Pasztet z fasoli ze słonecznikiem i marchewką
- Fasola biała jaś nasiona suche (200 g)
- Marchewka (100 g)
- Cebula (150 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Płatki owsiane (70 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (30 g)
Przepis na pasztet z fasoli ze słonecznikiem i marchewką krok po kroku
Zacznij od namoczenia fasoli. Dodaj nasiona do miski i zalej wodą tak, by je całkowicie przykryć. Zostaw na 10 godzin.
Po tym czasie fasolę przepłukaj i dodaj do garnka. Zalej świeżą wodą i gotuj do miękkości, około godzinę.
Nastaw piekarnik na 180 stopni Celsjusza i wyłóż foremkę papierem do pieczenia.
Na oleju usmaż pokrojoną drobno marchewkę i cebulę. Jak warzywa zmiękną (około 10 minut), dodaj też 2 ząbki czosnku i podsmażaj przez chwilę.
Zblenduj odcedzoną z zalewy fasolę, podsmażone warzywa, płatki owsiane, jajko oraz przyprawy.
Masę bez grudek przelej do foremki. Posyp słonecznikiem. Wstaw do piekarnika i piecz godzinę.
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Pasztet z królika
-
Kapusta wigilijna
-
Ceviche
-
Kotlety z soczewicy
-
Dorsz pieczony
-
Bataty z piekarnika
-
Pałki z kurczaka
-
Pieczone buraki
-
Ryba z piekarnika
-
Sałatka z pomidorów
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Sałatka z kurczakiem i mango
-
Sałatka z tuńczykiem i jajkiem
-
Koktajl sirt
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Dietetyczna kolacja
Więcej informacji na temat pasztetu z fasoli ze słonecznikiem i marchewką
Pyszny pasztet z białej fasoli konserwowej z marchewki posypany słonecznikiem jest bardzo prosty do zrobienia. Smakuje wyśmienicie i jest zdrowszą fit wersją mięsnego pasztetu. Tradycyjnie, najlepiej taki dodatek pasuje do pieczywa. Razem z pasztetem idealnie smakuje ogórek kiszony. To jest przepyszne i warto zrobić. Słonecznik jest bardzo chrupiący i daje fajny smak. Będzie fajnym posiłkiem dla dzieci. Dorośli również często sięgają po pasztet z fasoli, bo jest zdrowy i łatwy. Dobry pomysł na urozmaicenie jadłospisu.
Słonecznik jest w tym przepisie kluczowy. Przypieczone nasiona stają się chrupiące i mają świetny smak. Jeśli jednak nie chcesz używać słonecznika można go zastąpić innymi orzechami, ziarnami, pestkami lub nasionami.
Pasztet z fasoli jest zrobiony w tej wersji z surowej fasoli. Oznacza to, że sposób wykonania jest dłuższy. Konieczne jest moczenie fasoli – przez około 10 godzin. Po moczeniu trzeba ją ugotować. Gotuje się ją w świeżej wodzie i pierwsze 10-15 minut bez przykrycia. W ten sposób fasola staje się lepiej trawiona. Fasolę gotuje się około godzinę do miękkości. Analogicznie, nie będzie problemu z użyciem fasoli konserwowej. W przypadku fasoli z puszki sprawa jest szybsza. Fasola jest gotowa od razu o blendowania. Wystarczy tylko z fasoli odlać zalewę.
Przepis ten zawiera gluten. Jeżeli chcesz mieć wersję bez glutenu użyj płatków bezglutenowych. Ma niski indeks glikemiczny, co jest ważnym aspektem w żywieniu osób chcących dbać o zdrowie, zrzucić zbędne kilogramy lub muszą stosować dietę z niskim indeksem glikemicznym. Wegetariański odpowiednik pasztetu zawiera mnóstwo błonnika, którego mięsny pasztet nie zawiera. Dodatkowo w pasztecie z fasoli nie ma miejsca na nasycone kwasy tłuszczowe. Pasztet z mięsa niestety często ma bardzo wysoką zawartość tych kwasów tłuszczowych, które nie są wskazane między innymi dla osób z problemami z układem krążenia.
Pasztet najlepiej jest przygotować wcześniej. Na zimno i na drugi dzień jest najsmaczniejszy. Zwłaszcza z pieczywem i warzywami – kompozycja idealna.
Alergeny w pasztecie z fasoli ze słonecznikiem i marchewką
Lista alergenów dla pasztetu z fasoli ze słonecznikiem i marchewką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
Wartości odżywcze pasztetu z fasoli ze słonecznikiem i marchewką
Przepis jest bogaty w błonnik. Przepis wegetariański.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.