Pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej
- Kasza jaglana (300 g)
- Soczewica czerwona (400 g)
- Marchewka (90 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cebula (100 g)
- Olej rzepakowy (12 ml)
- Koperek (5 g)
- Natka pietruszki (5 g)
Przepis na pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej krok po kroku
Soczewicę ugotuj w stosunku 2:1 (2 szklanki wody na 1 szklankę soczewicy) z odrobiną soli.Gotuj na małym ogniu pod przykryciem. Pozostaw do wystudzenia.
Kaszę ugotuj w stosunku 2:1 (2 szklanki wody na 1 szklankę soczewicy) z odrobiną soli.Gotuj na małym ogniu pod przykryciem. Pozostaw do wystudzenia.
Po wystudzeniu wymieszaj kaszę i soczewicę.
Marchewkę obierz, usuń końce i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Przełóż do wystudzonej soczewicy i kaszy.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na złoto drobno pokrojoną cebulę. Dodaj ją do soczewicy, kaszy i marchwi.
Do masy wbij jajka, dodaj sporą szczyptę soli i pierzu, papryki słodkiej i szczyptę imbiru. Dodaj także posiekany koperek i natkę pietruszki.
Całość dokładnie wymieszaj i masę przełóż do dwóch małych foremek lub jednej dużej.
Pasztet piecz 60 minut w temperaturze 180 stopni.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat pasztetu z soczewicy i kaszy jaglanej
Pasztet na początku był wyrafinowaną potrawą zarezerwowaną dla elit, z czasem stał się tradycyjnym daniem kuchni ludowej a teraz jest głównie dodatkiem do chleba. Pasztet, a właściwie pâté pochodzi z Francji. Już XIV wieku pojawiały się pierwsze wzmianki o przygotowywaniu pasztetu. Kolejne wzmianki pochodziły z Włoch a pojawiały się tam w XV wieku. W Polsce pasztet zaczął być popularny w XVI wieku, kiedy to na dworach byli zatrudniani specjalnie kucharze trudzący się jedynie przyrządzaniem pasztetu. Z czasem zaczęto ich nazywać pasztetnikami a sztuka przygotowywania pasztetu była uznawana za prawdziwą sztukę i nie każdy kucharz był zdolny stworzyć to dzieło. Pierwsze pasztety były przyrządzane poprzez wypiekanie masy mięsnej, z czasem zaczęto podawać je na zimno ale pozostała wspólna nazwa obu rodzajów dania. W XX wieku bardzo popularną formą podania pasztetu było podanie jako danie obiadowe na ciepło z dodatkiem sosu. Jednak forma ta nie zyskała tak na popularności jak obecny sposób podania pasztetu. Z biegiem czasu pasztety zaczęto robić nie tylko z mięsa, a teraz pasztet wegetariański wpisał się już w tradycje tych czasów.
Pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej to jedna z odmian pasztetu wegetariańskiego, którą można przygotować z każdego rodzaju warzyw. Pieczony, domowy pasztet z czerwonej soczewicy i kaszy jaglanej z dodatkiem marchewki to pyszny dodatek do pieczywa lub pyszna przystawka. Dobry pasztet wegetariański z soczewicy, kaszy jaglanej i marchewki to idealny wielkanocny dodatek do śniadania, jednak możesz go przygotować również na święta Bożego Narodzenia.
Dobry przepis pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej jest łatwy w przygotowaniu, wymaga jedynie więcej czasu aby składniki po ugotowaniu wystygły. Pasztet wegetariański jest dużo prostszy w wykonaniu niż tradycyjny, mięsny. Ważne aby składniki na pasztet były dobrej jakości. Warzywa możesz zetrzeć na grubych lub małych oczkach, w zależności od preferencji. Możesz go również wykonać z soczewicy zielonej zamiast czerwonej. Pasztet wegetariański z warzywami możesz przygotować na ostro, dodasz mu wtedy więcej charakteru i smaku. Oprócz wyjątkowego smaku, wegetariańskie pasztety są także skarbnicą różnych związków odżywczych. Ich walory zdrowotne zależą od tego jakich składników użyjesz do ich przygotowania. Możesz również przygotować wegański pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej. Jak zrobić pasztet z marchwi oraz jakie dodać przyprawy się z dokładnego przepisu, gdzie każdy krok jest dokładnie wyjaśniony.
Pasztet to pyszna, delikatna przystawka lub dodatek do chleba. Świetnie smakuje z domowym, wiejskim chlebem, z ogórkiem kiszonym, ogórkiem konserwowym, sosem tatarskim czy nawet sosem chrzanowym.
Alergeny w pasztecie z soczewicy i kaszy jaglanej
Lista alergenów dla pasztetu z soczewicy i kaszy jaglanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pasztetu z soczewicy i kaszy jaglanej
Pyszny i bardzo zdrowy pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej. Jest bardzo dobry dodatkiem do pieczywa.
Energia i białka
(85g)
Węglowodany
(85g)
Tłuszcze
(85g)
Witaminy
(85g)
Składniki mineralne
(85g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.