Ciasto z rabarbarem

Polecane przepisy na ciasto z rabarbarem
Ciasto z rabarbarem

Rabarbar należy do rodziny rdestowatych i uważany jest w Polsce za warzywo. Do zastosowań kuchennych nadaje się gruba i mięsista łodyga liści rabarbaru. Nie jadamy natomiast liści, które są niezdrowe. Rabarbar Jada się w postaci ugotowanej lub upieczonej, głównie jako dodatek do ciast i deserów. Łodygę kroimy na kawałki lub robimy pyszny mus, często z dodatkiem truskawek. Kawałkami rabarbaru dekorujemy na wierzchu ciasto drożdżowe, jogurtowe, ucierane czy też kruche lub półkruche. Rabarbar świetnie nadaje się na nadzienie do muffinek, placków, racuchów czy pączków. Nadzienie do ciast z rabarbaru często łączy się z truskawkami, gdyż sezon na te owoce występuje w tym samym czasie.

Ciasta z rabarbarem - pomysły i przepisy na placki z rabarbarem

Popularny jeszcze w XX wieku rabarbar nieco odszedł w zapomnienie jako składnik przepysznych ciast i deserów. Niektórzy jeszcze pamiętają przepyszny placek z rabarbarem podawany przez babcię. Warto jednak przywrócić rabarar do łask, gdyż jest zdrowy i świetnie smakuje jako dodatek do wypieków, którym nadaje wspaniały, kwaskowaty smak. Rabarbarem dekorujemy ciasta drożdżowe, ucierane czy jogurtowe, a całość wykańczamy kruszonką. Ciasto z rabarbarem jest nie tylko przepyszne i wspaniale wilgotne, lecz także łatwe do zrobienia. Doradzamy, jakie rodzaje ciasta można zrobić z rabarbarem. Przedstawiamy garść ciekawych i łatwych przepisów na wypieki z rabarbarem.

Przepis na wykorzystanie rabarbaru w kuchni

Dania i ciasta rabarbarowe

Jeszcze w XX wieku rabarbar był popularną rośliną chętnie stosowaną w kuchni. Robiono z niego tanie kompoty, kisiele, placki z rabarbarem i dodatki do ciasta. W kuchni wykorzystujemy czerwoną łodygę rabarbaru, którą należy obrać ze skóry. Łodygi rabarbaru, a raczej ogonki liści, pojawiają się w sprzedaży w sezonie wiosennym, który trwa od kwietnia do czerwca. Sezon na rabarbar zbiega się z sezonem na truskawki, dlatego też te owoce są często łączone w przetworach i wypiekach.

Rabarbar, inaczej zwany rzewień, jest rośliną z rodziny rdestowatych, która rośnie w klimacie umiarkowanym Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jadalną częścią są mięsiste, czerwone ogonki liści. W Polsce rabarbar uważany jest za warzywo, mimo że jego łodygi są słodkie i głównie wykorzystuje się je do słodkich dań, deserów i wypieków. Nie jada się liści rabarbaru, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Łodygi rabarbaru nie są trwałe, dlatego też należy je wykorzystać od razu po kupieniu. Twardą skórkę obieramy, gdyż zawiera ona najwięcej kwasu szczawianowego.

Czy warto jeść rabarbar i piec ciasta z rabarbarem? Rabarbar jadamy w formie ugotowanej lub upieczonej, głównie jako dodatek do wypieków. Podczas obróbki termicznej w rabarbarze pojawiają się polifenole, które mają działanie przeciwnowotworowe. Rabarbar zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Ma przy tym działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeczyszczające. W korzystny sposób reguluje poziom glukozy i cholesterolu. Wadą rabarbaru jest duża ilość kwasu szczawianowego, która może zaszkodzić osobom z niektórymi chorobami.

Sprawdzone przepisy na ciasta rabarbarowe

W czasach PRL rabarbar z rabarbaru gotowało się kompoty. Nie było wówczas gotowych, butelkowanych napojów, dlatego też do obiadu tradycyjnie podawano kompot. Wiosną robiony był z taniego rabarbaru. Z rabarbaru robiło się również kisiele, które wówczas stanowiły słodki przysmak dla dzieci. Rabarbar wykorzystywany był także do dań wytrawnych, na przykład gotowany lub pieczony rabarbar dodawano do sałatek. Z soku z rabarbaru robiono kwaskowaty sos do mięsa.

