Zupa z klopsikami
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Koncentrat pomidorowy - 3 łyżeczki (45 g)
- Ser gouda - W kostce (100 g)
- Bulion drobiowy - 2 szklanki (500 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (36 ml)
- Pomidory w puszce - 2 puszki pomidorów krojonych bez skórki (800 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Marchewka - 2 średnie marchewki (140 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 4 łyżki (40 g)
Przepis na zupę z klopsikami krok po kroku
Marchewki obierz, opłucz i zetrzyj na tarce na średnich oczkach.
Ząbki czosnku obierz i zetrzyj na tarce na małych oczkach.
Do garnka wlej olej. Gdy się rozgrzeje, dodać marchewkę i czosnek.
Podsmażaj 4 min. Następnie dodaj 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego, 1 łyżeczkę oregano i 1 łyżeczkę bazylii.
Wymieszaj i podsmażaj kolejne 4 min. Wlej bulion, a następnie dodaj pomidory z puszki.
Całość gotuj 30 min.
Następnie zupę zabiel śmietaną i zblenduj.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Do miski przełóż mięso mielone. Dodaj ser żółty, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego oraz sól i pieprz do smaku. Całość dobrze wymieszaj.
Zwilż dłonie i uformuj klopsiki wybranej wielkości. Układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pulpeciki piecz w piekarniku nagrzanym do 175 stopni Celsjusza ok. 15-20 min.
Klopsiki dodaj do zupy dopiero tuż przed podaniem.
-
Klopsy w sosie pomidorowym
-
Klopsy w sosie koperkowym
-
Klopsiki w sosie koperkowym
-
Klops z jajkiem
-
Klopsy mielone
-
Pulpety z indyka w sosie koperkowym
-
Klopsiki z indyka
-
Klopsy w sosie pieczarkowym
-
Spaghetti z klopsikami
-
Klopsiki w occie
-
Klopsy z indyka
-
Klopsy z mięsa mielonego
-
Zupa klopsikowa
-
Klopsy gotowane w sosie pomidorowym
-
Klops domowy pieczony
-
Klopsiki gotowane
-
Bigos po cygańsku z klopsikami
-
Klopsy w sosie własnym
-
Klopsy
Więcej informacji na temat zupy z klopsikami
Zupa z klopsikami idealnie nadaje się na obiad dla całej rodziny. W zależności od wybranych składników całe danie może wyjść łagodne lub ostre. Dla dzieci warto przygotować zupę z klopsikami drobiowymi.
Jak zrobić pulpeciki do zupy? Ich przygotowanie jest bardzo proste. Tak naprawdę wystarczy umieścić wszystkie składniki w misce, a następnie całość dobrze wymieszać, uformować w pulpety i ułożyć na blaszce. Klopsiki możesz też usmażyć na patelni lub ugotować w wodzie, ale wtedy warto dodać do nich surowe jajko oraz bułkę tartą.
Możesz nawet bardziej zmodyfikować ten przepis, aby bardziej wpasowywał się w twoje gusta smakowe. Do pulpecików możesz dodać swoje ulubione przyprawy. Może to być m.in. czosnek granulowany oraz papryka słodka lub ostra. Do klopsików można dodać także cebulę. Jeżeli chcesz surową cebulę, to należy zetrzeć ją na drobnych oczkach, z kolei tą pokrojoną w kostkę trzeba wcześniej przysmażyć. Odpowiednim dodatkiem będzie także natka pietruszki, ale możesz pokusić się na poszatkowany szczypiorek.
Tę zupę krem można podać nie tylko z pulpetami wieprzowymi, ale mogą to być także klopsiki wołowe lub drobiowe (jak w przypadku tych dla dzieci). Jeżeli zależy ci na tym, aby ser w klopsikach bardziej się ciągnął, ser gouda zamień na ser mozzarella.
Do tej pomidorowej zupy możesz dodać też inne starte lub pokrojone warzywa (m.in. pietruszkę). Jeżeli nie przeszkadzają ci kawałki pomidorów, zupy nie musisz blendować. Słodkiej śmietany nie trzeba hartować. Nie musisz też od razu zabielać zupy. Łyżkę śmietanę możesz dodać bezpośrednio do talerza z zupą. Zupa z klopsikami mięsnymi nie musi być pomidorowa. Może to być też bardziej zupa ziemniaczana. Poza ziemniakami możesz dodać także paprykę czerwoną i żółtą.
Przepis na pulpety do zupy jest prosty. Jeśli jednak nie jest to zupa pomidorowa, możesz zrezygnować z koncentratu pomidorowego. Tak naprawdę opcji jest bardzo wiele. W takich klopsikach możesz umieścić swoje ulubione składniki. Klopsiki dla dzieci można zrobić z mięsa mielonego z indyka. Pulpeciki warto przygotować w czasie gotowania się zupy, aby oszczędzić nieco czasu.
Alergeny w zupie z klopsikami
Lista alergenów dla zupy z klopsikami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze zupy z klopsikami
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.