Dania krojone

Krojenie - sposoby krojenia, zastosowanie, praktyczne wskazówki

Krojenie i rozdrabnianie jest w kuchni niezbędne. Kroimy pieczywo, nabiał, mięso, lecz przede wszystkim warzywa do zup i sałatek. Co ciekawe, sposoby krojenia warzyw mają swoje nazwy pochodzące z języka francuskiego. Najbardziej popularne jest krojenie w plastry, w kostkę, w słupki, drobne lub na grubo oraz szatkowanie. Profesjonalni kucharze oraz osoby z zamiłowaniem do gotowania posiadają w tym celu różne rodzaje noży o specjalnym przeznaczeniu. Do krojenia używamy także szatkownic lub krajalnic, jednak precyzyjnie pokroić warzywa możemy tylko nożem.

Wyróżnione przepisy na dania krojone

Pozostałe przepisy na dania krojone

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Krojenie - sposoby krojenia, zastosowanie, praktyczne wskazówki

Krojenie i szatkowanie stanowi niezbędną umiejętność każdego, kto chce zabłysnąć w sztuce kulinarnej. Szybkie krojenie możemy nie tylko podziwiać na pokazach szefów kuchni, lecz także opanować samemu. Przedstawiamy różne rodzaje krojenia odpowiednie dla poszczególnych składników dań i doradzamy jak kroić, aby danie było estetyczne i przyjemne dla oka.

Krojenie jako technika kuchenna

Jakie sposoby krojenia używamy w kuchni

Technika krojenia pełni ważną rolę w kuchni. Prawie żadnego dania nie da się przygotować bez uprzedniego pokrojenia składników. Kroimy mięso, ryby, pieczywo, nabiał i przede wszystkim warzywa. Technika krojenia oraz ostry nóż wpływają nie tylko na wygląd dania, lecz także na jego smak i jakość. Dobry nóż powinien równo pokroić, a nie miażdżyć mięsa. Równe pokrojenie warzyw sprawi, że potrawa będzie się gotować równomiernie.

Najczęściej stosuje się klasyczne krojenie w plastry. W ten sposób kroimy wędliny i sery oraz małe warzywa na zupę. Warzywa na sałatkę możemy pokroić w kostkę, w piórka, czy na zapałki. Niektórzy wolą, aby składniki sałatki były drobne, inni zaś wolą pokrojone na grubo. Szybkie krojenie możemy zobaczyć w wykonaniu doświadczonych szefów kuchni. Warto się go nauczyć, gdyż szybkie krojenie nie tylko pozwoli przyspieszyć pracę w kuchni, lecz także ułatwia równie krojenie w plastry lub w kostkę.

Noże i inne narzędzia do krojenia

Noże pełnią w kuchni najważniejszą rolę. Pomagają podczas jedzenia potraw, ale przede wszystkim służą do rozdrabniania składników w czasie przygotowywanie posiłków. W małym gospodarstwie domowym wystarczy jeden ostry nóż do wszystkiego. Natomiast zawodowi kucharze oraz osoby lubiące kucharzyć w domu mają różne noże do różnych celów.

Rodzaje noży:

 • nóż do pieczywa z ząbkowanym ostrzem,
 • nóż szefa kuchni z szerokim ostrzem o uniwersalnym przeznaczeniu do krojenia mięsa, wędlin, warzyw i owoców, czy też filetowania ryb,
 • nóż uniwersalny, nieco węższy od noża szefa kuchni,
 • mały nóż do obierania warzyw,
 • nóż do krojenia pomidorów, podobny jak ten do chleba, lecz krótszy,
 • nóż do filetowania o giętkim ostrzu,
 • nóż do warzyw,
 • nóż do serów z otworami w ostrzu.

Sposoby krojenia w kuchni

Krojenie warzyw - sposoby

Warzywa w sztuce kulinarnej kroimy najczęściej. Co ciekawe, krojenie warzyw doczekało się całej terminologii w języku francuskim, gdzie przywiązuje się dużą wagę do wyglądu i jakości dań.

Całe warzywa gotujemy tylko w rosole lub bulionie. Natomiast krojenie warzyw jest niezbędne, jeśli przeznaczamy je do zup, do sałatek, czy też do dań jednogarnkowych. Wyróżniamy krojenie drobne lub na grubo. Jest to w zasadzie kwestią gustu. Na grubo możemy pokroić składniki na zupę krem, którą będziemy następnie miksować.

Krojenie warzyw techniki:

 • w plastry (vichy) to najbardziej klasyczne krojenie, które w sztuce kulinarnej stosuje się przede wszystkim do marchwi,
 • w zapałki (julienne) kroi się głównie warzywa korzenne przeznaczone do sałatek. Technika ta przydaje się szczególnie do dań kuchni azjatyckiej i dań przygotowywanych na woku.
 • w słupki (batonnets) kroimy warzywa przeznaczone do zup i gulaszy,
 • drobne krojenie w kostkę (brunoise) z przeznaczeniem do sałatek, farszy, potraw z ryżem, czy też sosów,
 • klasyczne krojenie w kostkę (macedoine) jest najbardziej popularne, gdyż kosteczka może być większa i ma uniwersalne zastosowanie,
 • szatkowanie odnosi się głównie do kapusty przeznaczonej do sałatek lub do kiszenia.

Do krojenia nic nie zastąpi noża, gdyż tylko nóż może uzyskać odpowiednia wielkość i kształt pokrojonych składników. Narzędzia, jak szatkownice czy blendery, czy to elektryczne czy na korbę, nie są w stanie precyzyjnie pokroić składników i szybko rozdrabniają je bardzo drobno.

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto