Złota zupa z soczewicy
- Soczewica czerwona (400 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Bulion warzywny (2000 ml)
- Sos sojowy - 4 łyżki (40 ml)
- Mleczko kokosowe (400 ml)
- Imbir korzeń - 1 plaster (5 g)
Przepis na złotą zupę z soczewicy krok po kroku
Cebulę posiekaj i podsmaż na dnie garnka z rozgrzanym olejem.
Imbir i czosnek posiekaj i dodaj do cebuli.
Dodaj soczewicę, przyprawy i wymieszaj.
Zalej bulionem i gotuj pod przykryciem ok. 15 minut, aż soczewica zmięknie.
Dodaj mleczko kokosowe, zamieszaj i dopraw do smaku.
Więcej informacji na temat złotej zupy z soczewicy
Złota zupa z soczewicy to pomysł na przepyszną, aromatyczną, sycącą zupę w sam raz dla miłośników orientalnych, lekko pikantnych smaków. Swoją nazwę zawdzięcza złocistemu kolorowi uzyskanemu przez dodatek przypraw, zwłaszcza kurkumy. Nie tylko jest ona idealnym dopełnieniem smaku całego dania, ale też jest jedną z najzdrowszych przypraw o szerokim, bardzo pozytywnym wpływie na zdrowie – jest dobra między innymi na układ pokarmowy, nerwowy, a także układ krążenia. Zupa z soczewicy to potrawa w pełni wegetariańska, więc idealnie sprawdzi się dla osób stosujących diety bez mięsa, ale zdecydowanie warto ją wypróbować, nawet jeśli nie jesteś wege. Dzięki dużej ilości soczewicy jest równie sycąca co dania mięsne, śmiało więc możesz podawać ją na obiad. Przepis na złotą zupę z soczewicy jest niezwykle prosty, z pewnością poradzisz sobie z jej przygotowaniem, nawet nie mając większego doświadczenia kulinarnego. Do jej ugotowania potrzebne Ci będą soczewica czerwona, czosnek, cebula bulion warzywny, mleczko kokosowe oraz liczne przyprawy: kurkuma, chilli, ostra papryczka, imbir. Z tych kilku składników powstaje niezwykle smaczna zupa w zaledwie pół godziny. Taki, a nie inny dobór przypraw sprawia, że jest bardzo rozgrzewająca, dlatego idealnie sprawdzi się na zimowe lub jesienne dni, kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza i aż prosi się o gorące, gęste, sycące zupy. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić złotą zupę z soczewicy koniecznie czytaj dalej, aby poznać krok po kroku nasz przepis. Będzie on dla Ciebie idealną wskazówką i inspiracją do tego, aby wprowadzić trochę orientalnych smaków i nowości do swojej kuchni.
Alergeny w złotej zupie z soczewicy
Lista alergenów dla złotej zupy z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
W przepisie na złotą zupę z soczewicy nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- płatki chilli
Wartości odżywcze złotej zupy z soczewicy
Ze względu na dobór przypraw, zupa jest dość pikantna, przez co może u niektórych osób powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W takim przypadku wskazane jest zmniejszenie ilości papryczki chilli lub jej zastąpienie łagodniejszymi przyprawami.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.