Keks królewski
- Cukier (220 g)
- Masło (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 (315 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (50 g)
- Rodzynki (100 g)
- Suszona żurawina (100 g)
- Owoce kandyzowane (100 g)
- Bułka tarta - do wysypania blaszki (15 g)
Przepis na keks królewski krok po kroku
Rozgrzej piekarnik do 180 st. C.
Formę na keks posmaruj masłem i obsyp bułką tartą.
Oddziel żółtka od białek.
Mąki połącz z płaską łyżką proszku do pieczenia.
Do miski dodaj cukier oraz masło. Utrzyj mikserem, aż powstanie puszysta masa.
Zacznij dodawać po jednym żółtku.
Następnie dodawaj stopniowo mąkę, cały czas miksując.
Ubij ze szczyptą soli białko na sztywną pianę. Dodaj do masy, wymieszaj delikatnie łyżką.
Do masy wsyp bakalie i owoce kandyzowane, a także skórkę startą z cytryny.
Wylej masę do blaszki i piecz przez około 45 minut.
Więcej informacji na temat keksu królewskiego
Keks królewski to sprawdzony przepis na ciasto na święta wielkanocne. Jest to pyszny, prosty i szybki pomysł na wilgotne i przepełnione bakaliami ciasto. Przygotowanie wypieku jest banalne. Keks królewski wychodzi dobry i bardzo mięciutki. Jest idealnie słodki, świetny jako wielkanocny wypiek. Przepis na keks królewski ma subtelną nutę cytryny, rodzynki, żurawinę oraz owoce kandyzowane. To ciasto jest proste, bardzo smaczne i lekkie. Sprawdź, jak zrobić keks królewski, by był pysznym pomysłem na coś słodkiego na święta.
Keks królewski to inaczej babka piaskowa z bakaliami. Charakterystyczne dla niego jest to, że piecze się go w prostokątnej formie, która nazywa się blaszką keksową. Jest sprawdzonym przepisem na ciasto, które tradycyjnie podaje się w święta. Sprawdzi się idealnie jako dobry pomysł na wielkanocny placek. Keks to ciasto bardzo wilgotne i miękkie w środku. Z wierzchu powstaje chrupiąca i pyszna skórka. Można jeść od razu po ostudzeniu. Nie zawiera masy, więc dobrze sprawdzi się jako słodycz, którą możesz zabrać na wynos.
Sprawdzony przepis na pyszny keks królewski to taki, który zawsze się udaje. Wielkanocny keks z bakaliami to coś, co Polacy uwielbiają. Jak zrobić keks królewski? Przygotuj blaszkę na keks. Ją należy posmarować masłem, zarówno na brzegach, jak i na dnie. Następnie, blaszkę dobrze obsyp bułką tartą (także na bokach i dnie). Masło, w połączeniu z bułką tartą, podczas pieczenia staje się chrupiące z zewnątrz, ciasto nabiera genialnego smaku. Rozgrzej też od razu piekarnik. Przygotuj potrzebne składniki: rodzynki, żurawinę suszoną oraz owoce kandyzowane. Mąkę połącz ze skrobią i proszkiem do pieczenia, a także oddziel białka od żółtek. Mikserem ubij na puszystą masę masło oraz cukier. Dodawaj stopniowo, stale miksując żółtka, a potem mąki z proszkiem do pieczenia. Ubij białko na sztywno, dodaj do masy i wymieszaj – teraz łyżką. Dodaj owoce suszone oraz skórkę z cytryny startą na tarce. Wymieszaj, znowu zrób to delikatnie. Wlej ciasto do blaszki i upiecz. Stopień upieczenia ciasta najlepiej jest sprawdzić przez patyczek do szaszłyka – powinien być suchy (bez śladu surowego ciasta). Pamiętaj, by wbić patyczek pośrodku ciasta, nie blisko brzegów. Jak zrobisz keks królewski z bakaliami, posyp go cukrem pudrem, gdy będzie ostudzony.
*W przepisie na keks królewski rodzaj bakalii jest dowolny. Możesz wykorzystać swoje ulubione bakalie i owoce kandyzowane. Do bakalii można zaliczyć nie tylko owoce suszone i kandyzowane, ale także orzechy – je także można wykorzystać przy pieczeniu keksa.
Alergeny w keksie królewskim
Lista alergenów dla keksu królewskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze keksu królewskiego
Przepis jest wysokokaloryczny. Ma wysoki indeks glikemiczny i dużą zawartość węglowodanów.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.