Pizza z jajkiem
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (500 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
- Drożdże suche - 1 łyżka (10 g)
- Szpinak - 3 garści (180 g)
- Cebula czerwona - 1/2 sztuki (50 g)
- Pieczarki - 2 garści (120 g)
- Jajko (2 szt.)
- Przecier pomidorowy bez soli - 2 łyżki (20 g)
- Ser Mozzarella - 1/2 kuli (125 g)
Przepis na pizzę z jajkiem krok po kroku
Drożdże wymieszaj z odrobiną ciepłej wody i pozostaw do wyrośnięcia na 10 minut.
Przesianą mąkę połącz ze szczyptą soli i drożdżami, które wyrosły. Dodaj 1/2 szklanki wody. Ciasto powinno mieć zwartą jednolitą konsystencję. Dokładnie wymieszaj masę.
Odstaw ciasto do wyrośnięcia na 30 minut w ciepłym miejscu.
Gotowe ciasto napowietrz, wyrabiając rękoma. Możesz nasmarować je łyżeczką oliwy z oliwek. Będzie jeszcze bardziej delikatne.
Rozwałkuj ciasto na blacie posypanym odrobiną mąki.
Posmaruj passatą pomidorową i posyp obficie oregano.
Na pizzę dodaj szpinak, pokrojoną w pióra cebulę, przekrojone na pół pieczarki.
Zrób delikatne wgłębienia w pizzy i wbij jajka.
Dodaj pokrojoną w plastry lub startą na tarce mozzarellę
Upiecz pizzę w piekarniku przez około 20 minut w 180 stopniach.
Pizza będzie gotowa gdy jajka się zetną.
-
Fasola po bretońsku
-
Pierogi ruskie
-
Zupa pieczarkowa
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Seitan
-
Kotlet z jajka
-
Gzik
-
Pierogi z serem
-
Zupa czosnkowa
-
Placki twarogowe z cukrem pudrem
-
Kapusta wigilijna
-
Pierogi ze szpinakiem
-
Pieczone bataty
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Zupa marchewkowa
-
Pizza margherita
-
Pierogi z jagodami
-
Mamałyga
-
Obiad bez mięsa
Więcej informacji na temat pizzy z jajkiem
Pizza z jajkiem jako idealna propozycja na rodzinny obiad. W końcu, kto nie kocha pizzy?
Na pewno każdy z nas ją zna, jest to najbardziej rozpowszechnione danie kuchni włoskiej znane na całym Świecie. Występuje ono najczęściej w formie drożdżowego placka z ulubionymi indywidualnymi dodatkami. Pizza z czasem zyskała popularność nie tylko na terenie całych Włoch ale tez na całym Świecie. Tradycyjną wersję pizzy przyrządza się na drożdżowym placku, zawiera ona tylko sos pomidorowy, starty ser, którym najczęściej jest mozzarella i zioła. Wypiekana w tradycyjnym kamiennym piecu. Z czasem doczekała się wielu modyfikacji. Dzisiaj przedstawię Wam przepis na pizzę z jajkiem.
Jak zrobić pizzę z jajkiem? Zacznijmy od ekspresowego wyrobu ciasta drożdżowego, etapy jego wyrobu opisałam w przepisie niżej. Jeśli mamy już ciasto, które podczas pieczenia zamieni się w niezwykle chrupiący placek, przejdźmy do Twoich ulubionych dodatków. Zacznijmy od sosu pomidorowego, który w szybki sposób zrobisz sam w domu. Rozsmaruj go na rozwałkowanym ciście, które pięknie wyrosło. W tym momencie nie zapominaj o porcji ziół. Możesz postawić na oregano, zioła prowansalskie.
Dodadzą one niesamowitego aromatu całej potrawie. Domowa pizza może zawierać wszystko to co tylko chcesz. W następnym etapie postawiłam na dużą ilość szpinaku, który możesz zamienić np. na rukolę. Pamiętaj o świeżej porcji warzyw. W mojej pizzy znajdziesz chrupiącą czerwoną cebulę, delikatne pieczarki i główny składniki. Oczywiście będzie to jajko sadzone. W przygotowanej pizzy zrób delikatne wgłębienia i wbij jajka. Dopraw do smaku świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną soli. Upiecz w piekarniku do momentu, aż brzegi pizzy się zarumienią a jajka się zetną. Nie powinno to trwać dłużej niż 20 minut. Możesz postawić, także na wersję z jajkiem gotowanym.
Odkąd poznałam ten sprawdzony przepis bardzo często z niego korzystam. Pizza z jajkiem to świetny pomysł na obiad lub kolację dla całej rodziny. Pokochają ją nie tylko dorośli ale będzie to także dobra i pyszna propozycja posiłku dla dzieci w ciągu wspólnie spędzanego weekendu.
Alergeny w pizzy z jajkiem
Lista alergenów dla pizzy z jajkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze pizzy z jajkiem
Możesz także użyć suchych drożdży.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.