchni obiady bez mięsa to te kotlety to świetny pomysł na taką rewolucję. Dania przygotowane na bazie samych warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
Fasola czerwona do pewnego czasu nie była tak popularna, jak fasola biała. Z czasem jednak zyskała na popularności ze względu na swój smak i piękny kolor. Te małe, czerwone nasiona są bogate w wartości odżywcze, ale warto zwrócić uwagę na witaminę B1. Tiamina, bo pod taką nazwą również jest znana, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Oddziałuje również na układ sercowo-naczyniowy i układ immunologiczny. W badaniach brytyjskich naukowców z Warwick University wykazano, że ta witamina jest w stanie odwrócić wczesne uszkodzenie nerek u osób chorujących na cukrzycę typu 2. W czerwonej fasoli mamy również żelazo, mangan, miedź, kwas foliowy czy wapń.
Nawet prosty i szybki przepis na obiad pozwoli stworzyć smaczny, sycący i zdrowy posiłek.
Alergeny w wegańskich kotletach z fasoli
Lista alergenów dla wegańskich kotletów z fasoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze wegańskich kotletów z fasoli
Te małe, czerwone nasiona są bogate w wartości odżywcze, ale warto zwrócić uwagę na witaminę B1. Tiamina, bo pod taką nazwą również jest znana, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.