Najbardziej typowym zastosowaniem rabarbaru były wypieki i ciasta z rabarbarem. Rabarbar stosowano również jako nadzienie do placków i racuchów. Nadziewano nim również pierogi lub naleśniki na słodko. Z rabarbaru robi się również przetwory, jak dżemy, konfitury, które można po sezonie wykorzystać jako nadzienie do ciasta.

Jakie wypieki można zrobić z rabarbarem:

  • ciasto drożdżowe z rabarbarem,
  • ciasto jogurtowe z rabarbarem,
  • kruchy placek z rabarbarem,
  • ciasto ucierane z rabarbarem,
  • tarta z rabarbarem,
  • muffinki nadziewane rabarbarem,
  • rabarbarotka,
  • pączki nadziewane rabarbarem.

Najlepszy przepis na przepyszne ciasta z rabarbarem

Jak zrobić przepyszne nadzienie do ciasta z rabarbarem

Rabarbar dodajemy do ciasta zwykle na wierzchu i posypujemy kruszonką. Wystarczy pociąć go na kawałki, gdyż rabarbar sam rozpadnie się pod wpływem obróbki termicznej. Do ciasta nie trzeba obierać rabarbaru ze skóry. Można posypać go cukrem i odstawić na czas robienie ciasta.

Aby dodać rabarbar do drożdżówek możemy zrobić szybką konfiturę. Kawałki rabarbaru z cukrem podsmażamy na patelni. Następnie zmniejszamy ogień i dusimy rabarbar około 25 minut, aż się rozpadnie. Do rabarbaru idealnie pasują truskawki, które występują w tym samym sezonie. Truskawki możemy po prostu zmieszać z kawałkami rabarbaru lub zrobić rodzaj konfitury.

Do nadzienia rabarbarowego świetnie pasuje budyń. Warstwa budyniu położona na warstwie z rabarbaru i truskawek sprawdzi się, gdy pieczemy przekładany placek z ciasta jogurtowego lub półkruchego. Dobrym dodatkiem do rabarbaru są również jabłka, które przełamują kwaskowy smak rabarbaru.

Klasyczne ciasta z rabarbarem - sprawdzone przepisy

Klasyczny placek z rabarbarem robimy na cieście kruchym. Dobry przepis wymaga zrobienia kruchego ciasta, które dzielimy na dwie części i schładzamy w lodówce. Jedna część ciasta posłuży do wyłożenia blachy. Wystarczy następnie wyłożyć placek pokrojonym rabarbarem, zaś na wierzchu posypać kruszonką zrobioną z drugiej połowy ciasta. Aby kruche ciasto było bardziej urozmaicone i wilgotne robimy warstwę z budyniu, w której zatapiamy pokrojony rabarbar.

Możemy wykorzystać również dobry, sprawdzony przepis na ciasto półkruche z rabarbarem. Ciasto półkruche powstaje podobnie jak ciasto kruche, lecz jednym ze składników jest śmietana. Najpierw wyrabiamy mąkę z masłem. Następnie miksujemy jajka i cukrem i dodajemy do mąki z masłem. Na koniec dodajemy śmietanę. Ukoronowaniem ciasta jest warstwa budyniu z kawałkami rabarbaru.

Nadzienie z rabarbaru lub pokrojony rabarbar świetnie sprawdza się jako dobry sposób na urozmaicenie ciasta drożdżowego. Ciasto drożdżowe nie należy do najłatwiejszych do zrobienia, gdyż wymaga przygotowania zaczynu z drożdży. Jednak przy odrobinie wprawy, każdy może się pokusić o zaskoczenie rodziny lub gości pysznym ciastem drożdżowym z rabarbarem. Na wierzchu ciasta układamy kawałki łodygi rabarbaru i wykańczamy go warstwą kruszonki. Aby uzyskać jeszcze bardziej urozmaicony smak dodajemy do rabarbaru pokrojone jabłka lub truskawki. Mając ciasto drożdżowe zrobimy również pyszne drożdżówki z nadzieniem z konfitury rabarbarowej.

