Klopsy

klopsy

Klopsy, klopsiki, pulpety stanowią popularne danie w wielu kuchniach świata. W Polsce przygotowuje się je rzadziej niż tradycyjne mielone, choć jest to proste i łatwe danie. Za to na świecie mamy mnóstwo rodzajów klopsików smażonych lub duszonych w sosie. Do najpopularniejszych należą szwedzkie klopsiki podawane z sosem i z konfiturą z borówki. Aby zrobić klopsiki, wystarczy mięso mielone, wołowe, wieprzowe lub drobiowe, które łączymy z jajkiem, przyprawami i różnymi dodatkami. Klopsiki w sosie podajemy z ziemniakami, makaronem, kaszą lub w zupie. Pasują do nich różne sosy, jak śmietanowy, pomidorowy, czy też koperkowy. Dla wegetarian lub wegan robimy klopsiki z roślin strączkowych lub kasz. Najsłynniejszym daniem tego typu są bliskowschodnie falafele.

Klopsy - przepisy na klopsy z mięs różnego rodzaju

Klopsy kojarzą się szczególnie z flagowym daniem restauracji Ikea, gdzie podawane są z konfiturą z borówek. Danie to staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Dobre klopsiki stanowią proste i łatwe danie, które szybko można przygotować na obiad. Świetnie sprawdzają się jako danie dla dzieci. Są nieduże, dlatego łatwo podać każdemu taką porcję jak chce. Jak i z czego zrobić dobre klopsy? Czym różnią się klopsiki i pulpety? Wyjaśniamy i doradzamy jak przygotować to łatwe i proste danie obiadowe.

Jak zrobić dobre klopsy

Czym się wyróżnia przepis na klopsy

Definicja klopsa jest nieco myląca. Przepis na klopsy może się pomylić z pulpetami lub zwykłymi kotletami mielonymi. Potocznie uważa się, że klopsy to po prostu małe kotleciki mielone w formie kulek. Czym różnią się klopsy od kotletów mielonych? Otóż klopsy występują w dwóch formach. Klops oznacza pieczeń z mięsa mielonego, którą pieczemy i kroimy w plasterki. Przyrządzamy również klopsiki w formie małych kulek z mięsa mielonego. Klopsiki obtaczamy w bułce tartej i smażymy podobnie jak zwykłe kotlety mielone lub dusimy w sosie. Klopsy możemy gotować, smażyć, piec a także nadziewać farszem. Podobnym daniem są pulpety, czyli małe kulki z mięsa mielonego, gotowane i podawane w sosie. Różnica między klopsami a pulpetami jest tak niewielka, że często nazw tych używa się zamiennie.

Podstawowym daniem z mięsa mielonego w kuchni polskiej są tradycyjne kotlety mielone. Są one na tyle syte, że podajemy jeden kotlet z ziemniakami i surówką. Klopsiki pojawiają się nieco rzadziej na polskich stołach. Są to małe kulki mięsne, dlatego też w skład porcji wchodzi większa ich ilość. W Polsce najpopularniejsze są klopsiki szwedzkie podawane w restauracjach Ikea.

Dlaczego warto przyrządzać klopsiki

Klopsiki i pulpety stają się coraz bardziej popularne na polskich stołach. Zapoznajemy się z nimi w dzieciństwie, gdyż jest to dobry pomysł na proste danie dla dzieci. Klopsiki są małe i łatwiej je zjeść. Łatwiej zmniejszyć porcję dla dziecka. Klopsiki podajemy z pysznym sosem do ziemniaków czy kaszy.

Do klopsików wykorzystujemy głównie mięso mielone. Sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj mięsa. Na pyszne klopsiki czy pulpety nadaje się szczególnie mięso wołowe, lecz także drobiowe czy wieprzowe. Najczęściej robimy klopsy z mieszanki mięsa wołowego i wieprzowego. Klopsy stanowią potrawę tanią, gdyż do ich wykonania można wykorzystać tańsze rodzaje mięsa.

Dla wegan lub wegetarian zrobimy także klopsiki z warzyw i kasz. Mało kto wie, że klopsy możemy wykonać także z ryb. Stanowią one świetny sposób na wprowadzenie więcej ryb do diety. Klopsiki przyrządzamy przez gotowanie w sosie, smażenie, pieczenie lub grillowanie.

