Makowiec na biszkopcie
- Mak niebieski (500 g)
- Orzechy włoskie - 3 garści (150 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy (100 g)
- Miód (200 g)
- Masło (130 g)
- Rodzynki - 2 garści (100 g)
- Suszona żurawina - 2 garści (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (70 g)
- Mąka ziemniaczana (70 g)
- Jajko (4 szt.)
- Białko jajka (6 szt.)
- Cukier (250 g)
Przepis na makowiec na biszkopcie krok po kroku
Mak zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw na 30 minut. Odlej wodę i zmiel 3 krotnie.
Pokrój drobno orzechy włoskie oraz rodzynki i żurawinę.
W misce wymieszaj mak z orzechami i owocami oraz skórką pomarańczy, dodaj miód, aromat migdałowy i masło.
Ubij białka jajek z cukrem na sztywną pianę. Dodaj do masy makowej i delikatnie wymieszaj.
Masę przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto piecz w 175 stopniach przez 20 minut.
Przygotuj biszkopt. Oddziel białka od żółtek. W misce ubij białka na sztywną pianę. Dodaj 200g cukru, ubij jeszcze przez 2 minuty. Cały czas miksując dodawaj po 1 żółtku. Do ubitej masy przesiej mąkę pszenną i ziemniaczaną i wymieszaj delikatnie silikonową szpatułą.
Na masę makową wylej ciasto na biszkopt. Wstaw do piekarnika i piecz 35-40 minut.
Gotowe ciasto wystudź na kratce i wyłóż biszkoptem do dołu.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat makowca na biszkopcie
Makowiec na biszkopcie to wspaniała propozycja na pyszny i szybki makowiec do kawy i herbaty. Ten rodzaj makowca możesz przygotować na szybko, gdy nie masz czasu na zrobienie ciasta drożdżowego. Ciasto jest równie miękkie i wilgotne jak wersja tradycyjna zawijańca. Przepis na makowiec na biszkopcie jest bardzo łatwy w przygotowaniu dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego aby go wykonać. Dobry makowiec przygotujesz z następujących produktów spożywczych: mak niebieski, orzechy włoskie, rodzynki, suszona żurawina, kandyzowana skórka z pomarańczy, miód, cukier, masło, jajka, aromat migdałowy.
Jak zrobić makowiec na biszkopcie? Na początek przygotuj masę makową. Mak zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw na 30 minut. Odlej wodę i zmiel go trzykrotnie. Pokrój drobno orzechy włoskie, rodzynki i żurawinę. Ubij białka z cukrem na sztywną pianę. W misce wymieszaj mak, ciepłe masło, orzechy, owoce suszone i skórkę z pomarańczy oraz aromat migdałowy i miód. Dodaj ubitą pianę i delikatnie wymieszaj do połączenia składników. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i przelej masę makową. Piecz w nagrzanym do 175 stopni piekarniku przez 20 minut. W między czasie przygotuj biszkopt. Oddziel żółtka od białek. Białka ubij z cukrem na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawaj po jednym żółtku. Do ubitej masy przesiej mąkę pszenną i ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj. Gotową masę przelej na podpieczone ciasto makowe. Piecz jeszcze 35-40 minut. Ciasto wystudź i ułóż na paterze biszkoptem do dołu. Możesz je udekorować cukrem pudrem.
Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Zawiera także witaminy A, D i E oraz składniki mineralne takie jak żelazo, mangan czy cynk. Wapń jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowej budowy naszych kości. Jego niedobór powoduje powstawanie osteoporozy. Wapń jest także niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz pracy układu mięśniowo-nerwowego.
Podsumowując makowiec na biszkopcie to smaczny pomysł na dodatek do kawy i herbaty podczas spotkań z rodziną. Masa makowa przygotowana w domu jest smaczna i nie zawiera konserwantów. Jeśli zastanawiasz się ile czasu ciasto możesz przechowywać w lodówce ? Odpowiedź brzmi do 7 dni.
Alergeny w makowcu na biszkopcie
Lista alergenów dla makowca na biszkopcie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- aromat migdałowy
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze makowca na biszkopcie
Makowiec na biszkopcie to słodka i wysokokaloryczna słodka przekąska. Zawiera dużo cukru dlatego powinniśmy spożywać go sporadycznie. Jest jednak dużo zdrowszy niż gotowe wypieki ze sklepu, które zawierają dużo konserwantów.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.