Sałatka z kaszą jaglaną
- Kasza jaglana - pół woreczka lub 1/4 szklanki (50 g)
- Pomidory koktajlowe - garść (100 g)
- Ogórek - ogórek gruntowy (35 g)
- Olej lniany - 1 łyżka (12 ml)
- Koperek - łyżeczka posiekanego (4 g)
- Natka pietruszki - łyżeczka posiekanych liści (5 g)
- Papryka żółta - 1/4 dużej papryki (55 g)
Przepis na sałatkę z kaszą jaglaną krok po kroku
Kaszę wsyp do garnka, postaw na palniku i podpraż na średnim ogniu prze 1-2 minuty, do momentu aż uwolni swój aromat.
Zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na bardzo małej mocy palnika aż wchłonie całą wodę.
Dodaj sporą szczyptę soli, pozostaw pod przykryciem na 5 minut, odkryj, pomieszaj i pozostaw do wystudzenia.
Wystudzoną kaszę przełóż do miski. Dodaj do niej posiekany koperek, natkę i łyżeczkę posiekanej mięty. Całość dokładnie wymieszaj.
Pomidorki umyj i osusz, pokrój w połówki i dodaj do kaszy z ziołami.
Odetnij końcówki ogórka, jeśli ma delikatną skórkę umyj go dokładnie i pokrój w plasterki lub półplasterki. Jeśli skórka jest gruba, obierz go i pokrój. Przełóż ogórka do miski.
Paprykę dokładnie umyj, osusz, usuń gniazdo nasienne, wszystkie białe błony i pokrój w paski lub kostkę. Dodaj do kaszy i pozostałych warzyw.
Do sałatki dodaj szczyptę soli, sporą szczyptę pieprzu i olej lniany. Całość dokładnie wymieszaj.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat sałatki z kaszą jaglaną
Sałatka z kaszą jaglaną to pyszna, zdrowa i sycąca potrawa, którą możesz wykorzystać na wiele sposobów. Możesz przygotować ją jako posiłek do pracy, szybki lunch lub kolację. Wykorzystasz ją również jako dodatek do kotletów na obiad, ale także jako dodatek do grillowanych potraw.
Przepis na sałatkę z kaszą jaglaną z warzywami jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Prosta sałatka z ogórkiem, papryką, pomidorkami koktajlowymi i olejem lnianym jest dietetyczna i na pewno wkomponuję się w każdą zrównoważoną dietę.
Kasza jaglana posiada wysoki indeks glikemiczny, lecz jest produktem o wysokiej wartości odżywczej i właściwościach zdrowotnych. Jej główną zaletą jest działanie zasadotwórcze, dzięki czemu pomaga odkwasić organizm. Oprócz tego zawiera szereg witamin takich jak witamina E, witaminy z grupy B ale także składników mineralnych takich jak krzem, magnez, fosfor, potas czy żelazo. Dzięki zawartości krzemu wspiera funkcjonowanie stawów, wpływa na mineralizację kości, zmniejsza odwapnianie i przyspiesza regenerację pourazową. Krzem wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci a dzięki zawartości witamin z grupy B w kaszy jaglanej, działanie to jest silniejsze. Krzem reguluje przemianę materii czym pozytywnie wpływa na proces redukcji masy ciała. Witamina E oraz lecytyna zawarte w kaszy poprawiają pamięć i koncentrację. Oprócz tego jest bogata w antyoksydanty, związki które neutralizują wolne rodniki. Kasza jaglana jest także łatwostrawna i bezglutenowa. Papryka jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Spożywając ją dostarczysz witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B, witaminę E oraz potas, fosfor, żelazo i magnez. . Pomidorki koktajlowe są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Spożywając je dostarczasz błonnika, białka, witaminy A, witaminy E, witaminy K, witaminy C, witamin z grupy B, magnezu, potasu, fosforu, cynku, wapnia i żelaza. Są one bombą witaminą i warto dodawać je do sałatek i surówek. Olej lniany zimno tłoczony jest najlepszy, roślinnym źródłem kwasów omega 3, które są ogromnie ważne w diecie człowieka.
Pomysł na sałatkę wykorzystasz na wiele sposobów i w każdej propozycji podania sprawdzi się idealnie. Fit sałatka pasuje do różnych diet i pogodzi gusta wielu osób.
Alergeny w sałatce z kaszą jaglaną
Lista alergenów dla sałatki z kaszą jaglaną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sałatkę z kaszą jaglaną
Wartości odżywcze sałatki z kaszą jaglaną
Sałatka z kaszą jaglaną jest bombą wartości odżywczych. Kaszę jaglaną warto wprowadzić do codziennej diety i spożywać nie tylko okazjonalnie. Szczególnie pomocna jest w trakcie chorób przebiegających z katarem oraz mokrym kaszlem, ponieważ pomaga w ich usuwaniu. Wiele cennych składników odżywczych znajduje się również w proponowanych warzywach i oleju lnianym. Taką sałatkę warto spożywać regularnie.
Energia i białka
(211g)
Węglowodany
(211g)
Tłuszcze
(211g)
Witaminy
(211g)
Składniki mineralne
(211g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.