Przepis jest dość łatwy i zawsze się udaje. Klopsiki to dobry pomysł na szybki i łatwy obiad. Jeśli często robimy klopsy, warto zaopatrzyć się w maszynkę do mielenia mięsa ręczną lub elektryczną. Jeśli kupujemy gotowe mięso mielone warto znaleźć sklep, gdzie możemy poprosić o zmielenie wybranego kawałka mięsa na naszych oczach. Dzięki temu unikniemy kupowania mięsa z resztek i mamy większą pewność co do jakości mielonki.

Przepis na klopsiki w kuchniach świata

Nie wiadomo kto wymyślił przepis na kotlety z mięsa mielonego. Jednak popularność tego dania rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to niemiecki konstruktor Karl Dreis wynalazł ręczną maszynkę do mielenia mięsa. Wcześniej podawano kotlety siekane, których wykonanie wymagało więcej pracy. Prawdopodobnie przepis na klopsy pochodzi ze starożytnych Chin, skąd przywędrował do Europy przez południową Azję.

Klopsiki prawdopodobnie wywodzą się z kofty, czyli małych kotletów z mięsa mielonego, których różne odmiany jada się w Indiach, Afganistanie, w krajach kaukaskich, bałkańskich, w Turcji, na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Kofta występuje w bardzo różnych formach. Wykorzystuje się różne mięso mielone: wołowe, wieprzowe, drobiowe lub baranie. Kofty są pieczone, smażone, duszone lub grillowane. Przybierają formę małych kulek lub podłużnych wałków, często nabitych na patyk. Duszone kofty i klopsiki podawane są zazwyczaj z sosem lub w zupie.

Lista przepisów na tradycyjne kulki z mięsa mielonego jest bardzo długa, gdyż to praktyczne i łatwe do zrobienia danie występuje w bardzo wielu kuchniach świata. Do najsłynniejszych należą klopsiki szwedzkie podawane w restauracjach Ikea.

Do klopsików szwedzkich używamy mięso mielone wieprzowo-wołowe. Podobnie jak w przypadku zwykłych kotletów mielonych, dodajemy namoczoną bułkę, jajko i przyprawy. Ważnym składnikiem jest także cebula i czosnek. Klopsiki szwedzkie tradycyjnie podawane są z konfiturą z borówki oraz z sosem. Do klopsików pasuje sos śmietanowy.

W Bawarii, Portugalii i Anglii robi się klopsiki z mielonych podrobów wieprzowych lub wołowych. Niegdyś było to popularne, tanie jedzenie ludowe. Z kuchni włoskiej wywodzą się pulpety, czyli gotowane kulki z mięsa mielonego. Podawane są z sosem pomidorowym. Z włoskich pulpetów wywodzi się amerykańskie danie “meatballs”, czyli małe pulpeciki podawane do makaronu. Natomiast klopsiki popularne w krajach Europy południowej, jak Rumunia, Serbia, Chorwacja i Bułgaria, pochodzą od kofty.

Czy klopsiki są popularne w Polsce

W Polsce klopsiki są znacznie mniej popularne. Do klopsów zaliczają się także tradycyjne, polskie mielone, które świeciły triumfy popularności przede wszystkim w czasach PRL. Dziś też są popularne, jako szybkie i łatwe do zrobienia kotlety. Od klopsików różnią się wielkością i sposobem podawania. Klasyczne kotlety mielone robimy z mięsa mielonego z dodatkiem namoczonej bułki, jajka, cebuli i przypraw. Najczęściej stosuje się mięso wieprzowo-wołowe. Po wyrobieniu rękoma i uformowaniu kotletów, obtazamy je w bułce tartej i smażymy. Jeśli chcemy, aby kotlety były mniej tłuste, a co za tym idzie mniej kaloryczne i mniej tuczące, warto je upiec w piekarniku. Kotlety obsmażamy na patelni, a następnie przekładamy do naczynia żaorodpornego i pieczemy w piekarniku.

