Mrożone potrawy

Ilustracja: Mrożenie – opis metody, zastosowanie, długość przechowywania, porady praktyczne

Mrożenie jedzenia jest najlepszym sposobem na jego bezpieczne przechowywanie. Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli zjeść całego produktu lub chcemy zrobić sobie zapasy żywności, mrożenie jej okazuje się doskonałą opcją. Mrozić można zarówno całe przygotowane dania, jak i np. zebrane własnoręcznie grzyby lub owoce. Aby mrożona żywność mogła zachować wszystkie właściwości odżywcze, aromat i smak, należy nauczyć się prawidłowych metod zamrażania. Trzeba również umieć rozpoznawać produkty, które nadają się do chowania w zamrażarce.

Mrożenie – opis metody, zastosowanie, długość przechowywania, porady praktyczne

Mrożenie jedzenia to doskonała technika pozwalająca utrwalić świeżość produktów, a także magazynować je w dowolnej ilości. Dzięki temu procesowi w żywności wciąż zachowane będą właściwości odżywcze – gotowanego mięsa, wędlin, owoców, warzyw bądź gotowych dań. Czy zamrażanie żywności jest dla nas bezpieczne? W jaki sposób zamrozić jedzenie tak, aby zachować jego cenne substancje odżywcze? Które produkty można mrozić, a których nie? Dowiedz się więcej na temat mrożenia poszczególnych pokarmów!

Mrożenie – przekonaj się, jak wygląda zamrażanie żywności krok po kroku

Czym tak właściwie jest mrożenie produktów?

Mrożenie polega na utrwaleniu świeżości, właściwości odżywczych, smaku i aromatu danej potrawy lub wybranych produktów. Dzięki gwałtownemu oziębieniu zmrożone pokarmy zostają naturalnie zakonserwowane, zatem proces ich psucia się zatrzymuje się lub zwalania. Mrożąc produkty, zapobiec można rozprzestrzenianiu się bakterii, a tym samym ochronić swoje zdrowie. Warto dodać, że zamrożona żywność zbliżona będzie do świeżej. W procesie mrożenia wytraci się ok. 10-30% wartości odżywczych, a to naprawdę niewiele! Wystarczy porównać tę technikę przechowywania żywności do np. smażenia, podczas którego pokarmy tracą większość cennych właściwości.

Produkty można mrozić wyłącznie w szczelnie przechowywanych pojemnikach lub opakowaniach – folia aluminiowa i papier śniadaniowy nie nadają się do mrożenia! Żywność powinna zostać zamknięta w zamrażarce w temperaturze ok. -18 st. C. Tylko wtedy poszczególne produkty będą mogły wciąż dobrze smakować i nadal mieć zachowane cenne właściwości odżywcze. Mrożenie z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas, bo produkty konieczne do przygotowania posiłku wystarczy rozmrozić i zjeść lub przyrządzić z nich wybrane danie. Jest to też doskonały sposób na ograniczenie marnowania żywności.

Tajemnice mrożenia jedzenia – zobacz, jakie to proste!

Aby zachować wartości odżywcze np. owoców i warzyw w zamrażarce, przed schowaniem ich należy sprawdzić, w jakim są stanie. Wszystkie zepsute, zgniłe, spleśniałe bądź poobijane owoce oraz warzywa nie powinny być chowane do zamrażarki. Produkty trzeba też będzie dokładne umyć i osuszyć. Nigdy nie powinno się również ponownie zamrażać tego, co zostało już odmrożone. Jeśli więc np. wyciągniesz pudełko borówek, rozmrozisz je całe i ponownie schowasz do zamrażarki, prawdopodobnie rozwiną się w nich bakterie, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Gorące dania w zamrażarce? Nie, to nie jest dobry pomysł! Nie powinno się chować ciepłego mięsa czy letniego ryżu z warzywami do chłodziarki. Jeszcze ciepłe dania podniosą bowiem temperaturę w zamrażarce, tym samym sprawiając, że reszta produktów zacznie… odmarzać! Lepiej wobec tego poczekać, aż potrawa wystygnie, a dopiero potem zapakować ją do chłodziarki. Oczywiście ważne też będzie, do czego spakowane zostaną produkty. Doskonale sprawdzają się torebki strunowe z plastiku, a także plastikowe i szklane pojemniki wielokrotnego użytku. Folia aluminiowa niestety, ale nie będzie dobrym pomysłem. Będzie przyklejać się do zamrożonego jedzenia, a po rozmrożeniu resztki aluminium mogą pozostać na produkcie.

