Wegańskie ciasto z rabarbarem
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (300 g)
- Rabarbar - 3 łodygi (330 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Mleko owsiane - 3/4 szklanki (200 ml)
- Olej rzepakowy - 1/5 szklanki (125 ml)
- Cukier trzcinowy - 1/2 szklanki (100 g)
- Truskawki - 1 szklanka (150 g)
- Cukier puder (50 g)
- Ocet jabłkowy (15 ml)
Przepis na wegańskie ciasto z rabarbarem krok po kroku
Rabarbar pokrój na 2 cm kawałki i oprósz je cukrem pudrem.
Napój owsiany połącz z octem i odstaw na 15 minut.
Suche składniki przesyp do dużej miski.
Olej rzepakowy połącz z mlekiem owsianym.
Zawartość przelej do miski z suchymi składnikami.
Całość ubij mikserem na małych obrotach do połączenia się składników.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej ciasto.
Na wierzchu wyłóż rabarbar i pokrojone na plasterki truskawki.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 50 minut.
-
Ciasto z truskawkami
-
Placek z truskawkami
-
Tarta z truskawkami
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
Ciasto jogurtowe z truskawkami
-
Sernik na zimno z truskawkami
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Biszkopt z truskawkami
-
Ciasto ucierane z truskawkami
-
Naked cake
-
Tort truskawkowy
-
Kruszon
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Rolada biszkoptowa
-
Ciasto drożdżowe z truskawkami
-
Kruche ciasto z truskawkami
-
Ciasto z truskawkami i budyniem
-
Prosty sernik na zimno
-
Ciasto z truskawkami
Więcej informacji na temat wegańskiego ciasta z rabarbarem
Wegańskie ciasto z rabarbarem to świetna opcja dla wszystkich miłośników diety roślinnej. Całość sprawdzi się dobrze również w diecie osób z alergią na nabiał czy jajka, gdyż jest on wolny od tych składników. To ciasto proste, za to bardzo aromatyczne i niezwykle smaczne. Ze względu na specjalną recepturę całość zawsze wychodzi, jest bardzo miękkie i puszyste.
Przepis na wegańskie ciasto z rabarbarem jest nie tylko bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, ale również pozwala przemycić do diety więcej owoców. Króluje w nim rabarbar, który choć łatwo dostępny w Polsce, nie gości w menu zbyt często. Zwykle jest to związane z jego specyficznym, kwaskowym smakiem. Choć na surowo może nie być idealnym wyborem jako przekąska, to jako dodatek do wypieków sprawdza się idealnie. Głównie ze względu na swój kwaśny smak, który wspaniale przełamuje słodycz ciasta. W tym przepisie połączony został z truskawkami, które dodają mu nieco większej słodkości. Oba te składniki są świetnym źródłem witaminy C, która nie tylko działa ochronnie na cały organizm, to jeszcze wpływa pozytywnie na odporność. Rabarbar oprócz tego dostarcza również fosforu i potasu, oba pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Potas wpływa na odpowiednie działanie mięśni, nie tylko szkieletowych, ale także serca. Jak widać rabarbar dostarcza naprawdę sporo niezwykle cennych substancji prozdrowotnych, dlatego warto zadbać o to, by często pojawił się w menu. Jednak jest to roślina sezonowa, którą najłatwiej dostać na początku wiosny. Warto wykorzystać wtedy jej potencjał, a z tym ciastem jest to bardzo łatwe.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wegańskie ciasto z rabarbarem, by było bardzo smaczne, a przy tym niezwykle łatwe, to ten przepis świetnie się sprawdzi. Całość jest tak prosta, że spokojnie poradzi sobie z nią nawet początkująca osoba. Choć ciasta wegańskie mogą wydawać się niezwykle trudne w przygotowaniu, to ten przepis pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Podawane z rabarbarem i truskawkami smakuje wspaniale i będzie idealnym pomysłem na nieskomplikowany codzienny deser. Jest bardzo dobre, ale również szybkie, zajmuje kilkanaście minut. Ten placek będzie po prostu wspaniałym pomysłem dla wszystkich wegan.
Alergeny w wegańskim cieście z rabarbarem
Lista alergenów dla wegańskiego ciasta z rabarbarem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- mleko owsiane
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet jabłkowy
Wartości odżywcze wegańskiego ciasta z rabarbarem
To ciasto, jak wszystkie słodkości, nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(127g)
Węglowodany
(127g)
Tłuszcze
(127g)
Witaminy
(127g)
Składniki mineralne
(127g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.