Tortilla de patatas
- Ziemniaki średnie - 4 sztuki (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 1 szklanka (250 ml)
- Masło - 1 łyżka (15 g)
- Jajko - 5 jajek rozmiar M (5 szt.)
- Mleko 2% - 3 łyżki (36 ml)
Przepis na tortillę de patatas krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w małą kostkę.
Ziemniaki obierz, opłucz i pokrój na cienkie i małe kawałki.
Jajka umieść w misce i roztrzep. Następnie dodaj mleko oraz dopraw solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej 1 szklankę oleju. Następnie umieść tam ziemniaki i gotuj je ok. 25 min (aż będą miękkie) na małym ogniu. Następnie dodaj do nich cebulę i gotuj wszystko przez ok. 5 min.
Ziemniaki z cebulą odcedź i umieść w dużej misce. Gdy nieco ostygną, wlej tam przyprawione jajka z mlekiem. Wymieszaj.
Na patelni rozgrzej masło i wlej przygotowaną masę. Duś pod przykryciem ok. 5-8 min. Następnie odwróć zawartość patelni (np. za pomocą talerza). Drugą stronę smaż o połowę krócej.
Gotowe danie umieść na talerzu.
Więcej informacji na temat tortilli de patatas
Pod nazwą „tortilla de patatas” kryje się tortilla hiszpańska z ziemniakami. To danie nie jest bardzo popularne w Polsce, więc jeśli je przygotujesz, na pewno zaskoczysz swoich bliskich i znajomych. Jeżeli chcesz, możesz pokusić się na wersję z kurczakiem. Tortilla de patatas będzie też dobra z warzywami.
Jak się robi tortillę hiszpańską? Do przygotowania tego dania potrzebujesz tylko kilka składników. Poza ziemniakami tortilla de patatas składa się z jajek, cebuli, masła i oleju. Opcjonalnie możesz pokusić się na dodanie mleka. Potrzebne będą także sól i pieprz.
Tortillę de patatas trzeba zacząć od ziemniaków. Ważne jest to, aby te ziemniaki gotowały się w oleju, a nie tylko w nim smażyły, dlatego musi być go dużo. Ilość podana w przepisie jest orientacyjna – wszystko zależy od ilości ziemniaków oraz wielkości patelni, na której przygotowujesz to danie.
Gdy ziemniaki będą już prawie gotowe, należy dodać cebulę, a po ok. 5 min należy całość odcedzić i przełożyć do miski, a potem wymieszać z resztą składników. Ziemniaki powinny nieco przestygnąć, inaczej jajka się zetną. Masę należy wylać na rozgrzane masełko i usmażyć z dwóch stron. Kiedy wylejesz masę na patelnię, warto nieco poruszać patelnią, aby na pewno surowa masa dobrze się rozlała. W czasie smażenia również można poruszać patelnią.
Ten przepis na hiszpańską tortillę możesz nieco zmodyfikować. To danie możesz przygotować z ugotowanych ziemniaków. Nie musisz wtedy ich długo gotować w oleju. Wystarczy, że będą miały złoty kolor. Olej możesz zastąpić oliwą z oliwek. Do masy możesz dodać śmietanę zamiast mleka.
To danie możesz przygotować z różnymi dodatkami. Odpowiedni będzie szpinak. Możesz wtedy dodać także ser feta, ale pamiętaj o tym, że ten ser jest słony. Jeśli go dodasz, najprawdopodobniej tortilli nie trzeba będzie już dodatkowo solić. Do tej tortilli możesz dodać także czerwoną paprykę, czerwoną cebulę oraz szczypiorek. Pod koniec smażenia na górę tortilli możesz dodać starty na tarce swój ulubiony ser żółty.
Alergeny w tortilli de patatas
Lista alergenów dla tortilli de patatas przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tortilli de patatas
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.