Jaką mąkę wybrać na pizzę?

Za najlepszy wybór do pizzy uznaje się mąkę pszenną typ 00. Najlepiej, oryginalną włoską. Mąka typu 00 cechuje się bardzo wysokim stopniem zmielenia, ma postać śnieżnobiałego pyłu. W procesie produkcyjnym została także całkowicie oczyszczona z otrębów.

Spośród innych rodzajów wyróżniają ją:

- bardzo wysoki stopień zmielenia,

- idealnie biały kolor,

- lekkość,

- wyjątkowo duża zawartość glutenu.

Inne mąki, które świetnie się sprawdzą to typ: 450 i 500. Cechują się również wysokim przemiałem.

Zobacz pytania podobne do jaką mąkę wybrać na pizzę?

To może wydać Ci się interesujące

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jaką mąkę wybrać na pizzę? Co jeszcze warto wiedzieć?

Pizza to jeden z najbardziej rozpoznawalnych włoskich przysmaków. Jest to płaski placek z ciasta drożdżowego, z sosem pomidorowym, posypany tartym serem i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Choć dawniej jedzona przez najbiedniejszych, dziś można spotkać ją w każdej restauracji. Zarówno wersję na grubym, jak i cienkim cieście. Niewątpliwie, najbardziej docenianą jest ta neapolitańska. Uważa się ją za wzór najprawdziwszej włoskiej pizzy.

Pizzę można podawać z najróżniejszymi dodatkami, od pieczarek, po mięso, kończąc na warzywach. W niektórych restauracjach można również spotkać pizzę z dodatkiem frytek, czy pierogów — to nieco szalone wersje, które na pewno nie spodobałyby się Włochom, dla których pizza jest prawie jak świętość.

Jednak najważniejszym składnikiem w pizzy jest ciasto. Idealne ciasto na pizzę powinno składać się jedynie z wody, mąki, drożdży oraz przypraw, w tym wypadku cukru, soli i odrobiny oliwy. Jeśli korzystamy ze świeżych drożdży, wystarczy dodać ich nie więcej niż 50 gramów. Wcześniej należy połączyć je z odrobiną mąki, łyżeczką cukru i wodą.

Niezwykle ważnym składnikiem ciasta jest mąka, wiele osób zastanawia się: jaką mąkę wybrać na pizzę? Za najlepszy wybór do pizzy uznaje się mąkę pszenną typ 00. Najlepiej, oryginalną włoską. Mąka typu 00 cechuje się bardzo wysokim stopniem zmielenia, ma postać śnieżnobiałego pyłu. W procesie produkcyjnym została także całkowicie oczyszczona z otrębów.

Spośród innych rodzajów wyróżniają ją:

- bardzo wysoki stopień zmielenia,

- idealnie biały kolor,

- lekkość,

- wyjątkowo duża zawartość glutenu.

Inne mąki, które świetnie się sprawdzą do pizzy to typ: 450 i 500. Cechują się również wysokim przemiałem.

Typ mąki określa zawartość popiołu, czyli substancji wzbogacających. Im wyższy typ mąki, tym więcej znajdziemy w mące tzw. okrywy owocowo-nasiennej ziarna. Czyli jest ona bardziej bogata w różne substancje i witaminy. Typ mąki wpływa na ostateczny smak placki, dodatki pełnią rolę drugorzędną. Do pizzy włoskiej zwykle używa się tej o najniższym możliwym typie. Najlepsza do ciasta jest prawdziwa mąka włoska, o typie 00. Często ten typ ciężko jest znaleźć w polskich sklepach. Wtedy przyda się polski odpowiednik — typ 450. To sprawdzona opcja, która nie wpływa negatywnie na jakość wypieku.

Jeśli zastanawiasz się, jaka mąka do pizzy, by całość była dobra, lekkostrawna i niezwykle puszysta, to najlepiej sprawdza się mąka pszenna. Jest delikatna, a przy okazji ma sporo glutenu, dzięki czemu ciasto lepiej się łączy i jest smaczniejsze. Wbrew powszechnym opiniom gluten nie jest szkodliwy ani tuczący. Osoby zdrowe mogą go jeść bez obaw o zdrowie. Nie jest wskazany jedynie dla osób uczulonych, ale jest to jedynie 1% społeczeństwa. Możliwości pieczenia pizzy nie kończą się jednak na zwykłej mące pszennej. W tej roli sprawdza się także mąka pełnoziarnista, czyli wyprodukowana z nieoczyszczonego ziarna, zawierająca dzięki temu dużo otrąb. Na jej korzyść przemawiają właściwości zdrowotne. Nie ma również przeciwwskazań przed łączeniem mąk różnych typów, by ciasto było delikatne, a przy okazji lepsze dla zdrowia.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto