Krokiety na wigilię
- Olej rzepakowy - 12 łyżek (120 ml)
- Jajko - 5 jajek rozmiar M (5 szt.)
- Bułka tarta - 3/4 szklanki (160 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 i 1/2 szklanki (200 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Sól - 1 lyżeczka (5 g)
- Pieczarki - 15 sztuk (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Kapusta kiszona - 3 szklanki (330 g)
Przepis na krokiety na wigilię krok po kroku
Mąkę przesiej przez sitko.
Do miski dodaj 1 szklankę mleka, 3/4 szklanki wody gazowanej, 4 łyżki oleju, 3 jajka, 1 łyżeczkę soli. Składniki zmiksuj za pomocą miksera, a następnie dodaj przesianą mąkę. Miksuj na małych obrotach do uzyskania jednolitej konsystencji.
Po patelni rozetrzyj 1 łyżkę oleju. Gdy patelnia będzie już rozgrzana, na środek nałóż masę i rozlej ją na boki. Naleśniki smaż na średniej mocy i uważaj, żeby nie przypiekły się zbyt mocno.
Gotowe naleśniki odstaw na bok i przykryj ściereczką.
Kiszoną kapustę przełóż do garnka wody i dodaj do niej 1 łyżeczkę cukru. Zalej wodą i ugotuj (ok. 25-30 min). Następnie odcedź i poczekaj, aż przestygnie lub ją studź. Odciśnij z niej nadmiar wody. Dobrze posiekaj kapustę.
Pieczarki oczyść i zetrzyj na tarce na dużych lub średnich oczkach.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i dodaj cebulkę. Podsmażaj, aż się zeszkli. Dodaj pieczarki, dopraw solą i pieprzem do smaku, wymieszaj i smaż przez ok. 15-20 min.
Następnie dodaj kapustę i całość podsmażaj przez ok. 8 min. Dodaj 1 łyżeczkę czerwoną papryki i 1 łyżkę oregano. Wymieszaj i podsmażaj 2 min. Gotowy farsz odstaw do ostudzenia.
Na naleśniki nałóż farsz i dobrze je zawiń.
Zawinięte krokiety namocz w jajku, a następnie obtocz w bułce tartej. Na patelni rozgrzej 5 łyżek oleju. Krokiety smaż do przyrumienienia z obu stron.
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Krokiety z kapustą i grzybami
-
Krokiety z pieczarkami i serem
-
Ciasto na krokiety
-
Krokiety ze szpinakiem
-
Krokiety ziemniaczane
-
Farsz do krokietów
-
Naleśniki na krokiety
-
Krokiety z kapustą
-
Krokiety z mięsem i kapustą
-
Krokiety z grzybami
-
Krokiety z mięsem z rosołu
-
Krokiety z kurczakiem
-
Krokiety z mięsem i pieczarkami
-
Farsz do krokietów z mięsa
-
Farsz na krokiety z mięsem
-
Krokiety
Więcej informacji na temat krokietów na wigilię
Krokiety na wigilię to naleśniki wypełnione farszem. Nadzienie do naleśników może być różne, choć na święta najczęściej podawane są krokiety z grzybami i kapustą. Takie połączenie idealnie pasuje do czerwonego barszczu. Krokiety należy podawać na ciepło (choć na zimno też niektórym smakują). Można je przygotować wcześniej, a tuż przed podawaniem obtoczyć w jajku, a potem w bułce tartej i przysmażyć na patelni.
Przepis na wigilijne krokiety nie jest trudny, ale przygotowanie tej potrawy zajmuje dość dużo czasu. Trzeba odpowiednio przygotować kiszoną kapustę oraz grzyby. Jeśli nie chcesz grzybów leśnych, możesz zdecydować się na pieczarki (tak jak w tym przepisie).
W czasie, gdy kapusta się gotuje, a pieczarki z cebulką podsmażają na patelni, możesz zabrać się za przygotowanie naleśników. Ciasto na naleśniki powinno być w miarę gęste. Za każdym razem przed nabraniem porcji masy na chochelkę, należy wymieszać ciasto. Naleśniki powinny być cienkie, ponieważ z takich łatwiej będzie się zawijać krokiety. Należy także uważać na to, aby zbyt mocno nie przypiec naleśników, ponieważ później będą drugi raz podsmażane.
Krokiety na wigilię zazwyczaj są z pieczarkami (lub leśnymi grzybami) z kapustą, ale na wigilijnych stołach często lądują naleśniki z innym farszem. Odpowiednie będą m.in. krokiety z żółtym serem i pieczarkami lub krokiety z grzybami i cebulką.
Olej do przysmażenia oraz bułka tarta do obtoczenia krokietów jest podana w orientacyjnych proporcjach. Może się okazać, że będziesz ich potrzebować więcej lub mniej. Wszystko zależy od tego, ile krokietów zrobisz i na jakiej patelni będziesz je smażyć. Niektórzy rezygnują z obtaczania krokietów w jajku i bułce tartej, a tylko przypiekają przez chwilę na natłuszczonej patelni.
Wigilijne krokiety z grzybami to obowiązkowa potrawa na święta w wielu domach. Te pyszne krokiety najczęściej składają się z pieczarek i kiszonej kapusty, ale farsz do krokietów wigilijnych może zawierać też ser żółty. Jeśli chcesz, możesz zetrzeć ulubiony ser i wymieszać go razem z przestudzonymi pieczarkami z cebulką.
Alergeny w krokietach na wigilię
Lista alergenów dla krokietów na wigilię przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze krokietów na wigilię
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.