Tort bezowy z truskawkami
- Białko jajka (6 szt.)
- Cukier (300 g)
- Cukier waniliowy (50 g)
- Ocet winny - 1 łyżeczka (5 ml)
- Mąka ziemniaczana - 1 łyżeczka (6 g)
- Sól (2 g)
- Śmietanka kremowa 36% (400 ml)
- Mascarpone (500 g)
- Cukier puder - 8 łyżek (80 g)
- Sok z cytryny - z połowy cytryny (20 ml)
- Truskawki (1000 g)
Przepis na tort bezowy z truskawkami krok po kroku
Dzień wcześniej przygotuj bezę. Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Dwie blachy do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Odrysuj na nich okrągły kształt np. od talerza lub tortownicy.
Ubijaj białka na sztywną pianę ze szczyptą soli. W międzyczasie dodawaj stopniowo cukier i cukier waniliowy. Gdy piana zrobi się sztywna, dodaj jeszcze mąkę ziemniaczaną i ocet i jeszcze chwilę ubijaj.
Pianę wyłóż na blachę. Włóż do piekarnika na 5 minut i zmniejsz temperaturę do 130 st. C i susz przez około 125 minut. Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika i zostaw bezę na noc w środku.
Następnego dnia umyj truskawki. Usuń z nich szypułki i pokrój na mniejsze części. Połowę truskawek jeszcze dodatkowo rozdrobnij.
Do rondelka przełóż połowę pozostałych, rozdrobnionych truskawek. Dodaj sok z cytryny i pozostały cukier puder i doprowadzamy do wrzenia. Gotuj przez około 10 minut. Na koniec całość zblenduj i ostudź.
Zmiksuj serek mascarpone. W drugiej misce ubij śmietanę na sztywno, pod koniec dodając 5 łyżek cukru pudru. Dodaj śmietanę do mascarpone i wymieszaj delikatnie. Dodaj truskawki w większych kawałkach do kremu i wymieszaj.
Na jeden z wysuszonych blatów wyłóż połowę kremu, polej połową sosu i przykryj drugim blatem.
Wyłóż pozostały krem, polej resztą sosu i wyłóż pozostałe świeże truskawki.
-
Krem do tortu
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort minecraftowy
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Masa do tortu
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort śmietankowy
-
Krem z białej czekolady
-
Karmel
-
Tort malinowy
-
Bita śmietana z mascarpone
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Masa marcepanowa
-
Krem kokosowy
-
Krem patissiere
-
Krem truskawkowy do tortu
-
Tort szwardzwaldzki
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Krem do tortu
Więcej informacji na temat tortu bezowego z truskawkami
Tort bezowy z truskawkami to pyszny, warstwowy tort, który możesz przyrządzić na wiele okazji. Świetnie sprawdzi się na urodziny i na pewno zaskoczy wielu gości.
Przepis na tort bezowy z truskawkami dzieli się na 3 elementy. Do jego wykonania konieczna jest beza, krem z mascarpone i sos truskawkowy. Taki zestaw to sprawdzony przepis na ciasto idealne.
Aby wykonać bezę ubij białka na sztywno z cukrem i cukrem waniliowym. Na koniec dodaj do nich skrobię i ocet. Masę wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Warto na nim odrysować dwa równe okręgi, co pozwoli zrobić dwa równe blaty bezy. Piecz bezę przez 5 minut w 180 stopniach, a następnie przez 2 godziny w 130 stopniach. Najlepiej bezę zostawić na noc w piekarniku by dobrze wyszła. Krem przygotuj z ubitej śmietany, cukru pudru z mascarpone i świeżych truskawek. Sos powstanie z ugotowanych truskawek z sokiem cytrynowym i cukrem pudrem. Teraz wystarczy cały tort złożyć w całość. Na dolny blat wyłóż krem i sos. Całość przykryj drugim blatem i na wierzch wyłóż pozostały krem oraz sos i świeże truskawki.
Mam nadzieję, że wiecie jak zrobić tort bezowy z truskawkami i wykonacie ten dobry tort.
Chociaż każdy doskonale zna truskawki, to mało kto wie, że szypułki truskawek są… jadalne!
Szypułka to zielona część truskawki, którą czerwony owoc przymocowany jest do krzaczka. I choć większość z nas usuwa ją przed spożyciem, to jest to bardzo dobre źródło witaminy C! Dodatkowo zawiera wapń i żelazo, składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z szypułek można przyrządzać sosy a’la pesto, koktajle, sałatki lub podawać truskawki z szypułkami polane galaretką. Żeby jak najbardziej cieszyć się smakiem truskawek z szypułkami dokładnie umyjcie je pod bieżącą wodą. Z pomocą szczoteczki delikatnie usuńcie piasek, który może się chować pod listkami. Truskawki same w sobie to bardzo dobre owoce z niskim indeksem glikemicznym, dlatego warto, wybierać je robiąc zakupy. Szklanka truskawek (150 g) to tylko 50 kcal, przez co świetnie nadają się jako uzupełnienie podwieczorku.
Tort bezowy z truskawkami znany jest również jako beza Pavlova. To jedno z bardziej atrakcyjnych smakowo i wizualnie ciast. Składa się z trzech elementów: chrupiącej, słodkiej bezy, kremu na bazie śmietany oraz owoców. Beza Pavlova to sprawdzony przepis, który na pewno zasmakuje całej rodzinie. Deser ten ma swoją nazwę od rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, który odwiedzała w latach 20. XX w. australijskie miasto Perth. To specjalnie dla niej przygotowano to niesamowite ciasto i tym samym zaczęto nazywać go jej nazwiskiem.
Alergeny w torcie bezowym z truskawkami
Lista alergenów dla tortu bezowego z truskawkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
- mascarpone
Wartości odżywcze tortu bezowego z truskawkami
Szklanka truskawek (150 g) to tylko 50 kcal, przez co świetnie nadają się jako uzupełnienie podwieczorku.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.