Krem z selera
- Masło - 2 łyżki (20 g)
- Seler korzeniowy - 1 duża sztuka (500 g)
- Por - 1 por, biała część (100 g)
- Ziemniaki młode - 3 sztuki (400 g)
- Bulion warzywny (2000 ml)
- Śmietanka kremowa 30% (250 g)
Przepis na krem z selera krok po kroku
Selera i ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, pora pokrój w plasterki.
Na dnie garnka rozgrzej masło i dodaj warzywa.
Wymieszaj i duś pod przykryciem ok. 10 minut.
Zalej bulionem i zagotuj.
Zmniejsz ogień i gotuj ok. 30 minut, do miękkości warzyw.
Całość zblenduj z dodatkiem śmietanki.
Więcej informacji na temat kremu z selera
Krem z selera to pomysł na szybki, zdrowy obiad lub kolację bez mięsa, który sprawdzi się dla całej rodziny. Jest bardzo smaczny, ma kremową, delikatną konsystencję. Świetnie smakuje samodzielnie, jak również w towarzystwie dodatków takich jak pestki dyni, grzanki ziołowe, groszek ptysiowy, prażone nasiona słonecznika, czy drobno posiekana natka pietruszki. Biały krem z selera jest nie tylko dobry w smaku, ale również bardzo zdrowy. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić krem z selera koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz przepis na obiad lub kolację, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Ta wegetariańska zupa z selera i ziemniaków jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu, nie potrzebujesz ani wyszukanych składników, ani zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Do jej przygotowania potrzebujesz jednego, dużego selera korzeniowego, kilku ziemniaków, bulionu warzywnego, białej części pora oraz masła i śmietanki. Wystarczy, że wszystkie warzywa umyjesz, pokroisz i ugotujesz do miękkości na bulionie, a następnie zblendujesz razem ze śmietanką. To wszystko! Jak widzisz, przepis na krem z selera jest naprawdę prosty i szybki. Jeśli wolisz bardziej kremową konsystencję i smak, pół porcji bulionu przeznaczonej do ugotowania zupy możesz zastąpić mlekiem, na ogół śmietanka jest jednak w pełni wystarczająca. Seler korzeniowy to warzywo niskokaloryczne, zawierające dużo błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, a także składników mineralnych, między innymi potasu i cynku. Dodatkowo jest źródłem wielu antyoksydantów, o szerokim, pozytywnym wpływie na zdrowie. Dlatego zdecydowanie warto włączyć go do swojej diety, a pyszny krem z selera jest na to idealnym sposobem. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz najlepszy przepis na kremową zupę z selera, która świetnie sprawdzi się na posiłek dla całej rodziny.
Alergeny w kremie z selera
Lista alergenów dla kremu z selera przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
Wartości odżywcze kremu z selera
Aby obniżyć kaloryczność posiłku, zamiast śmietanki 20% można wykorzystać inną, o niższej procentowej zawartości tłuszczu.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.