Przepis na rachatłukum krok po kroku

Składniki dla 0 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
cukier puder, woda różana

W misce wymieszaj skrobię kukurydzianą z 1/2 szklanki wody.

Do rondelka wlej 1,5 szklanki gorącej wody i wsyp 2 szklanki cukru. Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści.

Dodaj wymieszaną z wodą skrobię i podgrzewaj na średnim ogniu, cały czas mieszając, przez ok. 7-10 minut.

Dodaj konfiturę, wodę różaną i sok z cytryny. Dokładnie wymieszaj.

Przełóż masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw do ostudzenia.

Pokrój w małe kostki i ułóż na kratce do wysuszenia.

małe kolorowe galaretki
Rachatłukum
Koszt przygotowania dania
1.25 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
brak danych
Liczba alergenów w daniu
brak danych
100

Rachatłukum - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o rachatłukum

Rachatłukum to bardzo słodkie słodycze tradycyjne dla wielu kuchni bałkańskich oraz bliskowschodnich. Najczęściej kojarzone są jako tureckie galaretki z cukrem pudrem. Tłumacząc z języka arabskiego, ich nazwa oznacza „ukojenie gardła”. Są to słodycze o orzeźwiającym, bardzo słodkim, owocowym, najczęściej różanym smaku i galaretowatej konsystencji. Powstają z połączenia dużej ilości cukru, skrobi kukurydzianej oraz wody z dodatkiem składników odpowiedzialnych za ich konkretny, charakterystyczny smak. Finalne rachatłukum ma kształt kolorowych, małych kostek obsypanych cukrem pudrem. Początki historii tego deseru sięgają XV wieku. Wtedy do wyrobu tych słodyczy wykorzystywano głównie miodu, obecnie najczęściej stosuje się zwykły biały cukier. Choć podstawowy przepis jest bardzo prosty i zaledwie kilkuskładnikowy, coraz częściej dodaje się do nich również orzechy, wiórki kokosowe, czy kawałki świeżych owoców. Mimo że są to bardzo popularne, lubiane słodycze, często przyrządzane również dla dzieci, warto mieć świadomość, że ich wartość odżywcza jest znikoma i można je określić jako tzw. puste kalorie. Dlatego warto przyrządzać je w domu jedynie okazjonalnie, w niewielkich ilościach. Możesz też spróbować zamienić część cukru na ksylitol lub erytrytol, zachowując tym samym słodki smak, a nieco obniżając indeks glikemiczny i kaloryczność. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić rachatłukum, aby było dobre i pyszne koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak zrobić to krok po kroku. Nasz przepis na rachatłukum pokaże Ci jak prosto i szybko przygotować te najlepsze, owocowe galaretki.

Wartości odżywcze rachatłukum

na 100g gotowej potrawy
Szacunkowy indeks glikemiczny rachatłukum 100
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w rachatłukum

Lista alergenów dla rachatłukum przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na rachatłukum nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • skrobia kukurydziana, konfitura z płatków róży, woda różana
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Cena przygotowania rachatłukum

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Cukier
300 g
2,5 szklanki
2.50
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 300 g
Skrobia kukurydziana
150 g
15 łyżek
Konfitura z płatków róży
30 g
3 łyżki
Sok z cytryny
10 ml
1 łyżka
1.00
Za 20.0 ml
Liczba opakowań 1
0.50
Za 10 ml
Woda różana
15 ml
1,5 łyżki
Jak oceniasz przepis na rachatłukum
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób