Tarta dyniowa
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Masło (150 g)
- Jajko (5 szt.)
- Dynia (300 g)
- Cebula czerwona (100 g)
- Ser gouda (100 g)
- Suszone pomidory w oleju (100 g)
- Boczek wędzony bez kości (200 g)
- Ser Feta (150 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na tartę dyniową krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj łyżeczkę soli oraz pokrojone masło.
Posiekaj nożem, aż powstaną grudki.
Dodaj łyżkę wody oraz jajko i zagnieć rękami gładkie ciasto.
Ciasto włóż do lodówki do schłodzenia na 30 minut.
Pokrój dynię w kostkę.
Dynię ugotuj w wodzie do miękkości.
Ugotowaną dynię zblenduj na mus.
Boczek pokrój w cienkie plastry nie za dużej wielkości.
Suszone pomidory pokrój w paski, a cebulę w pół plastry.
Nagrzej piekarnik do 180 st. C.
Schłodzone ciasto wyłóż na dno i po bokach foremki.
Dno nakłuj widelcem.
Piecz spód przez 20 minut.
Po upieczeniu spodu wymieszaj 4 jajka ze śmietanką, puree z dyni oraz startym żółtym serem. Dodaj pieprz oraz 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę.
Masę z jajek wlej na upieczony spód.
Na tarcie ułóż pokrojony boczek, cebulę, suszone pomidory.
Piecz przez 30 minut.
Tartę posyp pokruszonym serem feta i piecz jeszcze przez 15 minut.
-
Jajka faszerowane
-
Sałatka z burakiem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Tarta ze szpinakiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Sałatka z ananasem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Pieczone bataty
-
Sałatka z bobem
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Sałatka z brokułem i fetą
-
Sałatka z kuskusa
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Makaron ze szpinakiem i tuńczykiem
-
Sałatka z suszonymi pomidorami
-
Kurczak w cieście francuskim
-
Koreczki na sylwestra
-
Dania z serem feta
Więcej informacji na temat tarty dyniowej
Najlepsza tarta dyniowa na słono – z boczkiem, suszonymi pomidorami i serem feta. Na kolację to pyszna opcja. Jest to prosty przepis na coś sycącego z dynią. Z tym prostym przepisem możesz przygotować smaczną potrawę wytrawną. Przepis na tartę dyniową musisz spróbować. Jest to pyszny pomysł na kolację z piekarnika. Połączenie składników jest najlepsze, ponieważ bardzo dobrze do siebie pasuje. To pyszna inspiracja na słone danie, które możesz zrobić z dyni. Zobacz, jak zrobić tartę dyniową – najlepsza, jaką jadłeś.
Tarta dyniowa na słono jest to rodzaj wytrawnej potrawy z piekarnika. Przepis na tartę dyniową składa się z ciasta kruchego. Nadzienie stanowi masa z dynią, jajkiem, śmietanką i serem żółtym. Boczek, czerwona cebula oraz suszone pomidory to dodatki do tarty. Całość posypana jest serem feta. Jak zrobisz tartę dyniową, będzie dobra ona na kolacje i obiady. Można ją także serwować jako przystawkę na imprezie.
Jeżeli chcesz zjeść coś pysznego na słono z dynią, ten prosty przepis będzie pyszny. Tarta dyniowa jest bardzo smaczna, a wykonanie nie jest trudne. Jak zrobić tartę dyniową? Zacznij od przygotowania ciasta kruchego. Pamiętaj, by masło było bardzo dobrze schłodzone. Zagnieć jednolite ciasto z mąki, masła, soli, wody oraz jajka. Ciasto kruche umieść w lodówce. W tym czasie przygotuj resztę składników. W przepisie na tartę dyniową gościem specjalnym jest puree z dyni. Mus z dyni najszybciej robi się poprzez jej ugotowanie, a następnie zblendowanie, by miała konsystencję puree. Boczek, cebulę czerwoną i suszone pomidory pokrój. Schłodzone ciasto wyłóż do formy, na spodzie zrób nakłucia widelcem, a następnie upiecz je. Przygotuj masę z musem z dyni. Jajka wymieszaj ze śmietanką, puree z dyni, przyprawami i serem żółtym. Wlej na podpieczony spód, następnie ułóż boczek, cebulę i suszone pomidory. Tartę piecz przez pół godziny, wyjmij ją i posyp serem feta. Piecz jeszcze kwadrans, by ser się zarumienił.
*Ciasto dobrze jest schłodzić w lodówce, ale nie jest to konieczne. Jeżeli nie masz za dużo czasu, ciasto kruche możesz upiec od razu.
*Jeżeli chcesz zrobić ekspresowo tartę dyniową, mus z dyni możesz kupić już gotowy w sklepie.
*Puree z dynią możesz zrobić także poprzez upieczenie dyni w piekarniku do miękkości, a następnie zblendowanie jej na mus z dyni. To zajmie więcej czasu niż gotowanie w wodzie. Dynię możesz także dusić na patelni lub ugotować na parze.
*Nadzienia do tarty dyniowej nie trzeba solić. Tarta dyniowa posypana będzie serem feta, który jest wystarczająco słony. Jeżeli wolisz bardziej słone potrawy – dodaj także trochę soli.
Alergeny w tarcie dyniowej
Lista alergenów dla tarty dyniowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser gouda
- Ser Feta
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty dyniowej
Dynia to dobry składnik, który warto uwzględnić w jadłospisie. Jest zdrowa i sycąca. Ponadto ma bardzo mało kilokalorii. W przepisie występuje boczek. Jeżeli chcesz zmniejszyć kaloryczność potrawy oraz ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, zamień go na chude mięso lub wędlinę.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.