Znacznie mniejsze klopsiki przyrządzamy podobnie, lecz formujemy mniejsze kulki i gotujemy je lub dusimy w sosie. Klopsiki stały się popularnym daniem dla dzieci, gdyż można łatwo zmniejszyć porcję. Klopsy podaje się z sosem do ziemniaków, kaszy lub makaronu.

Najlepszy pomysł na smaczne i proste klopsiki

Jak zrobić dobre klopsy

Klopsiki należą do łatwych dań. Robimy je bardzo podobnie do klasycznych kotletów mielonych. Wystarczy wziąć dowolne mięso mielone, dodać jajko i przyprawy. Mięso mieszamy i wyrabiamy rękoma, a następnie formujemy małe kulki. Klopsiki gotujemy lub smażymy na patelni. Podobnie jak w przypadku kotletów mielonych niekiedy dodaje się namoczoną bułkę, bułkę tartą czy też ziemniaki.

Tradycyjnie klopsiki podajemy w sosie. Wystarczy przyrządzić odpowiedni sos, a następnie wrzucić do niego klopsiki i całość poddusić. Klopsiki można również ugotować w wodzie, na parze, usmażyć lub upiec w piekarniku. Klopsy w sosie podajemy z makaronem, ryżem, kaszą lub ziemniakami.

Przepisy na dobry sos do klopsików

W odróżnieniu do kotletów mielonych, które smażymy w panierce, klopsiki i pulpety przyrządzamy w sosie pomidorowym, śmietanowym, musztardowym, czy innych. Najbardziej popularny i łatwy do zrobienia jest sos pomidorowy. Najprostszy sos pomidorowy zrobimy z gotowego przecieru lub koncentratu pomidorowego z dodatkiem przypraw i posiekanej cebuli. Przed dodaniem klopsów, sos należy poddusić na wolnym ogniu.

Fajnym dodatkiem do klopsików jest sos koperkowy, który robimy na bazie masła, mąki i mleka oraz przypraw. Składniki mieszamy w garnku, do którego dodajemy pulpety. Pod koniec duszenia dodajemy koperek i inne dodatki i przyprawy.

Bardzo łatwy do zrobienia jest sos na bazie mieszanki curry. Przyprawę curry i przyprawy korzenne podsmażamy na oleju. Następnie dodajemy cebulę i czosnek i dalej podsmażamy. Dodajemy pomidory i dopiero wtedy wrzucamy klopsiki.

Jak i z czego zrobić klopsiki wegetariańskie

Podobnie jak kotlety, klopsy zrobimy również w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej. Przyrządzamy je podobnie do kotletów, na bazie warzyw, kaszy lub roślin strączkowych. Szczególnie popularne i łatwe do zrobienia są pulpety z ciecierzycy lub soczewicy. Również pulpety z kaszy jaglanej, która ma odpowiednią kleistość, zrobimy z łatwością.

Ciecierzycę odstawiamy do namoczenia na noc. Następnego dnia gotujemy, a ugotowaną blendujemy. Podsmażamy cebulę i czosnek na patelni. Dodajemy warzywa, jak papryka, marchewka i inne. Do podsmażonych i ostudzonych warzyw dodajemy zblendowaną ciecierzycę. Bardzo podobnie robimy klopsiki z soczewicy, z tym że soczewicy nie trzeba moczyć przed gotowaniem. Jeśli danie będzie wegetariańskie zagęszczamy masę przy pomocy jajka, które świetnie skleja składniki. Dla wegan masę zagęszczamy mąką ziemniaczaną, mąką kukurydzianą lub mąką z tapioki. Najlepiej usmażyć je na patelni.

Daniem podobnym do wegańskich klopsików, które warto wprowadzić do diety wege, są bliskowschodnie falafele. Są to małe klopsiki wykonane z ciecierzycy. Różnica polega na tym, że falafele smażone są na głębokim oleju. Aby zrobić falafele wystarczy ugotować namoczoną ciecierzycę z przyprawami, cebulą i dodatkiem mąki. Po ostudzeniu całość blędujemy, a następnie odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Gdy pasta się schłodzi formujemy małe kotleciki i smażymy je na głębokim tłuszczu.

Klopsy - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto