Cassoulet
- Fasola biała jaś nasiona suche (200 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Łopatka wieprzowa (500 g)
- Passata pomidorowa (700 g)
- Bułka tarta (80 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
- Marchewka (50 g)
- Cebula (100 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na cassoulet krok po kroku
Na początku fasolę moczymy całą noc, aby napęczniała. Następnie odcedzamy ją i wlewamy do niej świeżą wodę. Fasole gotujemy około 20 minut na małym ogniu.
Boczek i mięso z łopatki kroimy w kostkę. Cebulę także drobno siekamy.
W garnku rozgrzewamy olej. Podsmażamy na nim cebulę, a następnie dodajemy mięso. Czekamy, aż się zarumieni.
Następnie wrzucamy ugotowaną fasolę, pokrojoną marchewkę oraz wlewamy bulion i passatę pomidorową. Doprawiamy potrawę. Ponownie całość gotujemy, aż mięso będzie miękkie.
Na koniec dodajemy bułkę tartą i natkę pietruszki. Czekamy, aż danie pod jej wpływem zgęstnieje.
-
Tamale
-
Ziemniaki faszerowane
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Gulasz z papryką
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Gulasz segedyński
-
Rosolnik
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Bitki z łopatki wieprzowej
-
Łopatka w sosie własnym
-
Łopatka pieczona w rękawie
-
Kofty wieprzowe
-
Gulasz z wieprzowiny
-
Staropolska zupa fasolowa
-
Gulasz węgierski do placków ziemniaczanych
-
Kotlety z łopatki wieprzowej
-
Gulasz z kurkami
-
Zrazy nadziewane
-
Dania z łopatki wieprzowej na obiad
Więcej informacji na temat cassoulet
Pyszna zapiekanka cassoulet z mięsem to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu posiłek, który idealnie sprawdzi się na obiad. Łopatka wolno gotowana z dodatkiem warzyw w sosie pomidorowym jest bardzo dobra, dzięki składnikom, które dodawane są do niej. Przepis jest łatwy w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić, a składniki są łatwo dostępne. Smaczny posiłek zachwyci każdego i gwarantuje, że zniknie w mgnieniu oka. Możesz go uzupełnić o ulubione dodatki, oczywiście wedle uznania.
Jak zrobić cassoulet? Przygotowanie go jest bardzo łatwe. Na początku fasolę moczymy całą noc, aby napęczniała. Następnie odcedzamy ją i wlewamy do niej świeżą wodę. Fasole gotujemy około 20 minut na małym ogniu. Boczek i mięso z łopatki kroimy w kostkę. Cebulę także drobno siekamy. W garnku rozgrzewamy olej. Podsmażamy na nim cebulę, a następnie dodajemy mięso. Czekamy, aż się zarumieni. Następnie wrzucamy ugotowaną fasolę, pokrojoną marchewkę oraz wlewamy bulion i passatę pomidorową. Doprawiamy potrawę. Ponownie całość gotujemy, aż mięso będzie miękkie. Na koniec dodajemy bułkę tartą i natkę pietruszki. Czekamy, aż danie pod jej wpływem zgęstnieje.
Sprawdzony przepis na cassoulet nie jest skomplikowany, tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Składa się on między innymi z czosnku, który posiada wiele wartości odżywczych. Czosnek jest przede wszystkim naturalnym antybiotykiem, który odpowiada za minimalizowanie rozwoju bakterii, chroni nas przed infekcjami, a także pozytywnie wpływa na obniżenia ciśnienia krwi. Czosnek skrywa w sobie wiele dobrego, czyli związki flawonoidowe, aminokwasy, witaminy oraz składniki mineralne. Dodatkowo jego spożycie chroni nas przed zawałem serca i udarem, ma działanie antynowotworowe, a także pobudza układ trawienny oraz niszczy pasożyty w jelitach. Czosnek również doskonale sprawdza się w infekcjach układu oddechowego. Doskonałym rozwiązaniem jest przygotowanie ciepłego mleka ze zmiażdżonym czosnkiem – ułatwia to odkrztuszanie, a także zbija temperaturę ciała i ułatwia oddychanie.
Francuska łopatka w sosie pomidorowym odpowiednio przygotowana posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest szybka i łatwa w przygotowaniu oraz dobra w smaku. Opcji jest bardzo wiele, a to wszystko zależy od naszego smaku, który preferujemy. Ten sprawdzony przepis na posiłek na pewno ułatwi Ci jego przygotowanie.
Alergeny w cassoulet
Lista alergenów dla cassoulet przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze cassoulet
Danie ma niski IG, dzięki czemu na stałe możemy wprowadzić je do naszego menu.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.