Ciekawym pomysłem na pyszne ciasto rabarbarowe jest rodzaj szarlotki, czyli rabarbarotka. Warstwę owocową robimy w tym przypadku z rabarbaru i truskawek. Warstwa rabarbaru z truskawkami nie będzie zbyt gruba, dlatego też rabarbarotka składa się z 2 warstw ciasta, przełożonych warstwą owocową. Robimy w tym celu konfiturę z rabarbaru z truskawkami. Przygotowujemy gęste ciasto biszkoptowe, które dzielimy na dwie części. Najpierw podpiekamy spód ciasta, który wyjmujemy z piekarnika, gdy się przyrumieni, i studzimy. Na podpieczone ciasto wykładamy masę rabarbarowo-truskawkową i przykrywamy ją warstwą z drugiej części ciasta. Po upieczeniu ciasto dekorujemy na wierzchu lukrem. Podobne ciasto w rodzaju szarlotki, tyle że z rabarbarem, możemy zrobić na klasycznym cieście kruchym lub półkruchym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sezonie wiosennym wykorzystać rabarbar jako dodatek do jabłek w szarlotce.

Sprawdzone przepisy na łatwe i szybkie ciasta z rabarbarem

Ciasta rabarbarowe należą do łatwych i szybkich do zrobienia. Jednym z najłatwiejszych ciast jest ciasto ucierane, które wiosną można udekorować rabarbarem. Łodygę rabarbaru wystarczy pociąć na kawałki. Samo wykonanie ciasta jest bardzo łatwe. Wystarczy utrzeć margarynę z cukrem dodając jajka i cały czas ucierając. Na koniec dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Placek możemy ucierać ręcznie lub mikserem. Na wierzchu placek posypujemy pokrojonym rabarbarem i pieczemy. Ciasto ucierane możemy również udekorować na wierzchu kruszonką. Innym sposobem na wykorzystanie rabarbaru jest dodanie kawałków rabarbaru do ciasta i wymieszanie. Na wierzchu posypujemy placek cukrem wymieszanym z cynamonem. Uzyskujemy wówczas przepyszny, wilgotny placek z cudowną, chrupiącą skórką i kwaskową nutą, jaką daje rabarbar.

Podobnie łatwe ciasto rabarbarowe robimy z olejem. Przepis należy do tych najłatwiejszych, który zawsze wychodzi. Ubijamy białka z cukrem, dodajemy żółtka, olej, a następnie mąkę z proszkiem do pieczenia. Na wierzchu ciasta układamy kawałki rabarbaru. Z piekarnika wyjmujemy przepyszne, wilgotne ciasto z zatopionymi kawałkami rabarbaru.

Jednym z łatwiejszych do wykonania ciast jest ciasto jogurtowe, które również możemy urozmaicić warstwą rabarbaru. Prostota robienia ciasta jogurtowego polega na tym, że wystarczy zmieszać składniki. Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy jogurt, a następnie mąkę. Rabarbar do tego ciasta przygotowujemy na ciepło. W garnku rozpuszczamy cukier, dodajemy rabarbar i smażymy dopóki łodygi się rozpadną. Możemy dodać również miód, skórkę pomarańczową lub cukier waniliowy. Sprawdzony przepis wymaga wyłożenia warstwy musu rabarbarowego do tortownicy, a następnie wyłożenia ciasta na wierzch. Ciasto pieczemy około 30 minut.

Świetny pomysł na szybkie ciasto z rabarbarem jest tarta. Możemy w tym celu zakupić gotową tartę lub upiec ciasto własnoręcznie. Na upieczonej tarcie układamy warstwę nadzienia zrobionego z rabarbaru i budyniu. Wierzch tarty dekorujemy paskami ciasta.

Rabarbar stanowi doskonałe dopełnienie wypieków i ciast. Czy to będzie placek z rabarbarem i kruszonką na wierzchu, czy też tort, w którym rabarbar stanowi warstwę, ciasto rabarbarowe świetnie smakuje, jest lekkie i pysznie kwaskowe.

Ciasto z rabarbarem - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie ciasto z rabarbarem

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto