Przepis na brzdąc ciasto krok po kroku

Składniki dla 12 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
cukier, kakao
To będzie niezbędne
piekarnik, mikser, papier do pieczenia, miska, forma do pieczenia 24 cm x 24 cm, rondelek

Piekarnik nagrzej do 170 stopni. Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj po łyżce drobnego cukru.

Następnie dodaj po jednym żółtku, ciągle ubijając. Na masę przesiej mąkę pszenną i skrobię.

Delikatnie wymieszaj szpatułką do połączenia składników. Przelej ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 25-30 minut do suchego patyczka.

Gorący biszkopt razem z formą upuść z wysokości 30 cm na podłogę. Wystudź ciasto, a następnie przekrój na dwa, równe blaty.

Żelatynę wsyp do szklanki i dodaj 4 łyżki zimnej wody. Zostaw do napęcznienia.

Do rondelka wlej 150 ml śmietanki. Dodaj cukier i kakao i całość zagotuj. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Odstaw na chwilę do ostygnięcia.

W tym czasie ubij pozostałą śmietanę na sztywną pianę.

Rozpuszczoną żelatynę wymieszaj z zawartością rondelka. Następnie zawartość rondelka wlej strużką do bitej śmietany i dokładnie ubij całość.

Z połowy pomarańczy wyciśnij sok i wymieszaj z połową szklanki wody. Przygotowanym sokiem nasącz blaty biszkopta.

Dolny blat ułóż w foremce i wyłóż na niego połowę przygotowanego kremu.

Przykryj drugim blatem i wyłóż pozostały krem.

Wyrównaj i z pomocą np. grzebienia cukierniczego wykonaj fale.

Brzdąc ciasto na białym talerzu
Brzdąc ciasto
Koszt przygotowania dania
26.18 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
brak danych
Liczba alergenów w daniu
3
85

Brzdąc ciasto - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy

Więcej o brzdąc cieście

Brzdąc ciasto to pyszne i szybkie ciasto popularne szczególnie w Wielkopolsce. Na jego smak składa się nasączany biszkopt z kremem kakaowym i bitą śmietaną.

Przepis na ciasto brzdąc jest bardzo proste w wykonaniu. Na początku piekarnik nagrzej do 170 st. C. Białka oddziel od żółtek i ubij je na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj po łyżce drobnego cukru. Następnie dodaj po jednym żółtku, ciągle ubijając. Na masę przesiej mąkę pszenną i skrobię. Delikatnie wymieszaj szpatułką do połączenia składników. Przelej ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 25-30 minut do suchego patyczka. Gorący biszkopt razem z formą upuść z wysokości 30 cm na podłogę. Wystudź ciasto, a następnie przekrój na dwa, równe blaty. Żelatynę wsyp do szklanki i dodaj 4 łyżki zimnej wody. Zostaw do napęcznienia. Do rondelka wlej 150 ml śmietanki. Dodaj cukier i kakao i całość zagotuj. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Odstaw na chwilę do ostygnięcia. W tym czasie ubij pozostałą śmietanę na sztywną pianę. Rozpuszczoną żelatynę wymieszaj z zawartością rondelka. Następnie zawartość rondelka wlej strużką do bitej śmietany i dokładnie wymieszaj całość. Z połowy pomarańczy wyciśnij sok i wymieszaj z połową szklanki wody. Przygotowanym sokiem nasącz blaty biszkopta. Dolny blat ułóż w foremce i wyłóż na niego połowę przygotowanego kremu. Przykryj drugim blatem i wyłóż pozostały krem. Wyrównaj i z pomocą np. grzebienia cukierniczego wykonaj charakterystyczne fale. Sami widzicie, że to prosty przepis, a z niego powstaje smaczne ciasto.

Jeśli wiesz już jak zrobić ciasto brzdąc, to pozwól, że zapoznam Cię z techniką wykonania dobrej bitej śmietany. Śmietana 36% jest to nabiałowy produkt spożywczy, którego 36% stanowi tłuszcz. Ta dość wysoka zawartość tłuszczu powoduje, że bita śmietana jest stabilna, a więc zachowuje dłużej swój kształt. By odpowiednio się ona ubijała, powinna spędzić przynajmniej 12 godzin w lodówce. Dotyczy to szczególnie śmietan UHT, które spotkać można na regularnych półkach sklepowych, a nie w lodówkach. Warto pamiętać również, by używać odpowiedniego naczynia do ubijania. Najlepiej sprawdzi się tutaj miska szklanka lub metalowa. Dobre naczynie zapobiegnie osadzaniu się tłuszczu na bokach naczynia.

Wartości odżywcze brzdąc ciasta

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(0g)
Energia (kalorie)
293.38 kcal
0.00 kcal
Białko
4.48 g
0.00 g

Węglowodany w brzdąc cieście

Na 100g
Na porcję
(0g)
Węglowodany
23.44 g
0.00 g
Węglowodany przyswajalne
22.46 g
0.00 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.98 g
0.00 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(0g)
Tłuszcz
21.41 g
0.00 g
Tłuszcze nasycone
12.82 g
0.00 g
Szacunkowy indeks glikemiczny brzdąc ciasta 85
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w brzdąc cieście

Lista alergenów dla brzdąc ciasta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Jajko
 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Śmietanka kremowa 36%

Cena przygotowania brzdąc ciasta

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Jajko
5 szt.
w temperaturze pokojowej
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
5.00
Za 5 szt.
Cukier drobny
150 g
3.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.53
Za 150 g
Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
95 g
2.30
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.22
Za 95 g
Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana)
40 g
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.20
Za 40 g
Pomarańcza
120 g
1/2 sztuki
2.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
0.96
Za 120 g
Śmietanka kremowa 36%
1000 ml
8.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 2
16.00
Za 1000 ml
Cukier
110 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.28
Za 110 g
Kakao 16% (proszek)
30 g
5.00
Za 100,0 g
Liczba opakowań 1
1.50
Za 30 g
Żelatyna
12 g
2.50
Za 20,0 g
Liczba opakowań 1
1.50
Za 12 g
Koszt składników
44.80
Jak oceniasz przepis na brzdąc ciasto
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób