Babeczki ze śliwkami
- Mąka pszenna typ 550 - 1 szklanka (250 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cukier trzcinowy - 1/4 szklanki (60 g)
- Olej rzepakowy - 1/4 szklanki (60 ml)
- Śmietana 18% (150 g)
- Śliwki - 5 sztuk (300 g)
Przepis na babeczki ze śliwkami krok po kroku
Do miski rozbij jajka i dokładnie wymieszaj z cukrem, olejem i śmietaną.
W osobny naczyniu połącz wszystkie suche składniki.
Połącz oby dwie masy ze sobą i dokładnie wymieszaj.
Przelej ciasto do foremek na babeczki.
Na samym końcu dodaj pokrojone śliwki.
Upiecz w temperaturze 180 stopni przez 25 minut.
Więcej informacji na temat babeczki ze śliwkami
Urodzinowe przyjęcie, spotkanie ze znajomymi czy wspólne popołudnie z rodziną?
Babeczki ze śliwkami sprawdzą się idealnie na każdą z tych okazji. Przepis na babeczki ze śliwkami jest banalnie prosty i zajmie Ci niewiele czasu, a okres pieczenia możesz wykorzystać na przygotowania przyjęcia. Puszyste, wilgotne ciasto w połączeniu ze słodkimi śliwkami na pewno zrobią wrażenie na przybyłych gościach. Nawet, jeśli nie spodziewasz się gości możesz wypróbować przepis na proste i łatwe, a przy okazji nieziemsko aromatyczne babeczki ze śliwkami. Jesteśmy w okresie bogatym w nasze polskie sezonowe produkty, grzechem jest z nich nie skorzystać. Tym razem postaw na śliwki. Możesz zdecydować jaką odmianę wybierzesz ze względu na Twoje preferencje żywieniowe. Mogą to być renklody, bardzo duże i idealnie okrągłe o soczystym i słodkim miąższu, lekko kwaskowata lubaszka, której ciemnogranatowa skórka przyciąga każdy wzrok lub nasza najbardziej popularna wszystkim znana śliwka węgierka, która doda naszym wypiekom słodki ale nieco cierpkawy posmak. Wszystkie odmiany będą dobre. Jeśli chcesz aby muffinki ze śliwkami były w nieco bardziej fit wersji zamiast cukru użyj jego substytutu, a zamiast śmietany postaw na jogurt naturalny. Jeśli chcesz aby były bardziej słodkie możesz postawić na dodatki takie jak lukier lub kruszonka. Śmiało możesz modyfikować smak samego ciasta, które nabierze jeszcze bardziej aromatycznego jesiennego klimatu. Do śliwek idealnie sprawdzi się dodatek cynamonu, goździków, przyprawy korzennej. Jeśli chcesz tylko delikatnie przełamać smak słodkiego ciasta i sezonowych owoców wprowadź nutkę wanilii. Może to być aromat waniliowy lub laska wanilii. Przygotuj ciasto dodaj śliwki niech Twój dom podczas pieczenia wypełni się jesiennym aromatem. Po 25 minutach pieczenia zwróć uwagę na pyszne śliwki, które zmieniły się niemal w śliwkową konfiturę.
Nas dorosłych zadowoli, także zwykły placek z prostokątnej formy, dla dzieci jednak forma babeczek sprawdzi się lepiej.
Jak zrobić babeczki ze śliwkami?
Alergeny w babeczkach ze śliwkami
Lista alergenów dla babeczki ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze babeczki ze śliwkami
Babeczki możesz przygotować w wersji bezglutenowej zamieniając mąkę pszenną np. na ryżową. Cukier możesz zamienić na jego odpowiednik (stewia, ksylitol, erytrytol)
Energia i białka
(146g)
Węglowodany
(146g)
Tłuszcze
(146g)
Witaminy
(146g)
Składniki mineralne
(146g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.