Brzdąc ciasto
- Jajko - w temperaturze pokojowej (5 szt.)
- Cukier drobny (150 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (95 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (40 g)
- Pomarańcza - 1/2 sztuki (120 g)
- Śmietanka kremowa 36% (1000 ml)
- Cukier (110 g)
- Kakao 16% (proszek) (30 g)
- Żelatyna (12 g)
Przepis na brzdąc ciasto krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 170 stopni. Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj po łyżce drobnego cukru.
Następnie dodaj po jednym żółtku, ciągle ubijając. Na masę przesiej mąkę pszenną i skrobię.
Delikatnie wymieszaj szpatułką do połączenia składników. Przelej ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 25-30 minut do suchego patyczka.
Gorący biszkopt razem z formą upuść z wysokości 30 cm na podłogę. Wystudź ciasto, a następnie przekrój na dwa, równe blaty.
Żelatynę wsyp do szklanki i dodaj 4 łyżki zimnej wody. Zostaw do napęcznienia.
Do rondelka wlej 150 ml śmietanki. Dodaj cukier i kakao i całość zagotuj. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Odstaw na chwilę do ostygnięcia.
W tym czasie ubij pozostałą śmietanę na sztywną pianę.
Rozpuszczoną żelatynę wymieszaj z zawartością rondelka. Następnie zawartość rondelka wlej strużką do bitej śmietany i dokładnie ubij całość.
Z połowy pomarańczy wyciśnij sok i wymieszaj z połową szklanki wody. Przygotowanym sokiem nasącz blaty biszkopta.
Dolny blat ułóż w foremce i wyłóż na niego połowę przygotowanego kremu.
Przykryj drugim blatem i wyłóż pozostały krem.
Wyrównaj i z pomocą np. grzebienia cukierniczego wykonaj fale.
-
Ciasto krówkowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Tort pavlova
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Banoffee
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Ciasto zielony mech
-
Ciasto ambasador
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Boża krówka
-
Ciasto filadelfia
-
Szarlotka królewska
-
Ciasto fale dunaju
-
Ciasto marysieńka
-
Ciasto z kremem
Więcej informacji na temat brzdąc ciasta
Brzdąc ciasto to pyszne i szybkie ciasto popularne szczególnie w Wielkopolsce. Na jego smak składa się nasączany biszkopt z kremem kakaowym i bitą śmietaną.
Przepis na ciasto brzdąc jest bardzo proste w wykonaniu. Na początku piekarnik nagrzej do 170 st. C. Białka oddziel od żółtek i ubij je na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj po łyżce drobnego cukru. Następnie dodaj po jednym żółtku, ciągle ubijając. Na masę przesiej mąkę pszenną i skrobię. Delikatnie wymieszaj szpatułką do połączenia składników. Przelej ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 25-30 minut do suchego patyczka. Gorący biszkopt razem z formą upuść z wysokości 30 cm na podłogę. Wystudź ciasto, a następnie przekrój na dwa, równe blaty. Żelatynę wsyp do szklanki i dodaj 4 łyżki zimnej wody. Zostaw do napęcznienia. Do rondelka wlej 150 ml śmietanki. Dodaj cukier i kakao i całość zagotuj. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Odstaw na chwilę do ostygnięcia. W tym czasie ubij pozostałą śmietanę na sztywną pianę. Rozpuszczoną żelatynę wymieszaj z zawartością rondelka. Następnie zawartość rondelka wlej strużką do bitej śmietany i dokładnie wymieszaj całość. Z połowy pomarańczy wyciśnij sok i wymieszaj z połową szklanki wody. Przygotowanym sokiem nasącz blaty biszkopta. Dolny blat ułóż w foremce i wyłóż na niego połowę przygotowanego kremu. Przykryj drugim blatem i wyłóż pozostały krem. Wyrównaj i z pomocą np. grzebienia cukierniczego wykonaj charakterystyczne fale. Sami widzicie, że to prosty przepis, a z niego powstaje smaczne ciasto.
Jeśli wiesz już jak zrobić ciasto brzdąc, to pozwól, że zapoznam Cię z techniką wykonania dobrej bitej śmietany. Śmietana 36% jest to nabiałowy produkt spożywczy, którego 36% stanowi tłuszcz. Ta dość wysoka zawartość tłuszczu powoduje, że bita śmietana jest stabilna, a więc zachowuje dłużej swój kształt. By odpowiednio się ona ubijała, powinna spędzić przynajmniej 12 godzin w lodówce. Dotyczy to szczególnie śmietan UHT, które spotkać można na regularnych półkach sklepowych, a nie w lodówkach. Warto pamiętać również, by używać odpowiedniego naczynia do ubijania. Najlepiej sprawdzi się tutaj miska szklanka lub metalowa. Dobre naczynie zapobiegnie osadzaniu się tłuszczu na bokach naczynia.
Alergeny w brzdąc cieście
Lista alergenów dla brzdąc ciasta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze brzdąc ciasta
Śmietana 36% jest to nabiałowy produkt spożywczy, którego 36% stanowi tłuszcz.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.