Szakszuka z cukinią
- Boczek wędzony bez kości (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Cukinia (100 g)
- Papryka żółta (70 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (150 g)
- Cebula (30 g)
Przepis na szakszukę z cukinią krok po kroku
Boczek pokrój w niewielką kostkę i podsmaż na patelni na złoty kolor.
Dodaj do boczku pokrojone w drobną kostkę warzywa oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, posól i smaż kilka minut do zarumienienia warzyw.
Wlej przecier pomidorowy na patelnię i dopraw przyprawami do smaku. Wymieszaj.
Zrób dwa wgłębienia i wbij w nie ostrożnie jajka (tak, by nie przebić żółtka).
Smaż wszystko pod przykryciem na średnim ogniu, aż białka się zetną. Od razu po ścięciu zakończ smażenie.
Posyp potrawę szczypiorkiem i jedz z patelni (lub nałóż na talerz).
-
Szakszuka klasyczna
-
Szakszuka po meksykańsku
-
Szakszuka ze szpinakiem
-
Szakszuka z fetą
-
Szakszuka fit
-
Szakszuka z pomidorami z puszki
-
Szakszuka z papryką
-
Szakszuka z boczkiem
-
Szakszuka z kiełbasą
-
Szakszuka z serem
-
Szakszuka thermomix
-
Szakszuka z pieczarkami
-
Szakszuka z chorizo
-
Szakszuka z szynką
-
Szakszuka z ciecierzycą
-
Szakszuka z awokado
-
Szakszuka keto
-
Szakszuka z fasolą
-
Szakszuka
Więcej informacji na temat szakszuki z cukinią
Szybki pomysł na coś smacznego na śniadanie z jajkami? Szakszuka z cukinią, boczkiem i warzywami jest pyszna, a dodatkowo jest to prosty przepis. Jest to potrawa dobra, gdy potrzebujesz potraw na śniadania, które bardzo sycą. Szakszuka z boczkiem i warzywami jest odpowiednią propozycją na ciekawe podanie potrawy z jajkami, ponieważ jest to specyficzne danie. Szakszuka z cukinią i z pomidorami to dobry pomysł na danie o niskiej zawartości węglowodanów, więc jeśli zrobisz szakszukę z cukinią, możesz dodać do niej świeże pieczywo.
Szakszuka z cukinią jest to danie, które pysznie smakuje i zachwyca wyglądem. Jest to prosty przepis, a mimo to jeszcze nie wszyscy go znają. Krótko ujmując, szakszuka to inaczej, tak zwane jajka w pomidorach. Tradycyjnie przepis na szakszukę z cukinią należy jeść prosto z patelni.
Jajka w pomidorach można robić na różne sposoby. Szakszuka z cukinią jest dobra, jeśli chcesz spróbować pomysłu na coś innego niż dotychczas. Nie wiesz jak zrobić szakszukę z cukinią? Oto prosty przepis na śniadanie z wykorzystaniem prostych składników. Zacznij od pokrojenia boczku i zarumienienia go na patelni. Jak będzie złocisty, na patelnię dodaj wszystkie warzywa pokrojone w małą kostkę, a także ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Do przepisu na szakszukę z cukinią możesz dodać inny kolor papryki (czerwona czy zielona będzie równie dobra). Warzywa muszą się zarumienić i zmięknąć. Wtedy wlej passatę pomidorową i wsyp przyprawy do smaku. Następnie od razu zrób dwa wgłębienia. Wbij w nie jajka, ale ostrożnie. Najważniejsze jest, by żółtko pozostało nieuszkodzone. Ustaw moc palnika na średnią i smaż pod przykryciem tak długo, by białka się ścięły, ale żółtko pozostało płynne. Po ścięciu białek zdejmij od razu potrawę z palnika i posyp szczypiorkiem.
Jak zrobić szakszukę z cukinią, aby żółtka były płynne? Nie smaż na małej mocy palnika. Wtedy białko nie zdąży się ściąć, a żółtko będzie twarde. Jeśli jednak wolisz danie z jajkami, gdzie żółtko jest twarde – duś dłużej. To ma być potrawa, która będzie dla Ciebie pyszna. Jeżeli więc zauważysz, że białko się już całkowicie ścięło, a po lekkim przyciśnięciu żółtka jest ono elastyczne – to znak, że żółtko będzie płynne.
*Przepis na szakszukę z cukinią będzie równie dobry z pomidorami z puszki (czy to krojonymi, czy też w całości).
*Jeśli nie chcesz dodawać boczku, możesz go pominąć. Wtedy dodaj olej do smażenia warzyw. Możesz również wymienić boczek na inną wędlinę.
*Przypraw potrawę jak lubisz. Pasować do niej będzie też papryka wędzona lub suszone pomidory z czosnkiem i bazylią.
Alergeny w szakszuce z cukinią
Lista alergenów dla szakszuki z cukinią przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze szakszuki z cukinią
Potrawa zawiera dużo warzyw. Dodatek boczku niestety wpływa na to, że w potrawie są nasycone kwasy tłuszczowe. Można jednak wymienić boczek na chudą wędlinę, przez co ilość nasyconych kwasów tłuszczowych się zmniejszy. Jajka są źródłem zeaksantyny oraz luteiny, które są bardzo istotne w prawidłowym widzeniu.
Energia i białka
(562g)
Węglowodany
(562g)
Tłuszcze
(562g)
Witaminy
(562g)
Składniki mineralne
(562g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.