Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
blender

Przepis na koktajl bananowy krok po kroku

Wszystkie składniki blendujemy na gładką, jednolitą masę.

koktajl bananowy
Koktajl bananowy - cechy przepisu

Informacje dietetyczne - koktajl bananowy

W skrócie
Kalorii w porcji
278 kcal
Wielkość
jednej porcji
430 g
Indeks glikemiczny
55

Wartości odżywcze koktajlu bananowego

na 100g gotowej potrawy

Osoby z cukrzycą i insulinoopornością powinny zawsze dodać do koktajlu na przykład orzechy lub migdały, aby obniżyć jego indeks glikemiczny.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(430g)
Energia (kcal)
64.86
278.90
Białko (g)
4.53
19.46

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(430g)
Węglowodany (g)
11.32
48.67
Węglowodany przyswajalne (g)
9.82
42.23
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.50
6.44

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(430g)
Tłuszcz (g)
0.67
2.88
Tłuszcze nasycone (g)
0.57
2.46
Tłuszcze nienasycone (g)
0.10
0.42
Tłuszcze trans (g)
0.00
0.00
Cholesterol (mg)
2.44
10.50

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(430g)
Witamina C (mg)
21.98
94.50

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(430g)
Sód (mg)
17.05
73.30
Wapń (mg)
53.23
228.90
Żelazo (mg)
0.22
0.94
Szacunkowy indeks glikemiczny koktajlu bananowego 55
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w koktajlu bananowym

Lista alergenów dla koktajlu bananowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • jogurt skyr

Więcej informacji na temat koktajlu bananowego

Koktajl bananowy to dla wielu osób zdecydowany faworyt oraz jeden z najczęściej przyrządzanych koktajli. Banan, ze względu na swoją charakterystyczną konsystencję, smak oraz słodycz jest popularną bazą do większości owocowych koktajli i smoothie. Banany to źródło błonnika pokarmowego, potasu, witamin i składników mineralnych, dlatego mimo, że często mówi się o tym, że powinny wystrzegać się ich osoby odchudzające się, czy chorujące na cukrzycę, nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie można zaprzeczyć temu, że zdrowy, fit shake bananowy będzie zdecydowanie lepszą i zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych sklepowych cukierków, słodyczy, czy pieczywa cukierniczego. Przepis na koktajl bananowy daje duże pole do popisu w kwestii dodatków. Można przygotować go zarówno z mlekiem, jak i z jogurtem, kefirem, czy maślanką. Świetnie sprawdzą się również napoje i jogurty roślinne, a koktajl bananowy równie dobrze smakuje w wersji wegańskiej. Z bananem świetnie komponują się wszystkie owoce jagodowe, zwłaszcza świeże, sezonowe truskawki, maliny oraz czarne jagody lub borówki amerykańskie. Koktajl bananowy możesz przygotować również z brzoskwinią, morelą, czy mango - zarówno w formie świeżej, jak i mrożonej. Ciekawym i niezwykle zdrowym dodatkiem do koktajlu z banana jest również szpinak lub jarmuż. Możesz dodać soku z cytryny, aby nadać mu nieco kwaskowatego smaku i przełamać słodycz. Aby koktajl bananowy był bardziej sycący i pożywny warto rozważyć dodatek masła orzechowego lub migdałowego, czy płatków owsianych. Z banana można przygotować też świetny czekoladowy koktajl dla dzieci, z dodatkiem naturalnego, niesłodzonego kakao. Jak zrobić koktajl bananowy z mlekiem? Wszystkie składniki wystarczy zblendować na gładką, jednolitą masę i dolać mleka w zależności od preferowanej konsystencji. Koktajl bananowy to świetny pomysł na drugie śniadanie, przekąskę, czy deser dla całej rodziny, który zaspokoi ochotę na słodki smak, a jednocześnie będzie bardzo odżywczy i pełen witamin.

Szacunkowy koszt przygotowania koktajlu bananowego

Koszt składników
13.60
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Banan
140 g
1 sztuka
0.80
Za 120,0 g
Liczba opakowań 2
0.93
Za 140 g
Truskawki
140 g
1 garści
10.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
2.80
Za 140 g
Jogurt skyr
150 g
1 opakowanie
2.00
Za 150,0 g
Liczba opakowań 1
2.00
Za 150 g
Koszt składników
13.60
ikona podziel się Przekaż dalej
Jak oceniasz przepis na koktajl bananowy
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 87,4% osób