Należy pamiętać również o tym, aby układać zamrożone produkty możliwie ciasno – wówczas zamrażarka będzie lepiej spełniała swoją funkcję. Jeśli nie chcesz zamrażać jedzenia w pojemnikach, a w worku strunowym, należy wypuścić z niego powietrze. W tym celu możesz np. ułożyć woreczek z jedzeniem na blacie, spłaszczyć go, a później przesuwać bąbel z powietrzem aż do miejsca zamknięcia. Żeby ułatwić ten proces, warto wyposażyć się w woreczki strunowe z suwakiem.

Jak poprawnie zamrozić jedzenie? Mrożenie żywności w domu, krok po kroku

Podział na porcje, opisywanie żywności i czystość w zamrażarce

Przed włożeniem czegokolwiek do zamrażalnika warto podzielić produkty na porcje – zwłaszcza gdy będzie ich dużo. Właśnie to pozwoli uniknąć niepotrzebnego rozmrażania całych porcji lub wielkich opakowań, kiedy chcesz wykorzystać wyłącznie ich część. Dzielenie żywności na porcje pozwoli wyjmować z zamrażalki dokładnie tyle jedzenia, ile akurat będzie potrzebne. W ten sposób nic się nie zmarnuje! Należy też pamiętać o tym, aby dokładnie opisywać mrożonki. Wbrew pozorom nie jest to strata czasu, a przydatne sortowanie i łatwość odnalezienia zamrożonych produktów w chłodziarce. Oprócz nazwy dania czy produktu możesz napisać na opakowaniu również datę zamrożenia – wówczas będziesz wiedzieć, którą porcję wyjąć wcześniej.

Bardzo ważne jest dbanie o to, aby zamrażalnik był zawsze czysty. Gdy będzie bowiem zaśnieżony, nie zadziała tak, jak powinien. Słabo mrożąca zamrażarka to marnowanie żywności, ale też energii elektrycznej – zatem pamiętaj o regularnym oczyszczaniu urządzenia. Zwracaj uwagę na to, czy ścianki zamrażarki nie są zbyt mocno ośnieżone i od czasu do czasu rozmrażaj ją. Całe szczęście wiele nowoczesnych urządzeń posiada już funkcję automatycznego rozmrażania, co znacznie ułatwia cały proces czyszczenia zamrażarki. A co zrobić, kiedy awaria prądu rozmrozi chodziarkę? Cierpliwie poczekaj! Awaria z pewnością nie będzie trwała całej doby. Nie otwieraj w tym czasie drzwi od zamrażalnika, aby nie dopuścić do wpuszczenia tam ciepła.

Co można mrozić, a czego lepiej nie zamrażać?

W zamrażarce przechowywać można wiele produktów, m.in. kawałki mięsa (wszystkie rodzaje, również gotowanego mięsa), śledzie (bądź inną rybę), gotowany makaron, owoce, warzywa, grzyby, pieczywo, lody domowe, a także żółty ser. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z produktów leżeć może w zamrażarce przez różny czas. Termin leżenia wędlin w zamrażarce to ok. 6 miesięcy, śledzie powinny zostać wyjęte z niej w przeciągu 3-4 miesięcy, potrawka z ryżu może leżeć w chłodziarce ok. 8 miesięcy, a lody domowe ok. 2 miesiące.

Są również produkty, których nie wolno zamrażać. Po zamrożeniu żywność ta bowiem stracić może swoje walory smakowe, aromat i wartości odżywcze. Do produktów nienadających się do mrożenia zaliczamy różnego rodzaju sałaty, ogórki i rzodkiewkę – warzywa te mają dużo wody, więc po rozmrożeniu na pewno przestaną być jędrne i świeże. Mrozić nie powinno się także surowych jajek, delikatnych ziół, sosów na bazie jajka, ryb długo leżakujących w lodówce, śmietany, serka wiejskiego oraz jogurtów naturalnych.

Pozostałe przepisy na mrożone potrawy

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto