Gofry

Ilustracja: Gofry - przepis na ciasto, wykonanie, dodatki, porady

Gofry to słodkie wypieki o charakterystycznym kształcie kratki z wgłębieniami. W Polsce gofry stały się popularną przekąską na czas letnich wakacji. Do ich wypieku potrzebne jest ciasto naleśnikowe lub drożdżowe, oraz specjalna gofrownica. Gofry podaje się głównie na słodko, posypane cukrem pudrem, lub z bitą śmietaną i owocami. Najsłynniejsze gofry, to gofry belgijskie, które stanowią flagowy deser tego kraju i sprzedawane są tam wszędzie w małych sklepikach. Jada się je na ciepło polane masłem lub z bitą śmietaną i owocami. Modne stają się także gofry bąbelkowe, czyli w wypukłymi bąbelkami, które jada się zarówno na słodko jak i na słono.

Gofry - przepis na ciasto, wykonanie, dodatki, porady

Gofry, szczególnie na wakacjach czy w wolnym czasie, stanowią idealną słodką przekąskę, którą można raczyć się w chwilach relaksu. Pyszne, chrupiące gofry z bitą śmietaną i truskawkami lub polewą czekoladową kojarzą się z wakacjami lub niedzielną wycieczką do parku. Gofry można jednak w prosty sposób zrobić samemu. Przedstawiamy przepisy na pyszne gofry domowe. Wyjaśniamy jakie gofry jada się na słono i czy można zrobić gofry bez jajek lub gofry bezglutenowe.

Kto wymyślił przepis na chrupiące gofry

Skąd się wziął przepis na gofry

Na śniadanie dobrze jest jeść węglowodany, dlatego też królują drożdżówki, oponki, rogaliki, a ostatnio także gofry. Są to lekkie i chrupiące, grube wafle z charakterystyczną kratką, na której świetnie trzyma się wszelkiego rodzaju nadzienie i polewy. Gofry najczęściej podaje się na słodko z owocami, bitą śmietaną, różnymi polewami lub po prostu posypane cukrem pudrem.

Do Polski gofry trafiły pod koniec XX wieku jako wynalazek zachodni i od razu stały się przebojem. Obecnie niemal wszędzie można kupić ten przysmak. Jednak gofry nie są wynalazkiem współczesnym.

Pomysł na wypiekanie gofrów powstał już w średniowieczu, kiedy to wykuto zamykane gofrownice. Gofry wlewano do gofrownicy, którą umieszczano nad ogniem i opiekano. W XVI wieku stały się one popularnym przysmakiem a przepisy na gofry znali wszyscy. Biedni sporządzali ciasto na gofry z mąki i wody, zaś w rodzinach lepiej sytuowanych ciasto przyrządzano z dodatkiem jajek i mleka. Holenderscy osadnicy przywieźli przepisy na gofry do Ameryki, gdzie stały się one przebojem.

Na początku XX wieku wyprodukowano elektryczne gofrownice. Ale dopiero w drugiej połowie XX wieku powstały tanie modele komercyjne, które każda rodzina mogła sobie kupić, aby przyrządzać gofry na śniadanie.

Obecnie gofry stały się jednym z popularnych słodkich fast food, które można kupić prawie wszędzie. W Polsce chrupiące gofry stały się przysmakiem głównie wakacyjnym, które jada się na urlopie.

Gofry belgijskie

W Belgii gofry uważane są za danie flagowe, które stało się też popularnym fast food. Gofry dostępne są wszędzie w małych sklepikach, gdzie oferuje się różne nadzienia i polewy. Są one grubsze, słodsze i bardziej chrupiące, gdyż robi się je z ciasta drożdżowego.

Każde miasto ma swoje regionalne wypieki, lecz najbardziej popularne są gofry brukselskie i gofry z Liege. Gofry belgijskie wypiekane były już w średniowieczu. Używano do tego żeliwnych gofrownic, które ogrzewano w gorącym popiele paleniska, a później na kuchenkach gazowych. Obecnie robi się je w gofrownicach elektrycznych. Jednak w wielu restauracjach w Belgii można posmakować prawdziwych gofrów belgijskich robionych tradycyjnymi metodami.

Gofry brukselskie robione są z rzadkiego ciasta drożdżowego bez cukru. Są idealnie prostokątne o głębokich kratkach. Receptura powstała w XIX wieku w Gandawie. Najlepszej jakości gofry powinny być robione ze świeżych składników. Podaje się je na ciepło, tradycyjnie polane roztopionym masłem. Obecnie jednak rodzaje polewy i dodatków są znacznie urozmaicone. Najczęściej gofry brukselskie serwuje się z bitą śmietaną i truskawkami lub z polewą czekoladową.

Słynne gofry belgijskie to także gofry z Liege. Są to ciężkie, chrupiące gofry o zaokrąglonych brzegach. Robi się je z gęstego ciasta drożdżowego oraz specjalnego cukru perłowego. Buraki cukrowe uprawiane w tej okolicy tworzą w procesie produkcji granulki cukru. Zaczęto więc tworzyć przepisy kulinarne z wykorzystaniem granulek i zaczęto je dodawać do gofrów. W czasie pieczenia gofrów granulki lekko się rozpuszczają i nadają gofrom karmelowy smak, zaś podczas jedzenie chrupią w zębach. Jada się je na ciepło lub na zimno, bez dodatków lub z bitą śmietaną i owocami. Gofrów z Liege nie posypuje się cukrem pudrem, gdyż już są słodkie.

Gofry bąbelkowe

Przepis na gofry bąbelkowe to wynalazek ostatnich czasów, który wywodzi się z Hongkongu. Nie mają one kratki z wgłębieniami lecz wpukłe bąble. Co ciekawe, w czasie pieczenia można dodawać do nich nadzienie. Jest to rodzaj wafli, które są na tyle miękkie, że można je dowolnie kształtować. Najbardziej spopularyzowały się jako rożki do lodów. Jednak gofry bąbelkowe można jeść także na słono.

Tradycyjne gofry jada się na słodko, zaś gofry bąbelkowe mogą służyć także jako kanapki, które jada się z wędliną czy serem. Gofry bąbelkowe na słono pasują jako dodatek do mięsa czy jako danie polane różnymi sosami.

Czy gofry są zdrowe

Trudno powiedzieć czy smakołyki typu drożdżówki, oponki, rogaliki, czy gofry są zdrowe. Niezdrowe są nie tyle same przekąski co ich nadmiar w diecie. Gofry, oponki, rogaliki, czy drożdżówki jadane w nadmiarze prowadzą do otyłości i związanych z nią chorób. Zawierają one głównie cukry proste, czyli węglowodany i cukier. Dostarczają zaś mało witamin i składników mineralnych.

Problemem mogą być także gofry produkowane masowo, gdyż producenci mogą korzystać z najtańszych składników, które nie zawsze są wysokiej jakości. Ponadto gotowe gofry mogą zawierać różne chemiczne uzdatniacze. Dlatego też jeśli chcemy mieć kontrolę nad zawartością gofrów, warto robić samemu domowe gofry.

Jak zrobić gofry domowe - prosty przepis

Jak zrobić ciasto na domowe gofry

Domowe gofry robi się z ciasta naleśnikowego, z tym że do ciasta na gofry dodaje się także proszek do pieczenia oraz olej roślinny. Ciasto warto dokładnie zmiksować, dlatego też przyda się mikser lub thermomix. Ciasto wlewamy do gofrownicy i pieczemy około 3 minut.

Jeśli chcemy zrobić gofry belgijskie potrzebny będzie zaczyn ze świeżych drożdży. Aby ciasto było bardziej pulchne warto oddzielić białka od żółtek i ubić na pianę. Natomiast gofry bąbelkowe wymagają specjalnej gofrownicy z bąbelkami i dużo więcej ciasta. Ciasto na gofry bąbelkowe robi się ze sporym dodatkiem oleju, który sprawia, że są one elastyczne i dają się formować.

Czy można zrobić wegańskie gofry bez jajek? Oczywiście, tak. Prosty przepis na wegańskie gofry bez jajek wymaga tylko mąki, proszku do pieczenia i cukru. Zamiast mleka używamy mleko roślinne. Składniki należy połączyć i zmiksować. Najlepszym narzędziem będzie thermomix.

Jak się okazuje również osoby na diecie bezglutenowej mogą raczyć się goframi. Aby zrobić bezglutenowe gofry będziemy potrzebowali mąki ryżowej, mąki kukurydzianej i mąki ziemniaczanej. Potrzebny będzie również bezglutenowy proszek do pieczenia.

Pozostałe przepisy na gofry

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto