Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
- Kasza jaglana - nieugotowana (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (220 g)
- Masło (300 g)
- Rodzynki (100 g)
- Suszona żurawina (100 g)
- Orzechy nerkowca - 1 szklanka (170 g)
- Czekolada mleczna - 1 tabliczka (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową) krok po kroku
Kaszę wsyp do miski. Zalej ją zimną wodą i odstaw na godzinę. Po godzinie wyłóż ją na sitko i przepłukaj ponownie zimną wodą.
Wsyp do garnka kaszę i wlej około 700 ml wody.
Ugotuj kaszę do miękkości - około 20 minut. Ostudź.
Nagrzej piekarnik na 180 stopni Celsjusza. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
Posiekaj orzechy. Wymieszaj je wraz z żurawiną, rodzynkami i kaszą.
Roztop masło.
Dodaj do kaszy łyżeczkę proszku do pieczenia, masło oraz aromat. Całość pomieszaj.
Wbij jajka do miski i zacznij ubijać. Stopniowo wsypuj cukier. Ubij na puszystą masę.
Do kaszy dodaj jajka i zamieszaj łyżką.
Do blaszki wlej ciasto.
Piecz ciasto około 25 minut w 180 stopniach Celsjusza, kolejne 40 minut zmniejsz na 150 stopni Celsjusza.
Upieczone ciasto ostudź.
Gdy ciasto będzie chłodne, wlej śmietankę do garnka i dodaj połamaną czekoladę. Roztop całość tylko do połączenia składników.
Ostudzoną polewą polej keks.
Odstaw, by polewa zastygła.
Więcej informacji na temat ciasta z kaszy jaglanej (keksu z bakaliami i polewą czekoladową)
Sprawdzony przepis na ciasto z kaszy jaglanej ugotowanej. Ciasto jest w formie keksu z rodzynkami, żurawiną, orzechami oraz z polewą z mlecznej czekolady. Ten przepis na ciasto z kaszy jaglanej jest doskonały, słodki, wprost idealny na pyszny deser. Jest proste do zrobienia, a także szybkie. Ma mnóstwo składników, które idealnie odwzorowują keks. W dodatku jest to przepis bezglutenowy, ponieważ jest na bazie kaszy jaglanej. Jak zrobisz ciasto z kaszy jaglanej ugotowanej, możesz podać go osobie nietolerującej glutenu albo mającej celiakię.
Ciasto z kaszy jaglanej jest szybkie, proste i bardzo dobre. Jest to sprawdzony przepis na ciasto w innym wydaniu, ponieważ bez mąki i na kaszy. Jak zrobić ciasto z kaszy jaglanej? Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie kaszy. Jeśli masz już ugotowaną kaszę, nastaw piekarnik by się grzał, a foremkę na keks wyłóż papierem do pieczenia. Do chłodnej kaszy dodaj rodzynki, żurawinę i posiekane orzechy. Masło roztop i dodaj do kaszy wraz z aromatem i proszkiem do pieczenia. Wymieszaj wszystko. Ubij jajka z cukrem na puch. Połącz jajka z kaszą i wymieszaj łyżką. Przełóż ciasto do blaszki i piecz – najpierw 20 minut w wyższej temperaturze, a następnie 40 minut w niższej. Ciasto trzeba ostudzić, zanim przygotujesz polewę. Jak już będzie zimne w garnku roztop czekoladę i połącz ze śmietanką. Nie zagotuj, powinno się wszystko tylko rozpuścić. Przed polaniem ciasta ostudź polewę. Po polaniu ciasto odstaw i poczekaj, by polewa zastygła. Przepis na ciasto z kaszy jaglanej można już podawać.
Keks, czyli pyszne ciasto z kaszy jaglanej, cechuje się tym, że pieczone jest w podłużnej blaszce keksowej. Ponadto ma pyszne dodatki. Kasza jaglana ma jednak lekko gorzki smak. Jak zrobić ciasto z kaszy jaglanej, by nie było gorzkie i jakie dodatki do niego dodać? Kaszę dobrze jest przed gotowaniem zalać zimną wodą i zostawić na godzinę. Po tym czasie kaszę wypłucz na sitku. To powinno zniwelować goryczkę. Tak przygotowaną kaszę umieść w garnku i dodaj wodę. Następnie gotuj, aż będzie miękka. Podczas gotowania możesz garnek przykryć przykrywką i zostawić na jakiś czas. Wtedy szybciej się ugotuje. Do przepisu na ciasto z kaszy jaglanej wykorzystano rodzynki, żurawinę i orzechy nerkowca. Ciasto z kaszy jaglanej będzie znakomite z innymi ulubionymi dodatkami. Dobre będą takie składniki jak każdy rodzaj orzechów lub ziaren, skórka z pomarańczy lub cytryny albo owoce kandyzowane. Bardzo prosto jest dobrać ulubione smaki i z tym sprawdzonym przepisem mieć wspaniały, słodki przysmak.
Alergeny w cieście z kaszy jaglanej (keksie z bakaliami i polewą czekoladową)
Lista alergenów dla ciasta z kaszy jaglanej (keksu z bakaliami i polewą czekoladową) przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Czekolada mleczna
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzechy nerkowca
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- proszek do pieczenia
W przepisie na ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową) nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- aromat rumowy
Wartości odżywcze ciasta z kaszy jaglanej (keksu z bakaliami i polewą czekoladową)
Ciasto z kaszy jaglanej jest bezglutenowe. Odpowiedni przepis dla osób, które mają celiakię albo nietolerancję glutenu.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Witaminy
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.