Zapiekanka z kaszy jaglanej
- Kasza jaglana (400 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Jajko (5 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Groszek zielony mrożony (300 g)
- Mięso mielone wieprzowe (1000 g)
- Pieczarki - 10 średnich sztuk (300 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
Przepis na zapiekanka z kaszy jaglanej krok po kroku
Kaszę jaglaną ugotuj do miękkości w osolonej wodzie.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Rozgrzej na patelni masło klarowane i zeszklij cebulę i pieczarki dodaj mięso i usmaż.
Dopraw całość solą i pieprzem.
Dodaj groszek posiekaną papryczkę chilli i wlej śmietanę, gotuj przez 5-7 minut.
Posiekaj koper i dodaj do sosu.
W misce ubij jajka ze śmietaną i dodaj do nich starty ser.
Jajka wymieszaj z wystudzoną kaszą.
Kaszę podziel na dwie porcje i jedną z nich wyłóż na spód naczynia, na niej umieść sos mięsny i na niego wyłóż drugą część kaszy.
Piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 30-35 minut.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Moussaka
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Kugel
-
Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki z kaszy jaglanej
Zapiekanka z kaszy jaglanej to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Pyszna zapiekanka z warzywami i z mięsem mielonym jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu. Przepis na zapiekankę z kaszy jaglanej jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją upiec. Do zrobienia zapiekanki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kasz jaglana, mięso mielone wieprzowe, pieczarki, śmietana, groszek mrożony, cebula, koper, jajka, sól, pieprz, papryczka chilli, ser gouda, masło klarowane.
Jak zrobić zapiekankę z kaszy jaglanej? Kaszę jaglaną ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Rozgrzej na patelni masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj mięso i usmaż. Dopraw całość solą i pieprzem. Dodaj groszek, posiekaną papryczkę chilli i wlej śmietanę, gotuj przez 5-7 minut. Posiekaj koper i dodaj do sosu. W misce ubij jajka ze śmietaną i dodaj do nich starty ser. Jajka wymieszaj z wystudzoną kaszą. Kaszę podziel na dwie porcje i jedną z nich wyłóż na spód naczynia, na niej umieść sos mięsny i na niego wyłóż drugą część kaszy. Piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 30-35 minut.
Mięso mielone wieprzowe jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. Mięso mielone jest źródłem potasu, żelaza i dość sporej ilości tłuszczu nasyconego. Tłuszcz zawarty w mięsie zwiększa jego kaloryczność. Dlatego osoby na dietach redukcyjnych powinny szczególnie zwracać na to uwagę. Kasza jaglana jest przede wszystkim doskonałym źródłem węglowodanów prostych. Kasza jaglana ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny jej spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Kasza powstaje ze zboża o nazwie proso. Kasza jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B. Kasza jaglana jest pozbawiona glutenu, dlatego świetnie nadaje się do spożywania przez osoby chorujące na celiakię. Kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze. Kasz zawiera także krzem i witaminę E, oba te składniki mineralne mają bardzo korzystny wpływ na wygląd naszej skóry, włosy i paznokci.
Podsumowując pyszna zapiekanka z kaszy jaglanej jest doskonałą propozycją na zdrowy i pyszny obiad. Zapiekana nadaje się do przechowywania w lodówce przez 2-3 dni. Zapiekankę możesz przygotować także z dodatkiem innych warzyw niż groszek.
Alergeny w zapiekance z kaszy jaglanej
Lista alergenów dla zapiekanki z kaszy jaglanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zapiekanki z kaszy jaglanej
Zapiekanka z kaszy jaglanej to bardzo zdrowy posiłek. Kasza jaglana jest zbożem bez glutenowym, dlatego mogą ją spożywać osoby chorujące na celiakię. Zapiekanka jest bardzo dobrym źródłem białka zwierzęcego oraz błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(540g)
Węglowodany
(540g)
Tłuszcze
(540g)
Witaminy
(540g)
Składniki mineralne
(540g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.