Lody domowe
- Banan - 1 sztuka (120 g)
- Truskawki mrożone (200 g)
- Serek wiejski (200 g)
Przepis na lody domowe krok po kroku
Banana obierz i zblenduj z dodatkiem truskawek i serka wiejskiego.
Lody można podawać od razu po zblendowaniu lub dodatkowo schłodzić.
Więcej informacji na temat lodów domowych
Lody domowe można przygotować na wiele sposobów. Tutaj przedstawię Ci jak zrobić własne lody, które są niezwykle proste, szybkie i pyszne. Potrzebujesz tylko 3 główne składniki, plus opcjonalnie różne dodatki, ale nie są one konieczne. Przepis na lody domowe składa się tylko z mrożonych owoców, banana (najlepiej też wcześniej go zamrozić, ale nie jest to konieczne) i serka wiejskiego. Zdaje sobie sprawę z tego, że serek wiejski raczej nie kojarzy się z lodami, ale jest on dobrym źródłem białka w tych lodach. Takie lody przygotujesz dosłownie w mniej niż 5 minut.
Przejdźmy do wyjaśnienia, jak się robi lody domowe, w tak krótkim czasie. Wystarczy wrzucić wszystkie składniki do blendera i zblendować na gładką masę. Dzięki użyciu mrożonych owoców są już zmrożone i gotowe do jedzenia. Domowe lody można przygotować w wielu smakach. Przepis jest akurat na lody truskawkowe, ale możesz wykorzystać inne owoce, żeby zrobić na przykład:
- lody malinowe — z mrożonych malin,
- lody bananowo-waniliowe — z zamrożonych bananów i wanilii.
Jak widzisz, bazą jest serek wiejski i mrożone owoce. Jeżeli użyjesz świeżych owoców, to niestety wyjdzie mus, nie lody, dlatego warto na początku lata obrać i pokroić kilka bananów, a potem zamrozić, aby mieć potem bazę do lodów. Jeśli używasz innych mrożonych owoców, to wtedy banan może być świeży, ponieważ inne owoce schłodzą masę. Banan w lodach z innych owoców jest używany, aby dodać słodkości. Jeżeli nie chcesz banana w swoich lodach, to możesz też użyć słodzika, cukru lub suszonych owoców.
Jeżeli masz więcej czasu i chcesz bardziej „swojskie” lody, to już tłumaczę jak przygotować lody na bazie śmietanki. Te niestety robi się znacznie dłużej, bo trzeba poczekać, aż zastygną, a dodatkowo mają więcej kalorii. Zaczynamy od zblendowania owoców, w których smaku mają być lody z dodatkiem banana, słodzika lub cukru. W osobnej misce ubijamy śmietankę. Jeżeli używasz do słodzenia cukru lub słodzika to możesz go dodać też do śmietanki. Potem do ubitej śmietany dodajemy mus owocowy i delikatnie mieszamy, aby nadal mieć puszystą konsystencję. Taką masę przekładamy do pojemniczka i chowamy na co najmniej 2 godziny w zamrażarce, aby śmietanka zamarzła. W ten sposób uzyskujemy puszyste, kremowe lody.
Obie wersje są oczywiście bardzo dobre, ale ze względu na szybkość przygotowania i zawartość białka, częściej wybieram lody na bazie serka wiejskiego.
Alergeny w lodach domowych
Lista alergenów dla lodów domowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Serek wiejski
Wartości odżywcze lodów domowych
Domowe lody to zdrowsza alternatywa zwykłych, tradycyjnych lodów. Mają niski indeks glikemiczny oraz są bezglutenowe.
Energia i białka
(260g)
Węglowodany
(260g)
Tłuszcze
(260g)
Witaminy
(260g)
Składniki mineralne
(260g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.