Kalafior smażony
- Kalafior (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka tarta (50 g)
- Olej rzepakowy (25 ml)
- Masło (25 g)
Przepis na kalafior smażony krok po kroku
Kalafiora umyj i podziel na małe różyczki.
W garnku zagotuj wodę. Dodaj łyżeczkę soli.
Wrzuć kalafiora do wrzątku i gotuj przez 4 minuty.
Odcedź kalafiora i zostaw do ostygnięcia.
Wbij jajka do miseczki i rozkłóć widelcem.
Do drugiej miski wsyp bułkę tartą.
Ostudzone różyczki dokładnie obtaczaj w jajku, a następnie w bułce tartej.
Na patelnię wlej olej i dodaj masło. Podgrzewaj, aż się rozpuści.
Na rozgrzanym tłuszczu układaj kalafiora.
Smaż z każdej strony, aż ładnie się zarumieni.
Przełóż na ręcznik papierowy, by odsączyć różyczki z tłuszczu.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka z cukinii
-
Moussaka
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka z kalafiora
-
Casserole
-
Zapiekanka z ryżem
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka z brokułami
-
Zapiekanka z kalafiorem
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Zapiekanka z dynii
-
Zapiekanka z dynią
-
Zapiekanka ziemniaczana wege
-
Zapiekanka warzywna
Więcej informacji na temat kalafiora smażonego
Kalafior smażony to pyszny pomysł na warzywny dodatek do obiadu, szybką przekąskę lub ciekawą przystawkę. Ten najlepszy kalafior w panierce z bułką tartą na pewno przypadnie Ci do gustu.
Przepis na kalafior smażony jest niezwykle łatwy w wykonaniu. Najpierw kalafiora umyj i podziel na małe różyczki. W garnku zagotuj wodę. Dodaj łyżeczkę soli. Wrzuć kalafiora do wrzątku i gotuj 4 minuty. Odcedź kalafiora i zostaw do ostygnięcia. Wbij jajka do miseczki i rozkłóć widelcem. Do drugiej miski wsyp bułkę tartą. Ostudzone różyczki dokładnie obtaczaj w jajku, a następnie w bułce tartej. Na patelnię wlej olej i dodaj masło. Podgrzewaj, aż się rozpuści. Na rozgrzanym tłuszczu układaj kalafiora. Smaż z każdej strony, aż ładnie się zarumieni. Przełóż na ręcznik papierowy, by odsączyć różyczki z tłuszczu. Jeśli wiesz już, jak zrobić kalafior smażony to dla jeszcze lepszego smaku możesz wykonać również dobry sos np. czosnkowy.
Kalafior to warzywo szczególnie lubiane przez dzieci, ze względu na swój delikatny smak. W czasie wzrostu białą część kalafiora nazywa się różą, stąd popularne „dzielenie na różyczki”. Ta część jest jedną z części jadalnych, którą wykorzystuje nasz przepis na zupę kalafiorową z makaronem. Spokojnie można spożywać również jego łodygę. Kalafior znany był już w starożytnym Rzymie, ale w Polsce zaczęto go uprawiać na przełomie XVI i XVII wieku. Najprawdopodobniej dzięki Bonie Sforzy- matce warzyw w Polsce.
Kalafior jest nie tylko smaczny, ale również niezwykle zdrowy. To bogate w wartości odżywcze, warzywo, a przy tym niskokaloryczne. Ma w sobie dużo błonnika pokarmowego, potasu, wapnia. Zawiera również siarkę, przez co podczas gotowania powstaje jego charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Na spożywanie kalafiora powinny uważać osoby przyjmujące tyroksynę. Zawarte w kalafiorze składniki mogą hamować działanie tego leku.
Przy zakupie kalafiora warto mu się dokładnie przyjrzeć. Nie powinien mieć czarnych plamek, a liście powinny być zielone i sprężyste. Tak wybranego kalafiora możemy przechowywać w lodówce spokojnie przez kilka dni, a w zamrażalniku nawet kilka miesięcy.
Alergeny w kalafiorze smażonym
Lista alergenów dla kalafiora smażonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kalafiora smażonego
Kalafior jest nie tylko smaczny, ale również niezwykle zdrowy. To bogate w wartości odżywcze, warzywo, a przy tym niskokaloryczne. Ma w sobie dużo błonnika pokarmowego, potasu, wapnia.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.