Pierniczki bezglutenowe
- Mąka migdałowa - 2 szklanki (200 g)
- Mąka ryżowa - 5 łyżek (50 g)
- Mąka kukurydziana - 5 łyżek (50 g)
- Mąka ziemniaczana - 3 łyżki (30 g)
- Mąka kokosowa - 3 łyżki (30 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (7 g)
- Miód - 3 łyżki (50 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 4 łyżki (40 g)
- Masło (80 g)
- Jajko - 2 sztuki (2 szt.)
- Jogurt naturalny - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na pierniczki bezglutenowe krok po kroku
Do miski wsyp wszystkie mąki, przyprawy, proszek do pieczenia, ksylitol. Dokładnie wymieszaj.
Miód i masło dodaj do rondelka i podgrzewaj, aż będą płynne.
Oddziel białka od żółtek, żółtka ubij trzepaczką.
Do miski z sypkimi składnikami dodaj miód z masłem, jogurt, żółtka i wszystko wymieszaj.
Ręcznie wyrabiaj ciasto, przełóż na stolnicę lekko posypaną mąką i rozwałkuj na placek o grubości ok. 1 cm. Wycinaj pierniczki i układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Wierzch posmaruj białkiem jaj.
Piecz ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
-
Pierniki
-
Pierniczki świąteczne
-
Pierniki świąteczne
-
Ciasteczka korzenne
-
Piernik staropolski
-
Ciasto na pierniki
-
Pierniki dojrzewające
-
Miękkie pierniczki
-
Pierniczki alpejskie
-
Pierniczki miękkie
-
Szybkie pierniczki
-
Pierniki bezglutenowe
-
Pierniki z Thermomixu
-
Pierniki na choinkę
-
Pierniczki korzenne
-
Pierniczki miękkie i pulchniutkie
-
Piernik z herbatą
-
Polewa na pierniczki
-
Pierniczki
Więcej informacji na temat pierniczków bezglutenowych
Pierniczki to obowiązkowe ciasteczka na święta Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie ten czas bez ich intensywnego, korzennego smaku i zapachu. Pieczone w wielu przeróżnych kształtach świątecznych, na przykład choinkach, bałwankach, gwiazdkach, czy reniferach, nie tylko fantastycznie smakują, ale też pięknie prezentują się na stole i stanowią świetny element dekoracyjny. Świąteczne pierniczki bezglutenowe nie różnią się znacząco smakiem od tych tradycyjnych, a dzięki wykorzystaniu mąk i wszystkich produktów bez glutenu mogą być całkowicie bezpieczne spożywane przez osoby na przykład z celiakią, czy nietolerancją glutenu. Jeśli te problemy dotyczą cię lub bliskiej Ci osoby, z którą spędzisz przy stole świąteczny czas, koniecznie poznaj ten prosty przepis na pierniczki bezglutenowe, które będą równie dobre i smaczne, co tradycyjne. Najważniejszą różnicą jest dobór mąk. Zazwyczaj do pierniczków wykorzystuje się mąki pszenne, natomiast w pierniczkach bezglutenowych konieczne jest ich zastąpienie mąkami bez glutenu. Możesz w tym celu wykorzystać gotowe mieszanki mąk bezglutenowych lub stworzyć je samodzielnie i wykorzystać na przykład mąkę migdałową, ziemniaczaną, ryżową. Dobrze sprawdza się również mąka owsiana, pamiętaj jednak aby wybierać wyłącznie taką, która jest certyfikowana, ponieważ produkty owsiane, często zostają zanieczyszczone glutenem. Kluczowe w pierniczkach wszystkiego rodzaju jest odpowiednie dobranie przypraw. Możesz kupić gotową mieszankę przypraw korzennych lub przygotować ją samodzielnie. W tym celu najlepiej wykorzystać cynamon, goździki, imbir, miód, gałkę muszkatołową. Dzięki temu przepyszny, aromatyczny, korzenny zapach będzie unosił się w całym domu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pierniczki bezglutenowe, koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz sprawdzony przepis, dzięki któremu nauczysz się jak przygotować najlepsze pierniczki na święta.
Alergeny w pierniczkach bezglutenowych
Lista alergenów dla pierniczków bezglutenowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka migdałowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Jogurt naturalny
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pierniczków bezglutenowych
Aby obniżyć indeks glikemiczny można zrezygnować z dodatku miodu i wykorzystać sam ksylitol.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.