Pierogi z mięsem wieprzowym

Opublikowano: 14.04.2022 r., 15:30 | Autor: Ewa Cierpiał
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Pierogi z mięsem wieprzowym
Pierogi z mięsem wieprzowym
Pierogi z mięsem wieprzowym to klasyczne danie kuchni polskiej, które cieszy się ogromną popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Delikatne ciasto nadziewane aromatycznym farszem z mielonego mięsa wieprzowego to prawdziwa uczta dla podniebienia. Oprócz wyjątkowego smaku, pierogi z mięsem są także bogatym źródłem białka i żelaza, co czyni je świetnym wyborem dla osób aktywnych fizycznie. Ich historia sięga wieków wstecz i stanowi integralną część polskiej tradycji kulinarnej. Dowiedz się więcej o przygotowaniu tego pysznego dania i przekonaj się, dlaczego warto dodać je do swojego jadłospisu.
Przygotowanie 60 min
Gotowanie 10 min
513 kcal
Kcal w porcji
240 g
Wielkość porcji
85
Indeks glikemiczny

Przepis na pierogi z mięsem wieprzowym

Pierogi z mięsem wieprzowym to danie klasyczne, które zawsze cieszy się dużą popularnością. Dziś podzielę się z Wami przepisem na pyszne pierogi z mięsnym farszem, które możemy przygotować w domowym zaciszu. To idealna propozycja na obiad dla całej rodziny, a także doskonała alternatywa dla tradycyjnych pierogów ruskich. Jak zrobić pierogi z mięsem wieprzowym? Przedstawiam krok po kroku!

Aby rozpocząć przygotowanie pierogów, warto najpierw przygotować farsz. W tym celu umyj mięso - łopatkę wieprzową oraz piersi kurczaka. Następnie umieść je w garnku. Dodaj marchewkę, pietruszkę, seler, por oraz jedną obraną cebulę pokrojoną na większe kawałki. Wlej wodę, tak aby przykryła zawartość garnka, a następnie ugotuj wywar przez około 1-1,5 godziny.

Kiedy mięso jest gotowe, drugą cebulę drobno pokrój i podsmaż na maśle. Następnie wyciągnij mięso i warzywa z wywaru, ostudź je i zmiel w maszynce do mielenia. Do mięsa dodaj podsmażoną cebulę oraz przyprawy: sól, pieprz, słodką paprykę i majeranek. Dokładnie wymieszaj farsz i ewentualnie dodaj kilka łyżek wywaru, jeśli masa wydaje Ci się zbyt sucha.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie ciasta. Na stolnicę przesiej mąkę i zrób wgłębienie. Wlej do niego olej oraz szklankę ciepłej wody. Wymieszaj i zagnieć ciasto na elastyczne, gładkie ciasto. Następnie rozwałkuj je i wytnij szklanką okręgi.

Na środek każdego okręgu ciasta połóż porcję farszu i zlep brzegi, tworząc charakterystyczne pierogi. Następnie zagotuj w garnku wodę, dodaj sól, i gotuj pierogi 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.

Pierogi z mięsem wieprzowym są już gotowe do podania. Podawaj je na gorąco, ewentualnie z dodatkiem smażonej cebuli albo z kwaśną śmietaną. Mięsny farsz, aromatyczne przyprawy i delikatne ciasto sprawią, że to danie z pewnością przypadnie do gustu całej rodzinie. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie tych pyszności!

Przepis na pierogi z mięsem wieprzowym jest łatwy w wykonaniu, więc nawet osoby początkujące w kuchni poradzą sobie z jego przygotowaniem. Danie jest idealne na obiad i z pewnością zasmakuje wszystkim, którzy lubią mięsne potrawy. Jeśli szukasz pomysłu na domowe, aromatyczne pierogi, to ten przepis jest właśnie dla Ciebie!

Składniki dla 10 porcji
  • Mąka pszenna typ 550 (630 g)
  • Olej rzepakowy (60 ml)
  • Sól (5 g)
  • Łopatka wieprzowa (700 g)
  • Piersi kurczaka bez skóry (700 g)
  • Marchewka 3 sztuki (150 g)
  • Pietruszka 2 sztuki (100 g)
  • Seler korzeniowy 1/2 sztuki (50 g)
  • Por 1/2 sztuki (100 g)
  • Cebula 2 sztuki (150 g)
  • Masło 1 łyżka (12 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, majeranek, papryka słodka, czosnek
Sprzęt kuchenny
garnek, stolnica, wałek, szklanka

Przepis na pierogi z mięsem wieprzowym krok po kroku

Mięso umyj i umieść w garnku.

Marchewki, pietruszki, selera, 1 cebulę i pora umyj, obierz i pokrój w większe kawałki. Dodaj do mięsa. Wrzuć kilka kulek ziela angielskiego, liście laurowe, ziarna pieprzu czarnego i łyżeczkę soli. Wlej wodę, by całość zakryła zawartość garnka i ugotuj wywar przez 1-1,5 godziny.

Drugą cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Podsmaż na maśle.

Mięso i warzywa wyciągnij z wywaru. Ostudź i zmiel wszystko w maszynce do mielenia. Pozostały wywar możesz wykorzystać jako bulion do zupy.

Do mięsa dodaj podsmażoną cebulę. Dopraw solą, pieprzem, słodką papryką i majerankiem. Dokładnie wymieszaj. Jeśli masa wydaje Ci się zbyt sucha, dodaj kilka łyżek wywaru.

Na stolnicę przesiej 600 g mąki. Zrób wgłębienie. Wlej olej i 375 ml ciepłej wody. Wymieszaj i następnie zagnieć na elastyczne ciasto.

Ciasto rozwałkuj i szklanką wytnij okręgi.

Na środek wyłóż farsz i zlep brzegi.

W garnku zagotuj wodę, posól. Na wrzątek wrzucaj pierogi i gotuj 2-3 minuty od wypłynięcia.

Jak oceniasz przepis na pierogi z mięsem wieprzowym
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 83,0% osób

Więcej informacji na temat pierogów z mięsem wieprzowym

Przepis na pierogi z mięsem wieprzowym to szybkie rozwiązanie na smaczne danie obiadowe. Podane z podsmażoną cebulką na pewno na długo zapadną Ci w pamięci.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić pierogi z mięsem wieprzowym to przychodzimy z pomocą. Potrzebne będzie również mięso z piersi kurczaka. Z mięs i warzyw należy przygotować wywar. Następnie wszystko należy zmielić. Mięso mielone z warzywami doprawia się przyprawami. Warto dodać również kilka łyżek wywaru by farsz był soczysty. Następnie ciasto przygotowuje się z mąki, oleju i wody. Elastyczne, rozwałkowane ciasto wycina się w kółka. Na każdym z nich układa się farsz i zlepia brzegi. Te pyszne, domowe pierogi będą świetne na obiad lub na kolacje. Następnego dnia te mięsne pierogi można podgrzać na patelni z dodatkiem oleju i wody.

Pierogi to inaczej kawałki elastycznego ciasta, które dobrze się lepi, wypełnione farszem. W zależności od kraju mają kształt półokręgu, uszka, sakiewki, stożka, trójkąta itp. Można je następnie ugotować, upiec lub usmażyć. Ciasto na pierogi przygotować można z mąki pszennej, ryżowej, kukurydzianej, żytniej lub gryczanej. Typowo polskie pierogi przygotowuje się z mąki pszennej, wody, oleju i od czasu do czasu jaj. Na świecie spotkać można również ciasto na pierogi z dodatkiem drożdży, masła lub smalcu. Warto jednak dopasować ciasto do farszu, z jakim przyrządza się pierogi.

Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.

Alergeny w pierogach z mięsem wieprzowym

Lista alergenów dla pierogów z mięsem wieprzowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 550
  • Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Seler korzeniowy
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło

Wartości odżywcze pierogów z mięsem wieprzowym

na 100g gotowej potrawy

Mięso wieprzowe to dobre źródło żelaza.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(240g)
Energia (kcal)
213.90
513.37
Białko (g)
14.10
33.84

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(240g)
Węglowodany (g)
19.71
47.31
Węglowodany przyswajalne (g)
19.17
46.02
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.54
1.30
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(240g)
Tłuszcz (g)
8.50
20.39
Tłuszcze nasycone (g)
3.34
8.02
Tłuszcze nienasycone (g)
5.15
12.37
Tłuszcze jednonasycone (g)
3.89
9.35
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550.
czytaj dalej
Tłuszcze wielonasycone (g)
1.26
3.02
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550.
czytaj dalej

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(240g)
Witamina A (µg (mcg))
56.25
135.00
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina B6 (mg)
0.35
0.85
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina B12 (µg (mcg))
0.25
0.60
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina C (mg)
2.18
5.23
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy.
czytaj dalej
Witamina D (µg (mcg))
0.45
1.07
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550.
czytaj dalej
Witamina E (mg)
0.34
0.81
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy.
czytaj dalej
Retinol (µg (mcg))
5.93
14.23
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy.
czytaj dalej
Tiamina (mg)
0.47
1.12
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Ryboflawina (mg)
0.23
0.56
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Niacyna (mg)
5.21
12.51
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Foliany (µg (mcg))
45.31
108.74
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Beta karoten (µg (mcg))
506.13
1214.72
Brak danych dla: mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy.
czytaj dalej

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(240g)
Sód (mg)
109.89
263.73
Potas (mg)
250.64
601.52
Wapń (mg)
17.47
41.94
Fosfor (mg)
143.34
344.02
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Magnez (mg)
24.41
58.57
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Żelazo (mg)
1.83
4.40
Cynk (mg)
1.20
2.88
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Miedź (mg)
0.09
0.22
Brak danych dla: olej rzepakowy.
czytaj dalej
Szacunkowy indeks glikemiczny pierogów z mięsem wieprzowym 85
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania pierogów z mięsem wieprzowym

Koszt składników
84.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 550
630 g
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
1.89
Za 630 g
Olej rzepakowy
60 ml
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.42
Za 60 ml
Sól
5 g
1.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.01
Za 5 g
Łopatka wieprzowa
700 g
17.00
Za 700,0 g
Liczba opakowań 1
17.00
Za 700 g
Piersi kurczaka bez skóry
700 g
16.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 2
22.40
Za 700 g
Marchewka
150 g
3 sztuki
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.38
Za 150 g
Pietruszka
100 g
2 sztuki
1.50
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 100 g
Seler korzeniowy
50 g
1/2 sztuki
8.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
1.00
Za 50 g
Por
100 g
1/2 sztuki
4.00
Za 300,0 g
Liczba opakowań 1
1.33
Za 100 g
Cebula
150 g
2 sztuki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.45
Za 150 g
Masło
12 g
1 łyżka
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 12 g
Koszt składników
84.00