Gofry drożdżowe
- Mąka pszenna typ 500 - duża szklanka (150 g)
- Drożdże suche - płaska łyżeczka (4 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Proszek do pieczenia - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek (50 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na gofry drożdżowe krok po kroku
Mąkę przesiej do miski, dodaj suszone drożdże, cukier i proszek do pieczenia. Wymieszaj.
Lekko podgrzej mleko, dodaj olej i jajka. Wymieszaj i dodaj do miski z suchymi składnikami.
Mieszaj do połączenia składników i uzyskania jednolitej konsystencji.
Odstaw ciasto pod przykryciem na ok. godzinę.
Wymieszaj i wykładaj na rozgrzaną gofrownicę.
Więcej informacji na temat gofrów drożdżowych
Gofry drożdżowe to pomysł na pyszne, łatwe śniadanie dla całej rodziny. Świetnie sprawdzi się w weekendy lub na kolację, ponieważ ciasto drożdżowe, z którego powstaną smaczne, chrupiące, puszyste gofry potrzebuje około godziny, żeby wyrosnąć. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić gofry drożdżowe, aby były naprawdę najlepsze i dobre na każdą okazję, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz sprawdzony przepis. Do ich przygotowania potrzebujesz wyłącznie mąki pszennej, drożdży, cukru, mleka, proszku do pieczenia, jajek oraz tłuszczu. Możesz wykorzystać na przykład roztopione masło, olej rzepakowy lub olej kokosowy. Przygotowując gofry drożdżowe, możesz przygotować ciasto zarówno z drożdży suchych, jak i świeżych. Pamiętaj, jednak że drożdże suche wykorzystuje się w mniejszych ilościach niż drożdże świeże. Samo przygotowanie ciasta drożdżowego na gofry jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy w oddzielnych miskach wymieszać mokre i suche składniki, a następnie je połączyć, mieszając do momentu powstania jednolitej, elastycznej masy. Najwięcej czasu wymaga wyrośnięcie ciasta. Aby wyrosło, należy odstawić je pod przykryciem, na przykład pod ściereczką, w lekko ciepłe miejsce na około godzinę. Po tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość i mieć charakterystyczne dla ciasta drożdżowego bąble. Ostatnim krokiem jest wykładanie porcji ciasta na dobrze rozgrzaną gofrownicę. Gofry z ciasta drożdżowego najlepiej smakują na słodko. Możesz podawać je ze świeżymi lub mrożonymi owocami, czekoladą, bitą śmietaną lub lodami. Jeśli wolisz gofry w wersji wytrawnej, dobrym pomysłem jest podanie ich na przykład z jajkiem sadzonym i awokado. Gofry drożdżowe świetnie sprawdzą się na śniadanie lub kolację dla całej rodziny. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać szczegółowy przepis.
Alergeny w gofrach drożdżowych
Lista alergenów dla gofrów drożdżowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze gofrów drożdżowych
Gofry mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto podawać je z dodatkiem produktów bogatych w białko i/lub tłuszcze, aby zmniejszyć wpływ na glikemię.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.