Wegańskie pierniczki
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Mąka żytnia typ 2000 (250 g)
- Cukier puder (200 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżeczki (10 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
- Olej rzepakowy (150 ml)
- Napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone (150 ml)
Przepis na wegańskie pierniczki krok po kroku
Do miski wsyp wszystkie sypkie składniki i dodaj 3 łyżeczki przyprawy do piernika.
Wlej olej oraz napój roślinny i wszystko dokładnie wyrób na gładkie ciasto. Jeśli będzie bardzo lepiło się do rąk dodaj odrobinę mąki pszennej.
Gotowe ciasto rozwałkuj na około 3mm (im grubsze, tym pierniczki będą bardziej miękkie).
Wytnij pierniczki za pomocą foremek.
Delikatnie przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
W nagrzanym do 180 stopni piekarniku piecz pierniczki przez około 8-10 minut (w zależności od grubości), aż lekko się zrumienią.
Po upieczeniu wyłóż na kratkę do ostygnięcia.
Udekoruj wedle uznania.
Jeśli chcesz zawiesić pierniczki na choince przed pieczeniem zrób w nich dziurkę na wstążkę za pomocą wykałaczki lub słomki.
-
Pierniki
-
Pierniczki świąteczne
-
Pierniki świąteczne
-
Ciasteczka korzenne
-
Piernik staropolski
-
Ciasto na pierniki
-
Pierniki dojrzewające
-
Miękkie pierniczki
-
Pierniczki alpejskie
-
Pierniczki miękkie
-
Szybkie pierniczki
-
Pierniki bezglutenowe
-
Pierniki z Thermomixu
-
Pierniki na choinkę
-
Pierniczki bezglutenowe
-
Pierniczki korzenne
-
Pierniczki miękkie i pulchniutkie
-
Piernik z herbatą
-
Pierniczki
Więcej informacji na temat wegańskich pierniczków
Okres Świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami, dlatego dziś pokazujemy jak zrobić wegańskie pierniczki świąteczne. Są bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu. Nie wymagają długiego leżakowania, dlatego można je przygotować na chwilę przed samymi świętami.
Nasz przepis na wegańskie pierniczki nie zawiera miodu, tłuszczu zwierzęcego ani mleka. Za to mamy same wege składniki takie jak mleko migdałowe i olej roślinny, dzięki czemu pierniczki są tak dobre.
W pierniczkach obowiązkowe są przyprawy korzenne, to one nadają ciasteczkom tak świątecznego aromatu i piernego smaku.
Pierniczki to ciastka jedyne w swoim rodzaju. Najczęściej przygotowywane są w okresie przedświątecznym. Uważa się je za wyroby typowo polskie, ale historia wskazuje, że swoje początki mogły mieć już w starożytnej Grecji. Pierniczki od wielu lat królują na polskich, świątecznych stołach. W dawnych latach były niezwykle cennym towarem eksportowym a także symbolem dobrostanu. Polska nazwa wywodzi się od słowa „pierny”, który określa mocny, pieprzny smak. Nie jest to przypadkowe, ponieważ ciastka te w swoim składzie mają również pieprz w postaci przyprawy korzennej. Na tę przyprawę składa się także cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, kolendra, ziele angielskie, anyż i kardamon. To połączenie wszystkich tych przypraw nadaje piernikom ich wyrazistości. Aby jak najdłużej zachować ich aromat należy przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu. Warto wiedzieć, że oprócz aromatu każda z przypraw ma wiele zdrowotnych właściwości. Na przykład: cynamon pomaga w zwalczaniu mdłości, poprawia krążenie i może działać przeciwbólowo, gałka muszkatołowa poprawia trawienie i apetyt, kardamon ma działanie antyseptyczne a anyż pomaga przy zaparciach. Dlatego też dawniej, przez właśnie zawartość przypraw, pierniczki były używane jako lek na przeziębienie.
Choć nasz przepis na pyszne wegańskie pierniczki nie wymaga długiego leżakowania to w staropolskiej tradycji praktykowano zagniatanie ciasta już w dniu chrztu świętego córki a pieczono go dopiero w dniu jej ślubu. Na szczęście, by zjeść nasze pierniczki, nie musicie aż tyle czekać.
Pierniczki wegańskie możecie wykorzystać również jako ozdobę na choinkę.
Alergeny w wegańskich pierniczkach
Lista alergenów dla wegańskich pierniczków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mąka żytnia typ 2000
- proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone
Wartości odżywcze wegańskich pierniczków
Przyprawy korzenne oprócz wyrazistego smaku mają również wiele właściwości zdrowotnych, dlatego dawniej pierniki były wykorzystywane jako lekarstwo. Według badań naukowych mają działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.