Lody wegańskie
- Banan - 1 sztuka (120 g)
- Napój sojowy (mleko sojowe) (50 ml)
- Masło orzechowe - 2 łyżeczki (20 g)
- Syrop klonowy - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na lody wegańskie krok po kroku
Banana obierz i pokrój na mniejsze kawałki.
Do pojemnika blendera włóż banana, dodaj pozostałe składniki i dokładnie zblenduj.
Przelej do pojemnika i włóż do zamrażalnika na minimum 30 minut.
-
Naleśniki bez jajek
-
Deser z tapioki
-
Rachatłukum
-
Wegańskie bezy
-
Sorbet truskawkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Wegańskie naleśniki
-
Tajskie lody
-
Tort wegański
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Wegańskie ciastka
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Piernik z pomidorów
-
Ciastka z ciecierzycy
-
Wegańska czekolada
-
Wegańskie lody
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Wegańska szarlotka
-
Wegańskie słodycze
Więcej informacji na temat lodów wegańskich
Gdy tylko zaczynają się cieplejsze dni szukamy czegoś dla ochłody- zimnych napoi, cienia i lodów. Dlatego dziś prezentujemy przepis na lody wegańskie. Które są nie tylko dobre w smaku, ale również bardzo szybkie w przygotowaniu. Jeśli nie chcesz lub nie możesz jeść produktów odzwierzęcych lub szukasz zdrowego deseru, nie tylko dla dzieci, to jesteś w odpowiednim miejscu.
Tradycyjne lody zawierają śmietanę i dużą ilość cukru. Domowe lody wegańskie wyróżnia to, że słodki smak uzyskujemy z banana i syropu klonowego. W swoim składzie mają również mleko sojowe i masło orzechowe. Te cztery składniki sprawiają, że lody są niezwykle smaczne i zdrowe. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić lody wegańskie to wystarczy, że wszystko ze sobą zblendujesz i zmrozisz przez pół godziny. W ten sposób otrzymasz pyszne rozwiązanie na wakacyjny deser.
Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych. Nie tylko mięsa, ale również nabiału, jaj, ryb, owoców morza i miodu. Źródło białka w tej diecie stanowią przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Pomimo wielu ograniczeń ten model odżywiania jest uznawany za bardzo zdrowy. Warto jednak zwrócić się na początku po pomoc do dietetyka, by jadłospis był prawidłowo i bezpiecznie skomponowany, tak aby dieta dostarczała jak najwięcej wartości odżywczych.
Te lody to najlepsze rozwiązanie jeśli potrzebny Ci pomysł na szybki deser. Aby przygotować nasze lody jeszcze szybciej możesz użyć wcześniej zamrożonych bananów. Ja do tego celu wykorzystuje takie, na których pojawią się już czarne plamki. Choć być może nie wyglądają zachęcająco, to jest to kolejny etap ich procesu dojrzewania. Wtedy też zwiększa się ich wartość odżywcza. Pomimo tego na tym etapie nie są polecane dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ też zwiększa się ich indeks glikemiczny. Jeśli użyjesz wcześniej zamrożonych owoców to po zblendowaniu lody będą od razu gotowe do spożycia.
Wybierając masło orzechowe poszukaj takiego, które nie zawiera w swoim składzie cukru, utwardzaczy czy soli. Najlepsze będzie to z opisem 100% i tylko jednym składnikiem- orzechami.
Alergeny w lodach wegańskich
Lista alergenów dla lodów wegańskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Napój sojowy (mleko sojowe)
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- masło orzechowe
Wartości odżywcze lodów wegańskich
Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych. Nie tylko mięsa, ale również nabiału, jaj, ryb, owoców morza i miodu. Źródło białka w tej diecie stanowią przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Pomimo wielu ograniczeń ten model odżywiania jest uznawany za bardzo zdrowy.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.