Garganelli
- Makaron z semoliny (300 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżka (40 ml)
- Marchewka - 1 sztuka (45 g)
- Mięso mielone wołowe (300 g)
- Pomidory w puszce (400 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Cebula - 1/2 sztuki (50 g)
Przepis na garganelli krok po kroku
Cebulę i czosnek drobno posiekaj, podsmaż na oliwie.
Dodaj mięso, podsmażaj kilka minut, co jakiś czas mieszając.
Dopraw i zalej pomidorami. Duś kolejne 15-20 minut.
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu i podawaj z sosem.
Więcej informacji na temat garganelli
Garganelli to jeden z ponad setki rodzajów włoskich makaronów. Wyróżnia go charakterystyczny kształt, którzy przypomina nieco makaron pene, jednak dodatkowo na jego powierzchni można znaleźć niewielkie, okrągłe wgłębienia, które powstają dzięki wykorzystaniu specjalnego sprzętu. Włoski makaron garganelli można wykorzystać do sałatek, zapiekanek, podawać z sosem warzywnym, mięsnym lub z owocami morza. Jeśli szukasz pomysłu na obiad, który będzie smaczny, a jednocześnie szybki i łatwy, poznaj nasz pomysł na przepis na garganelli z sosem bolognese ragout. Na pewno poradzisz sobie z jego przygotowaniem, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Składniki niezbędne do tego, aby powstało to pyszne, dobre na każdą okazję, włoskie danie to makaron garganelli, mięso wołowe, pomidory z puszki lub passata pomidorowa, marchewka, cebula, czosnek oraz oliwa z oliwek. Nie może zabraknąć też tradycyjnych włoskich przypraw takich jak bazylia i oregano, dzięki którym danie będzie jeszcze bardziej smaczne. Najlepiej zacząć od przygotowania ragout. W tym celu wystarczy, że podsmażysz na oliwie drobno posiekaną cebulę z czosnkiem, dodasz mięso, przyprawy i całość zalejesz pomidorami. Do sosu warto dodać również tartą marchewkę lub seler naciowy, które sprawią, że jego smak będzie bardziej wyrazisty. Jest to również świetny sposób na przemycenie większej ilości warzyw np. dla dzieci niejadków. Sos wystarczy podawać z ugotowanym makaronem. Pamiętaj, że warto gotować makaron al. dente. Dzięki temu będzie miał niższy indeks glikemiczny niż dłużej gotowany makaron. Po ugotowaniu można również przelać go zimną wodą, co spowoduje powstanie skrobi opornej, która ma korzystny wpływ na jelita i gospodarkę węglowodanowo-insulinową. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić garganelli z włoskim sosem mięsno-pomidorowym, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką.
Alergeny w garganelli
Lista alergenów dla garganelli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron z semoliny
Wartości odżywcze garganelli
Makaron ugotuj al. dente, dzięki temu jego indeks glikemiczny będzie niższy.
Energia i białka
(560g)
Węglowodany
(560g)
Tłuszcze
(560g)
Witaminy
(560g)
Składniki mineralne
(560g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.