Suszenie żywności

Ilustracja: Suszenie - charakterystyka, sposoby, praktyczne porady

Suszenie polega na usunięciu wody z produktów żywnościowych. Dzięki temu nie rozwijają się drobnoustroje, a żywność można przechowywać do późniejszego spożycia. Wysuszyć można prawie wszystko. Przemysłowo suszy się mleko, ekstrakt kawy, buliony i inne. W domu suszymy warzywa, owoce, grzyby i zioła. Można suszyć również mięso. Urządzeniem do suszenia w warunkach domowych jest elektryczna suszarka do grzybów. Innym sposobem jest suszenie w piekarniku. Natomiast grzyby, zioła czy papryczki chilli możemy wysuszyć na powietrzu, wieszając je w mieszkaniu, w przewiewnym miejscu.

Suszenie - charakterystyka, sposoby, praktyczne porady

Pamiętamy z dzieciństwa suszenie grzybów w domu, kiedy to wszędzie wisiały grzyby nanizane na nitkę. Obecnie widok ten spotykamy tylko u entuzjastów naturalnej żywności. Suszone produkty spożywcze możemy po prostu kupić. Czy warto jednak skorzystać z suszarki elektrycznej i suszyć żywność w domu? Doradzamy co i jak wysuszyć w warunkach domowych i przedstawiamy metody suszenia.

Suszenie jako sposób konserwacji żywności

Suszenie produktów żywnościowych polega na odparowaniu z nich wody. Dzięki temu można je dłużej przechowywać. Usunięcie wody uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów i efektywnie spowalnia procesy psucia się żywności.

Konserwacja żywności poprzez suszenie praktykowana była od czasów zamierzchłych. W czasach, gdy nie było lodówek czy weków, był to najlepszy sposób konserwacji żywności do późniejszego spożycia. Od najdawniejszych czasów suszone mięso, ryby, grzyby oraz zioła. W czasach historycznych suszenie odbywało się na słońcu, na wietrze lub nad ogniem. Obecnie stosuje się urządzenia elektryczne.

Wysuszyć można prawie wszystko. Konserwacja metodą przemysłową stosowana jest do suszenia mleka w celu produkcji mleka w proszku. Kostki rosołowe produkuje się m.in. przez suszenie bulionów rosołowych. Również kawa instant produkowana jest przez suszenie ekstraktu kawy. Natomiast w warunkach domowych suszymy głównie grzyby, warzywa i owoce. Entuzjaści suszą także mięso.

Produkty suszone, jak bakalie, rodzynki, owoce, grzyby czy mieszanki warzywne, możemy kupić. Czy warto suszyć w domu? W suszarki zaopatrują się przede wszystkim grzybiarze, którzy chcą zachować swoje zbiory do późniejszego spożycia. Warto również w ten sposób zakonserwować nadmiar owoców z własnego ogródka. Pamiętajmy, że gotowe suszone produkty są drogie i mogą zawierać konserwanty. Może się jednak okazać, że zakup ekologicznych produktów suszonych jest tańszy niż suszenie w domu. Produkty suszone można przechowywać do 6 lat, w suchym, przewiewnym miejscu.

Jak wysuszyć produkty spożywcze i jak przechowywać suszoną żywność

Niektóre produkty spożywcze, jak grzyby, papryczki chili lub zioła, można wysuszyć przez powieszenie ich w przewiewnym miejscu w mieszkaniu. Zioła można wysuszyć także w mikrofalówce.

Natomiast, aby wysuszyć owoce, warzywa czy mięso potrzebna jest suszarka. Jest to urządzenie zaopatrzone w tacki, na których układamy produkty spożywcze do wysuszenia.Suszenie odbywa się przy pomocy ciepłego powietrza. Owoce i warzywa do suszenia muszą zostać wcześniej umyte, osuszone, ewentualnie wydrylowane i pokrojone na plasterki. Warto pamiętać, że suszenie w suszarce wykorzystuje sporo prądu, gdyż trwa wiele godzin. Najdłużej suszymy mięso, które wymaga wcześniejszego zamarynowania.

Dość prostą metodą jest suszenie w piekarniku. Piekarnik nastawiamy na temperaturę do 60 stopni i zostawiamy uchylone drzwiczki. Co jest bardziej ekonomiczne, suszarka czy suszenie w piekarniku? Suszarka pozwala na wysuszenie większej ilości produktów za jednym razem, zaś suszenie w piekarniku jest bardziej ekonomiczne, gdyż po wyłączeniu piekarnika produkty suszą się w gorącym powietrzu.

Pozostałe przepisy na suszone potrawy

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto